Türkiye’nin göz kamaştırıcı doğal güzelliklerinin arasında saklı bir hazine gibi olan Bedri Rahmi koyu benzersiz atmosferi ve sanat dolu  geçmişiyle gelen misafirlerini büyülüyor. Yolunuz Göcek’e düşerse koya mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

1-Bedri Rahmi koyunun hikayesini öğrenin.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden ve aynı zamanda ressamlığı ile de bilinen Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun adını taşıyan koyun güzel bir hikayesi var. Günümüzde Bedri Rahmi adıyla bildiğimiz koyun geçmiş dönemdeki ismi Taşyaka idi. 1974 yılında Bedri Eyüboğlu’nun koyu ziyaret etmesiyle bugünkü isminin temeli de atılmış oldu. Bedri Rahmi Eyüboğlu bu koyu ziyaret ettiği sırada bulunan bir kaya parçası üzerine bir balık resmetti. Bu balık sadece bir balık değildi. İç içe geçmiş 6 farklı hayvanı da gizliden resmettiği kaya zamanla büyük ilgi görmeye başlar. Ve bugün Göcek’e yakınlığı ve adalar turu ile koya kolaylık ile ulaşılabildiği için her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Yazar Notu: Tekne ile koyu ziyaret edecekler de tekneden balık resmini görebilirler.

2-Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun izini sürün.

Koya adını veren ünlü Türk ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu, bu koyda yaz aylarını geçirmiş ve bu koyda bulunan bir kayaya çizdiği balık figürleri ile ünlenmiştir. Koyu ziyaret edenler geçmişten günümüze adını sanatın farklı dallarında kazımış ressamın bu izini görebilirler.

Yazar Notu: Bedri Rahmi’nin adını verdiği koyda usta ismin Karadut ve Sevgi Üstüne adlı şiirlerini okumanızı öneririz.

3-Doğal güzellikleri keşfetmek için gezin.

Ege sahilinde, Datça Yarımadası’nda bulunan koy birçok doğa ve deniz tutkunu için vazgeçilmez bir rotayı temsil ediyor. Ünlü ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun adını taşıyan bu koy, sakin atmosferi, berrak denizi ve doğal güzellikleri ile adını duyuruyor. Bedri Rahmi koyu, berrak turkuaz rengi denizi ve yeşilin en güzel tonunun bir arada olduğu muhteşem güzelliğiyle gelen misafirleri kendine hayran bırakıyor. Denizin temizliği ve sakin yapısı burayı yüzme, şnorkelle dalış gibi su aktiviteleri için mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Suyun sakin oluşu sayesinde çocuklu ailelerin de çok fazla tercih ettiği koyda sevdikleriniz ile birlikte mükemmel zamanlar geçireceğinize inanıyoruz. Koyun etrafında bulunan tepelerden muhteşem deniz manzarasına karşı gün batımını seyretmeyi unutmamanızı öneriyoruz.

Yazar Notu: Bedri Rahmi koyunun içinde yer alan tatlı su kaynağını es geçmeyin deriz.

4-Birkaç gece konaklayarak tatili uzatın.

Bedri Rahmi koyunun çevresinde her bütçeye uygun butik oteller ve pansiyonlar bulunuyor. Doğa ile iç içe, sakin ve huzurlu bir tatil hayal ediyorsanız rotanızı bu bölgeye çevirmenizi öneriyoruz.

 

5-Doğanın kucağında aktiviteler yapın.

Bedri Rahmi koyunda sessiz ve sakin bir atmosfer içerisinde dinlenebilir, doğa yürüyüşü yapabilir, denizin ve güneşin keyfini çıkarabilir, su sporları deneyimi yaşayabilirsiniz. Koyun çevresinde doğal yürüyüş parkurları ile koyun çevresini keşfe çıkabilirsiniz. Burada tatil yaparak hem dinlenebilir hem de doğanın keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Yazar Notu: Yürüyüş parkurlarında çevreyi keşfe çıkabilmek için ayağınıza rahat ayakkabılarınızı giymenizi öneriyoruz.

Ulaşım

Bedri Rahmi koyuna gitmek için öncelikle Göcek’e gelinmesi gerekiyor. Göcek’ten kalkan araçlar ya da şahsi aracınız ile koya gelmek mümkün. Bir diğer alternatif ise tekne oluyor. Tekne turlarına katılarak ya da özel tekne kiralayarak koya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

Araç Kiralama


ipekincir
İpek İncir
477 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN