9 günlük bayram tatili yaklaştıkça “Zamanı nasıl en iyi şekilde değerlendirebilirim?” telaşı arttı. Hepimiz en iyi nerede dinleneceğimizi, huzuru en çok nerede hissedebileceğimizi araştırıp tatilimizi planlamak istiyoruz. Tabii kimimiz planları çoktan yaptı ama hala plan yapmayanlar için çok güzel bir öneriyle karşınızdayım.

Bu bayramda gözünün alabildiğine yeşil görmek, burnunun direğini sızlatacak kadar oksijene kavuşmak ve en önemlisi 9 gün boyunca huzurun kollarında kaybolmak için yaylaya çıkmalı. Karadeniz’İn birbirinden güzel yaylarını hiç görmediysen bu tatil senin için en iyi fırsat. Daha önceden yaylaya gitmiş olanlar şu an uçak biletlerini buradan alıyorlar bile.

İçindekiler

Gorgit Yaylası, Artvin

Gorgit’i anlatmak için ne tanım yapsam havada kalacak. O güzelliği sana kelimelerle pek anlatamam ama deneyeceğim. Bir kere yeşilin en açığından en koyusuna kadar tüm tonlarını görebilirsin Gorgit’te. Hatta rivayet olunur ki, pantone renk kataloğunda yeşilin bu kadar çok tonu yokmuş. Ben rivayetlerin yalancısıyım bilemem.

Şehir kaosunda kaybolup giden, kuş sesi duyunca garipseyen bünyeye bu kadar doğa şok etkisi yaratıyor tabii ki ama emin ol o ilk an hissettiklerinden sonra şehre dönmek istemeyeceksin.

Gorgit yaylası

Uçak Bileti

Kiraz Yaylası, Trabzon

Kiraz Yaylası’nda nefes aldıktan sonra daha önce hiç nefes almadığını hissedeceksin. Yaklaşık 1700 metre rakımlı yaylanın oksijenini soluduğun an ciğerlerin bayram edecek ben söyleyeyim. Oh o ilk gün ne de güzel uyunur, hayali bile yetti. Bazı yaylalar sosyal tesis bulma konusunda sıkıntılı olabiliyor ama Kiraz Yaylası öyle değil. Ne ararsan bulabilirsin.

Yaylada huzur buldun ama biraz da adrenalin istersen Kiraz Yaylası’nda o da kolay. Yerli halkın sık sık yaptığı, turistlerin de ilgisini toplayan çim kayağı tatiline heyecan katacak.

Kiraz yaylası

Sis Dağı Yaylası, Giresun

Sis Dağı Yaylası’nda deniz var bunu biliyor muydun? “Yaylada nasıl deniz oluşurmuş dalga mı geçiyorsun?” diye düşünme çünkü bu deniz, bulut denizi. Sis Dağı Yaylası, diğer yaylalara göre denize yakın bir yayla olduğu için sislerle ve bulutlarla kaplı olur. O yüzden de manzara her zaman bulut denizidir. Yeşilliklerin arasına bağdaş kurup oturduğunda gözün alabildiğince bulutlar görürsün.

Ayrıca çok yüksek rakımda konumladığından havası da çok temiz bu yaylanın. Yani deniz, kum, güneş üçlüsüyle kapışabilecek bir rakip var bu yaylada: bulut, yeşil, oksijen.

Sis Dağı Yaylası

Haldizen Yaylası, Trabzon

Uzungöl, Uzungöl diye doğal güzelliklerin yapısını bozduk birazcık ne yazık ki ama Haldizen Yaylası, Uzungöl’e çok yakın ve doğallığını korumaya devam ediyor. Bu yayla aslında Demirkapı Yaylası olarak da anılabiliyor. Haldizen Dağları’nın eteklerinde olduğu için yerli halk genelde Haldizen Yaylası diye bahsediyor tabii. Yani yol sorduğunda nereden bahsettiğini anlamazlarsa hazırlıklı ol.

Bu yaylanın etrafı dağ gölleriyle çevrili olduğu için manzaralar o kadar güzel oluyor ki ne en iyi fotoğraf makinesi ne de en iyi fotoğrafçı o güzelliği tam olarak yansıtamıyor bence.

Haldizen yaylası

Anzer Yaylası, Rize

Anzer balının ne kadar güzel olduğunu duymuşsundur diye düşünüyorum. İşte o balın kaynağı, Anzer Yaylası. Hatta bu yüzden Ballıköy olarak da bahsedilebiliyor. Ee balın memleketi dedik tabii ki rengarenk bir manzara olacak değil mi? Birçok çiçeğe, hatta özellikle endemik türlere, ev sahipliği yapan bu yayla turistlerin de odak noktası.

Anzer Yaylası’nın bir diğer güzel yanı da doğa turizmini heyecanlı bir aktiviteye dönüştüren etkinliklerin yapılıyor olması. Trekking ve zirve tırmanışını mutlaka yaparsın da bence yamaç paraşütü de yapmalısın. 9 günlük tatilin tam olarak yamaç paraşütü yaptığın an unutulmaz arasına yazılacak emin ol.

Anzer yaylası

Tabii ki daha birçok güzel yayla var, bunlar sadece benim önerilerim. Bayram tatilini yaylada geçirmeye karar verdiysen uçak biletini buradan alabilirsin.

 


nihanbayram
Nihan Bayram
419 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN