Bana arkadaşını söyle sana tatilini söyleyeyim

nihanbayram

İnsanın çok fazla arkadaşının olması zor iş. Hepsinin bir araya toplanacağı ortak günü bulmak, herkesin evine yakın olacak restoranı ya da kafeyi bulmak falan başlı başına bir mesai istiyor. Hele bir de topluca gidilebilecek bir tatil ayarlamak aylarca süren bir münazara ardından zor bir planlama süreci getiriyor.

Farklı farklı arkadaş grupların varsa ve onları bir araya toplamaya çalışıyorsan da sana kolaylıklar diliyorum. Bir kere her grup ayrı bir yere gitmek ister ya da bir gruba uyan diğer gruba hiçbir zaman uymaz. Ortak bir karar alıp da hep birlikte tatile gidildiği hiç görülmemiş olabilir. Ben de bu durumdan muzdarip biri olduğum için arkadaşlarımı tatil zevklerine göre gruplayıp her bir grupla ayrı ayrı tatiller yapıyorum. Eminim sen de bu yazıyı okuyunca benim gibi düşüneceksin.

Tabii tüm ayarlamalar yapılıp uçak biletleri alındıktan sonra planlar iptal olabilir ama merak etme Bilet İptal Güvencesi böyle durumlar için yanında. Uçak biletlerini buradan Bilet İptal Güvencesi’yle al, arkadaşların vazgeçerse biletini kolayca iptal et.

Uçak Bileti
İçindekiler

Macera tutkunlarıyla adrenalin tatili

Mutlaka her arkadaş grubunda, çıktığı adrenalin seyahatlerini “Çok heyecanlı ve unutulmaz bir deneyimdi ya” diye anlatan bir macera sever vardır. Zaten bu cümleyle konuya girerler sonra da ballandıra ballandıra anlatırlar. Hatta grubun maceradan en uzak olanı bile bir düşünür “Acaba ben de yapabilir miyim” diye. İşte şimdi sen de farklı gruplardaki bu macera tutkunlarını bir adrenalin tatilinde bir araya getireceksin.

Tabii macera severliğin seviyesine göre değişir adrenalin tatilinin boyutları. Az macera olsun bizim olsun diyenlerle Rize’deki Fırtına Deresi’nde ya da Bolu’daki Melen Çayı’nda rafting yapmaya gidebilirsiniz mesela. Tüm maceracılar toplanmışken tam olsun diyorsanız da Cape Town’da köpek balığı kafes dalışı ya da Japonya’da kaya tırmanışı yapabilirsiniz. Kararı verdiysen biletler burada. Aman uçak biletini Bilet İptal Güvencesi’yle almayı unutma. Sonra planlar iptal olursa üzülmezsin.

Rafting

Şehir hayatından sıkılanlarla huzur tatili

Her gün işe gidip gelirken kalabalık toplu taşıma araçlarında ayakta durmaya çalışmak ya da trafik yüzünden geç kalmak artık hayatın neredeyse bir parçası haline geldi büyük şehirlerde. Arkadaşlarınla buluşacağınızda buluşma saatinizi trafiğe göre ayarlıyorsunuzdur kesin ama trafik bu sağı solu belli olmaz. Tabii buluşunca da hep bir ağızdan trafikten ve şehir hayatından şikâyet ediyorsunuz biliyorum.

O zaman tüm şikayetçileri toplayıp bir huzur tatili yapmanın zamanı gelmiş de çoktan geçmiş. Huzur tatiliyle ilgili bildiğim bir şey varsa o da dozunu iyi ayarlamak gerektiği çünkü eğer fazla kaçırırsan asla geri dönmek istemiyorsun. El mahkûm dönünce de bir sonraki tatile kadar asla huzurlu olamıyorsun.

Arkadaşlarla huzurlu tatil

Yeni yerler keşfetmeye bayılanlarla gezelim görelim tatili

Ben bütün arkadaş gruplarımda hiç gitmediği yerlere gitmeyi ve oraları keşfetmeyi seven kişiyim. Eminim senin arkadaşların arasında da gitmek istediği yerleri hevesle anlatan arkadaşların vardır. Hatta öyle bir anlatırlar ki herkesin gidesi gelir, bir hevesle plan yapılır ama tabii sonra o plan rafa kalkar. O yüzden bir anlık hevesle gitmek isteyenlerle gerçekten isteyenleri ayırıp bu plana sadık kalacaklarla gezelim görelim tatili yapmak gerekiyor.

Gezelim görelim tatilinin en güzel yanlarından biri de bir sınır olmaması. İstersen müze geziyorsun, istersen gittiğin yerin en meşhur kafesinin en lezzetli tatlısını yiyorsun. Sadece şehrin sokaklarını turlamak bile bir keşif olduğu için gezelim görelim tatili kapsamına girebiliyor. Böyle anlatınca canın yeni keşifler çektiyse uçak bileti için seni buraya alıyorum.

Arkadaşlarla gezi

Denize girmeden tatil olmaz diyenlerle deniz, kum, güneş tatili

“Tatil demek deniz, kum, güneş demek” diyen katı kurallı arkadaşlarını başka bir tatile gitmeye zorlarsan tüm tatil boyunca bu cümleyle başlayıp giden şikayetleri dinlersin. O yüzden durumu kabullenip onlarla deniz, kum, güneş tatiline gideceksin, yapacak bir şey yok. Zaten sürekli gezelim kültürlenelim kafası olmuyor, insanın canı bir deniz tatili çekiyor.

Şimdi bu denizsiz yapamayan arkadaşlarının deniz ve kumun nasıl olması gerektiğiyle ilgili de çok keskin çizgileri vardır. Kimisi sığ denize girmez, kimisi taş sevmez. Yani bu tatile karar verirken de uzun münazaralar yaşanacak. Türkiye’de gidilmedik plaj kalmadıysa, vizesiz ve hatta pasaportsuz gidebileceğiniz Odessa’nın plajını denemeyi teklif edebilirsin. Herkesin vizesi varsa İspanya’nın sahilleri de çok meşhur. Tabii arkadaşların sonradan vazgeçip Antalya, Marmaris diye ısrar ederse, sen uçak biletini Bilet İptal Güvencesi’yle al. Planlar değişirse bilet tutarının %90’ının iadesiyle yeni biletini alırsın.

Plaj

Yemek için her yere giderimcilerle gurme tatili

Her arkadaş ortamında ne kadar tok olursa olsun önüne gelen her farklı lezzeti tatmak isteyen biri vardır bence. Bir de “Ben tokum ya yemeyeceğim” diyen ama herkesin tabağından birkaç bir şey aşıranlar da olmalı çünkü bu iki arkadaş tipi olmayan grup hep bir eksik kalır. Ee böyle arkadaşların varken de onları toplayıp bir gurme tatili yapmamak ayıp olur şimdi.

Ne kadar tok olsam da gurme tatili deyince canım bir baklava, bir künefe çekmedi değil. Eminim sana da öyle olmuştur ve sen yemek için yaşayan arkadaşlarına gurme tatili dediğin an onların da gözleri parlayacak. Uzaklarda aramaya gerek yok, ülkemiz gurme tatili için adeta bir cennet. Antep mutfağının lezzeti, Ege mutfağının taze tatlarını anlatmak çok zor. O yüzden sizi uçak bileti almaya yönlendiriyorum.

Arkadaşlarla yemek

Parti canavarlarıyla gece kulübü tatili

Arkadaş gruplarının dinamikleri genelde yaş ortalamasına göre değişiklik gösterebiliyor evet ama her grupta eğlenmeyi seven, gece dışarı çıkmadığı bir hafta sonu olmayan arkadaşlar mutlaka oluyor. Bu arkadaşların gece kulübüne ya da partiye gitme fikrine tüm grup sıcak bakmayabiliyor. Hele toplu tatillerde bu arkadaşlar gittikleri yerlerin gece hayatını da görmek ve tanımak istemesi grup içinde anlaşmazlıklara sebep olabiliyor.

Hal böyle olunca yapılacak en doğru şey, gece eğlencesi tutkusu olan arkadaşlarını toplayıp tatil planlamak oluyor. “Hemen gidelim vize işleri uzun sürer” diyorsanız Belgrad’ın gece kulüpleri oldukça meşhur. “Kaliteli gece hayatı olsun vizeyle olsun” derseniz de Londra, Berlin, Amsterdam, Prag gibi şehirler gruptaki her parti severi memnun edebilir. Tabii ben böyle öneride bulunuyorum ama boşuna. Senin arkadaşların zaten en iyi gece kulüplerini çok iyi biliyordur.

Gece hayatı

Bu yazıyı okurken aklında isimler belirmiştir şimdi senin. O zaman hemen arkadaşlarını arayıp bir sonraki tatilini planlamaya başla derim. Ne olur ne olmaz diye biletini Bilet İptal Güvencesi’yle al ki sonra üzülmeyesin.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN