Avrupa'da 300 Euro'nun altına keşfedebileceğiniz 5 şehir

muratekinay
İçindekiler

Avrupa'da tatil denince aklınıza yıl boyu biriktirdiğiniz tüm parayı harcadığınız birkaç günlük kısa bir mola gelebilir. Ancak Eski Kıta'da öyle rotalar var ki hem tarihi ve kültürel zenginliğiyle başınızı döndürürken 'cebinizi' de zorlamayacak. 300 Euro'dan az harcayarak gezebileceğiniz bu ekonomik cennetlere doğru yolculuğa hazır mısınız?

Tarihin izinde Ljubljana

Slovenya'nın başkenti Ljubljana, ilginç ismiyle olduğu kadar uygun fiyatlarıyla da adından söz ettiriyor. Yeme-içme ve konaklama konusunda birçok Avrupa şehrine kıyasla neredeyse yarı fiyatına tatilinizi tamamlayabileceğiniz şehirde görülmesi gereken yerler de şehir merkezinde toplanmış. Bu sayede neredeyse hiç araç kullanmadan sadece yürüyerek bile şehri dolaşabilirsiniz. Yine de araç kullanmak isterseniz, kent merkezinden toplu taşıma araçlarıyla gidemeyeceğiniz yer yok. İlginç ismiyle de adından söz ettiren şehir gibi dünya üzerinde telaffuzu zor şehirleri keşfetmek için galerimize göz atabilirsiniz.

Baharda Zagreb

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb, her mevsim görülmeye değer çok güzel bir şehir. Kent, Gornji Grad (Yukarı Şehir) ve Donji Grad (Aşağı Şehir) olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Sava Nehri üzerinde kurulan Zagreb'de nereye baksanız tarihi bir yapı veya meydanla karşılaşıyorsunuz. Şehri ziyaret etmek için en uygun dönemse ilkbahar ve yaz ayları. İstanbul'dan direkt uçuşlarla bu şehre iki saatte ulaşabilirsiniz. St. Mark Kilisesi, Zagreb Katedrali, Preradovic Meydanı gibi görülmeye değer yerlerin çoğunu yürüyerek görmeniz mümkün. Ayrıca şehirde konaklama ve yeme içme de diğer Avrupa şehirleriyle kıyaslandığında çok daha ekonomik kalıyor. Bütçenizi fazla zorlamadan keyifli bir tatil geçirmek için rotanızı Zagreb'e çevirebilirsiniz. Zagreb'e en uygun uçak seferlerini karşılaştırmak için tıklayın.

Lezzet başkenti Tiran

Arnavutluk'un başkenti Tiran, aynı zamanda vizesiz, sadece pasaportunuzla seyahat edebileceğiniz bir şehir. Geçmişten bugüne Türk izlerinin de fazlasıyla hissedildiği şehirde çok uygun fiyatlarla gezip görülecek, çok sayıda yer, tadına bakılabilecek çok lezzet var. Şehre İstanbul'dan gerçekleşen direkt seferlerle kolayca ulaşabilirsiniz. Sunduğu ekonomik seyahat ve konaklama alternatifleriyle yılın her dönemi güzel olan Tiran'a gitmek için en ideal dönem ise Nisan, Mayıs ve Eylül ayları. Lezzetli mutfağıyla da ziyaretçileri çeken şehirde tadına bakılabilecek pek çok lezzetli seçenek arasında seçim yapmakta zorlanırsanız, Tiran'da ne yenir ne içilir galerimize göz atabilrsiniz.

İki yaka iki dünya Üsküp

Vardar Nehri'nin ikiye ayırdığı kent Üsküp, bu fiziksel bölünmüşlüğünü aynı zamanda sosyal ve kültürel yaşamda da hissettiriyor. Nehrin bir tarafında Müslümanlar, diğer tarafında ise ağırlıklı olarak Hristiyanlar yaşıyor. Kentin çok kültürlü yapısı mimarisine de yansımış. Camiler ve Ortodoks kiliselerini yan yana görmek mümkün. Üsküp Kalesi, Taş Köprü, St. Clementin Katedrali, Ulusal Müze ve Murat Paşa Camisi de şehrin diğer önemli yapıtları arasında. Aynı zamanda lezzetli Makedon yemekleri yiyebileceğiniz şehirde çok az para harcayarak çok şey tapmanız mümkün. Neredeyse bütün tarihi ve turistik mekanların kent merkezinde toplanması da ulaşım masraflarınızı en aza indiriyor. Üsküp'e gelmişken, yine şehir merkezinden kalkan otobüslerle bir buçuk saat mesafedeki Ohri şehrini de görebilirsiniz. Şehrin en işlek caddelerinde yiyeceğiniz bir öğle yemeğine vereceğiniz hesap kişi başı 7-8 Euro civarında. Konaklama içinse, günlük 20 Euro'dan başlayan fiyatlar, tatil için ayırdığınız bütçeyi de sarsmayacak. Üsküp'te kalmak için en uygun otelleri karşılaştırmak isterseniz, hemen tıklayın.

 

Kuzey'in gizli cenneti Tallinn

Estonya'nın en büyük şehri ve başkenti Tallinn ülkenin kuzeyinde, Finlandiya Körfezi'nde konumlanıyor. UNESCO tarafından koruma altına alınan tarihi şehir merkeziyle aynı zamanda hem Avrupa'dan hem de dünyadan seyahat tutkunlarını kendisine çeken çok güzel bir şehir. En önemli özelliği ise Kopenhag, Brüksel ve Amsterdam gibi alternatiflerine kıyasla çok daha düşük kalan seyahat ve yaşam giderleri. Şehirde dikkatli bir planlama yapar ve gereksiz sayılabilecek harcamalardan kaçınırsanız, 300 Euro'yu aşmadan birkaç günlük tatilinizi tamamlayabilirsiniz. Üstelik bunun için gezilecek yerler ve yapılacak şeylerden de ödün vermenize gerek yok. Kenti keşfetmek için en rahat alternatiflerden biri rehberli turlar. Ancak burada programı siz belirlemediğiniz için hem görmek istediğiniz yerlere yeterince vakit ayıramayabilir, hem de planda olmayan harcamalarla karşılaşabilirsiniz. Kuzey Avrupa'da bulunan diğer şehirler gibi en güzel zamanlarını yaz aylarında yaşayan şehre bu dönemde gitnenizi tavsiye ederiz. Tallinn'de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ise Alexander Nevsky Katedrali, St. Nicholas Kilisesi, Parlamento Meydanı ve Estonya Açık Hava Müzesi var. Tatilinizi biraz daha uzatmak isterseniz, çok uygun fiyatlarla düzenlenen feribot seferleriyle Helsinki, Stokholm ve St. Petersburg'a da geçebilirsiniz.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar