Aşkabat'ta yapılacak 7 şey

muratekinay
İçindekiler

Farsça'da ''aşkın şehri'' anlamına gelen Aşkabat, sadece Türkmenistan'ın başkenti değil, aynı zamanda bölgenin en önemli çekim merkezlerinden de biri. Gezilecek ve görülecek çok sayıda yer sunan Aşkabat'a yolunuz düşerse buraları görmeden, bunları yapmadan dönmeyin.

Türkmen halı kültürünü keşfedin

Birçok açıdan Türkiye ile benzer özellikler gösteren Türkmenistan'da geçmişi çok eskilere dayanan zengin bir halı kültürü var. Bu kültürün en iyi örneklerini görmek için kentte rotanızı çevirebileceğiniz doğru adresse Türkmen Halı Müzesi. İsterseniz rehberli olarak da gezebileceğiniz müzede duvarlara asılmış halılar ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor.

Farklı lezzetleri deneyin

Türkmenistan'da pek alışık olmadığınız lezzetlerin tadına bakabileceğiniz gibi bildiğiniz tatların farklı yorumlarını da deneyebilirsiniz. Örneğin yemeklerin yanında içilen ayranda genellikle deve sütünden yapılan yoğurt kullanılıyor. Yine alışık olduğumuz pilav veya un helvası gibi lezzetlerin farklı yorumlarını da burada deneyebilirsiniz. Tüm bu lezzetler ve daha fazlası için Aşkabat'ta ne yenir ne içilir galerimize göz atabilirsiniz.

Camileri gezin

Aşkabat'ta görülecek yerlerin arasında camilerin özel bir yeri var. Kentte özellikle Osmanlı mimarisinden ilham alan çok sayıda ibadethane var. Bunların arasında en çok öne çıkanlar ise Ertuğrul Gazi Camisi ile altın rengi kubbesiyle dikkat çeken ve aynı zamanda dünyanın en büyük camilerinden biri olan Gypjak Camisi.

 

Anıtları görün

Türkmenistan'da bağımsızlık ruhu ülkenin hemen her yerine işlemiş durumda. Bu etkiyi başkentte de görebilirsiniz. Özellikle Tarafsızlık Kulesi'ni ziyaret etmeden kentten ayrılmayın. Şehirde görülecek anıtlar, camiler ve önemli müzelerin tamamı için tıklayın.

Çöl pazarında alışveriş

Şehrin yaklaşık 9 kilometre dışında bulunan bu egzotik pazarda baharatlardan eski tip eşyalara kadar birçok alternatifi bulabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle el yapımı ürünler ve halı, kilim gibi şeyler almak için buradan daha iyi bir seçenek bulmak zor.

Arabayla gezin

Türkmenistan'da ulaşım çok rahat ve ucuz. Birçok toplu taşıma aracı bulunsa da en iyi alternatif araç kiralamak. Böylece hem şehri hem de kentin çevresindeki yakın yerleri kolayca gezip dolaşabilirsiniz.

Kutlamalara katılın

Yakın sayılabilecek bir tarihte bağımsızlığını kazanan ülkede özellikle milli bayramlar büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Kenti Aralık ayında ziyaret ederseniz Bağımsızlık Bayramı, Ekim ayında ise Tarafsızlık Bayramı gibi kutlamalara katılabilirsiniz. Kenti görmek için sabırsızlanıyorsanız, Aşkabat'a en uygun fiyatlarla uçmak için İstanbul Aşkabat uçak bileti sayfamıza göz atabilirsiniz.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar