• Anasayfa
  • Bilgi
  • Arsa satın almak yatırımcısına ne kazandırır?

Arsa satın almak yatırımcısına ne kazandırır?

tugbahacibayramoglu

Büyüklerimizden sık sık “Eskiden buradan 2 bilezik parasına arsa alınırdı, buralar öyle ucuzdu ki” türünden sözler duymuşsunuzdur. Yıllar geçti kuş uçmaz kervan geçmez denilen o yerler değerlendi. Arsa almak yatırımcısına eğer şanslıysa, beklediğinden daha çok kazandırabilir. Taşınmaz yatırımı içerisinde arsa önemini her geçen gün arttırıyor. Bu yüzden geçtiğimiz yıldan bu yana arsa satışlarında %20’yi aşan oranda artış oldu.

Geçen yıldan bu yana arsa satışları %20 arttı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü geçen yıldan bu yana ülke genelinde arsa satışlarında %20’nin üzerinde artış olduğunu açıkladı. Elinizdeki paraya göre arsa bulmak mümkün. Büyükşehirlerin dışındaki bölgeler, küçük iller, köyler, ilçeler vs. gibi. Hepsinden aynı değer artışını yakalamak zor. Ancak arsa yatırımı yapanların geneli ortalama 10-20 yıl arasında arsalarının ciddi oranda değer kazandığını söylüyor. Hele ki bu arsalar il ya da ilçe merkezlerinin büyüme bölgelerindeyse yatırımcısı daha çok kazanıyor.

İhtiyaç kredisiyle alınabilir

Peki günümüzde kredi kullanarak arsa alınabilir mi? İhtiyaç kredisi kullanarak pek tabi arsa alabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz, torununuz için da alabilir ya da emeklilikte işe yarayacağını düşünerek küçük birikimlerinizi arsa satın alarak değerlendirebilirsiniz. Burada şans faktörü çok önemli ancak biraz araştırma yapar, il ve ilçelerin büyüme planlarına göz atarsanız riskiniz iyice düşer.

Arsa alırken nelere dikkat etmeli?

Arsa satın alırken tapu durumuna, yol kadastro cephesine dikkat etmeniz ilk şart. Sonrasında o bölgedeki yol ve imar planlamaları gibi incelemelerde de bulunabilirsiniz. Bu tür araştırmalar daha kısa vadeli kazanmanızı sağlayabilir. Eğer çiftlik evi yapmak istiyorsanız tarlanızın en az 5 dönüm olması 5 bin metrekareden fazla olması gerekiyor. Yasal olarak 5.252 metrekareden büyük tarlalara çiftlik evi kurulabilir. Örneğin 6 yıl önce Çanakkale’nin bir köyünden arsa satın almıştım. Bu bölgedeki arsa fiyatları 6 yılda 10 kat arttı. Benimki bir köy tarlasıydı. Tarımla uğraşıp üzerine bir şeyler ekseydim kazancım eminim daha çok olurdu. Son yıllarda toprağa ve arsaya yatırımın önemine ilişkin çok haberler duyacağınızı söyleyebilirim.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN