Attalos'un yurdu Antalya, denizinin güzelliği ve doğası ile Türkiye’nin en gözde tatil yerlerinden. Ama Antalya’ya yalnızca bir tatil yeri demek tarihi miraslarını görmezden gelmek olur. Tam bir kültür kenti diyebileceğimiz Antalya hem insan yapımı hem de doğal tarihi eserleri ile görmen gereken yerlerden.

Antik kentleri ve tarihi yapıları ile Antalya’yı tanıman ve keşfetmen için mutlaka ziyaret etmen gereken yerleri yazımızda topladık.

1. Saat Kulesi

antalya Saat Kulesi görünümü

Antalya’nın merkezinde bulunan Saat Kulesi kentin sembollerinden biri ve Antalyalılar için buluşma noktası. Osmanlının son dönemlerinde 2. Abdülhamit adına yaptırılan saatlerden biri olan kulenin orijinal saati Alman imparatoru Kaiser Wilhelm'in hediye ettiği 25 saatten biriymiş. 1901 yılında, Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından yaptırılan kulenin yerden yüksekliği metre.

Konum Linki

2. Yivli Minare Külliyesi

Yivli Minare Külliyesi görünümü

Antalya’nın merkezindeki külliye içerisinde Yivli Minare, Yivli Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi bulunuyor. Külliyenin mimari ve estetik açıdan en çok ilgini çekecek eseri Yivli Minare olabilir. Antalya’nın en güzel eserlerinden biri olan Yivli Minare, Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad’ın kiliseden camiye dönüştürdüğü Alaaddin Camii’nden günümüze kalmış olan bir yapı. Minarenin gövdesinde ve tabanında çiniler kullanılmış.

Minare zaten mimarisi ile bile yeterince hoş bir görüntüye sahipken tabanında kullanılan çiniler daha da estetik bir eser ortaya çıkarmış. Yivli Minare’nin hemen yanında yer alan Yivli Minare Camii, Türk mimarisinde pek benzerine rastlanmayan bir forma sahip olmakla Anadolu çok minareli camisinin ilk örneği olarak kabul görüyor.

Konum Linki

3. Mevlevihane Müzesi

Mevlevihane Müzesi iç görünümü

Sultan Alâeddin Keykubad tarafından 1255 yılında inşa ettirildiği, Mevlevihane olarak ise 16. yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlandığı düşünülen yapıda; Mevlevilik hakkında bilgilendirme panoları, canlandırmalar, kıyafetler ve Mevleviliğe ait çeşitli eşyalar sergilenmekte. Aynı zamanda İslam Felsefesi ve düşüncesi dersleri, Mesnevi ve Divan okumaları, seminerler, tasavvuf müziği dinletileri, sema ayinleri gibi etkinlikler de yapılıyor. Yapı; Mevlevihane, Hamam, Zincirkıran Mehmet Bey ve Nigar Hatun türbelerinden oluşan bir kompleks.

Kubbe ile örtülü ana mekân, sema gösterilerinin düzenlendiği yermiş. Diğer altı oda ise Mevlevi dervişleri tarafından kullanılıyormuş. Ayrıca Antalya Mevlevihanesi’nin Anadolu’da kurulan ilk dört Mevlevihane’den biri olduğu düşünülmekte.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Açık olduğu saatler

 • 08.30- 20.00 (gişe kapanış saati 19.30)

 • Her gün açık.

4. Şehzade Korkut Camii – Kırık Minare Camii

Şehzade Korkut Camii – Kırık Minare Camii havadan görünümü

2. yüzyılda Roma tapınağı olarak inşa edilmiş daha sonrasında Meryem Ana adına Bizans kilisesine dönüştürülmüş. 13. yüzyılın başlarında Selçuklu Devleti Antalya’yı ele geçirince minaresi eklenip camiye dönüştürülmüş. Fakat Haçlı kralı Antalya’yı aldığında cami tekrar kilise olup daha sonra tekrar cami olmuş. Minare ise bir yangında yıkılmış, 2019 da minaresi restore edildi. Camii avlusunda bir tür açık hava müzesi bulunuyor.

Konum Linki

5. Suna ve İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Müze Antalya’nın kalbinde Kaleiçi’nde bulunuyor. Aya Yorgi adına yapılmış olan Ortodoks kilisesi ve eski bir Antalya evinden oluşan müze, tarihi ve kültürel varlıkların korunmasını sağlarken bir yandan kültürü de aktarmış oluyor. Müzede 19. yüzyılda Antalya halkının yaşamını, örf ve adetlerini Antalya türküleri eşliğinde deneyimleyebilir; Çanakkale seramiklerini görebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 30 TL

Açık olduğu saatleri

 • 09.00- 18.00

 • Pazartesi hariç her gün açık.

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Antalya otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

Otel

6. Hadrian Kapısı

Kaleiçi semtinde bulunan ünlü simge yapı Hadrian Kapısı

Antalya’nın en güzel ve kendine hayran bırakan tarihi yapılarından biri olan, ‘’Üç Kapılar’’ olarak da bilinen Hadrian Kapısı. Kaleiçi’ne açılan kapı, İmparator Hadrianus’un ziyaretini anmak için inşa edilmiş tarihi bir anıt. Mimarisi ile Roma dönemi taklarını anımsatan yapıtın günümüze ulaşamayan üst kısmında imparator ve hanedanın heykellerinin yer aldığı düşünülüyor.

Kapının yanlarındaki kuleler ise tarihin farklı dönemlerine ait. Atatürk Bulvarı’ndan bakıldığında, güneyde kalan kule Julia Sancta Kulesi. Kulenin mimarisi nedeni ile Hadrianus Kapısı’ndan bağımsız bir şekilde, surların devamı olarak inşa edildiği düşünülüyor. İkinci kule ise zemini Antik dönemlerden kalma, üst kısmı ise Selçuklu döneminde yapılmış bir kule.

Konum Linki

Yazar Notu: Belediye’nin başlattığı Kaleiçi OldTown Festivali’in yer aldığı mekanlardan biri Hadrian Kapısı. Antalya ziyaretinin tarihleri bu festivalle kesişiyorsa katılmak isteyebilirsin. Festival genellikle Ekim ayının ikinci haftasında yapılıyor.

7. Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi görünümü

Antalya’nın bir diğer sembolik yapısı olan Hıdırlık Kulesi, Tarihi Kaleiçi Surları’nın üzerine inşa edilmiş. Hadrianus’un yaptırdığı anıtsal bir mezar olduğu düşünülen kule, iç yapısı sebebiyle savunma kulesi olduğu da düşünülüyor. Tarihi boyunca körfezden geçen gemileri gözetlemek için kullanılan kule Bizans döneminde surlara dahil edilmiş; Selçuklu döneminde kasır, Osmanlı döneminde askeri depo olarak kullanılmış. Kulenin etrafında oturarak eşsiz Antalya Körfezi’ni seyredebilir, keyifli vakit geçirebilirsin.

Konum Linki

Yazar Notu: Antalya Körfez manzarasını Hıdırlık Kulesinden 15 dk yürüme mesafesinde bulunan panoramik asansörden de izleyebilirsin ama hissiyatı kulenin etrafındaki tarihi atmosfer ile aynı olmayabilir.

8. Perge Ören Yeri

Perge Antik Kenti görünümü

Günümüze ulaşmış önemli antik kentlerden Perge, yalnızca Türkiye’nin değil; kalıntıları ve eserleri ile uygarlık tarihinin önemli bir parçası olarak dünyanın kültür hazinelerinden. Ki bu sebeple UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesi’nde de bir yere sahip.

Hitit döneminden beri var olduğu düşünülen kent ‘’Parha’’ olarak anılıyormuş. Perge Roma döneminde Anadolu’nun en düzenli kentlerinden biriymiş. Kentin tiyatrosu ve stadyumu oldukça iyi korunmuş. Tiyatronun kulise açılan sahne binasında Dionysos’un hayatı resmedilmiş. Sahne binası yıkılmış fakat Dionysos’un hayatını anlatan bölümler hala anlaşılır şekilde. Şehrin iyi korunmuş diğer yapısı ise Güney Hamamı. Hamamın tabanındaki ısıtma sistemlerini günümüzde hala görebilirsin. Kentin Sütunlu Cadde’si, Agora’sı ve Helenistik Kapı da görülmeye değer yapılar.

Antik çağın en zengin ve en güzel şehirlerinden Perge’nin baş tanrıçası Artemis’in resimlerini sikkelerinde görmek mümkün. Perge tek tanrılı dinlerden Hristiyanlık için de önemli bir yer. Yeni Ahit’te Pavlus ve Saul’un şehri ziyaretlerinden bahsediliyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 250 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.00- 21.00 (gişe kapanış saati 20.30).

 • Her gün açık.

9. Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya müzesi, Alt Paleotik Çağ’dan Roma Dönemi’ne kadar uzanan bir tarihe ev sahipliği yapmakla kalmayıp Antalya’nın en önemli uygarlıkları olan ‘’Likya’’, ‘’Pamfilya’’ ve ‘’Pisidya’’yı günümüze taşıyor. Aynı zamanda Müzenin etnografya koleksiyonun büyük bir bölümü Osmanlı üzerine. Müzenin kuruluşu ise 1. Dünya Savaşı sırasında eserleri işgal güçlerinden koruma amacına dayanıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 20 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.30- 19.00 [gişe kapanış saati 18.45).

 • Her gün açık.

10. Termessos

Antalya'daki Termessos antik kentinden bir görünüm.

Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden olan Termessos, etrafını saran ağaçlar ve deniz seviyesinden yüksekliği ile gizli bir kent havasında. Büyük İskender’in kenti alamama sebeplerinden biri de bu doğal savunma unsuru.

Termessos antik kentinde Kral Yolu’nu, asker mezarlarını, Aslanlı Mezar’ı, Hadrian Kapısı’nı, gözetleme kulesini, Gymnasium’u, Korint Tapınağı’nı ve birçok diğer yapının kalıntılarını; doğa yürüyüşün esnasında görebilirsin. Tepede bulunan tiyatro ise oraya nasıl yapıldığına dair insanı hayrete düşürecek unsurlardan biri. Ayrıca kentin piknik yapabileceğin bir alanı da bulunuyor.

Şehrin adında çift ‘s’ kullanılması kentin Anadolulular tarafından kurulduğunun dilbilimsel bir kanıtıymış.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 70 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.00- 10.00 (gişe kapanışı 17.00).

 • Her gün açık.

Yazar Notu: Termessos’ a gitmek için doğa yürüyüşüne hazır olmalısın, kent tepede ve ormanlık alanda yer alıyor. Kente özel araç veya servis gibi bir araçla gitmen gerekiyor ama asıl yolculuk buradan sonra başlayacak. Uzun bir yürüyüşten sonra acıkıp susayabilirsin, antik kent yakınında veya içinde büfe tarzı yerler bulunmuyor tüketeceğin şeyleri yanında getirmen gerekecek.

 

11. Limyra Örenyeri

Limyra Örenyeri görünümü

Likçe yazıtlarda "Zemuri" olarak anılan kent en parlak dönemini Perikle zamanında yaşamış. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olan kent Arap saldırıları yüzünden terk edilmiş. Kentin kuzeyinde yer alan Akropol, bir iç kale ve aşağı kaleden oluşuyor. Aşağı kalede surlar, sarnıçlar, kilise ve Kral Perikle'ye ait Perikle Heroonu bulunmakta. Mezar, Xanthos'taki Nereidler Anıtı’na benzerlik gösteriyor. Akropolün düzlüğe ulaştığı yerde, orijinali Helenistik Döneme ait olan ve M.S. 141 yılında büyük bir onarım geçiren tiyatro binası yer alıyor. “Ptolemaion” adlı Helenistik Dönem’de yapılan anıt ve heykeltıraşlık eserleri kentin önemli buluntuları.

Bir diğer önemli yapı ise İmparator Augustus'un manevi oğlu Gaius Caesar adına MS 4 yılında yapılmış anıtsal mezarıdır. Anıt, Gaius Caesar'ın Kudüs'ten Roma'ya dönerken Limyra'da ölmesi nedeni ile inşa edilmiştir. Cenaze veya içinde küllerin bulunduğu urne Roma’ya götürülmüş, onun anısına içinde naaşı olmayan anıtsal mezar yapılmış. Ayrıca kentte 400’den fazla kaya mezarı bulunuyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 70 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.00-21.00 (gişe kapanışı 20.30].

 • Her gün açık.

12. Karain Mağarası

Karain Mağarası, Antalya'nın Yağca Köyü'nde bulunan bir mağara

Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından Karain Mağarası, günümüzden 500.000 yıl kadar önce yerleşke olarak kullanılmış. Bilinen Paleolitik mağaraların çoğu sadece bir dönemi temsil ederken Karain; Alt, Orta ve Üst Paleolitik Çağ olarak kesintisiz bir katmanlaşma göstermekte. Bu katmanlar Avrupa ve Yakın Doğu arasındaki bağlantıların aydınlatılması ve göç yolları hakkında fikir vermesi açısından oldukça önemli. Mağara Antik dönemlerde Adak Mağara olarak kullanılmış, alnı ve dış duvarları üzerinde Hellence kitabe ve nişleri görebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 100 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.00-19.00 (gişe kapanış saati 18.45]

 • Her gün açık.

13. Olympos Örenyeri

Olympos Örenyeri

Kentin kuruluş tarihi bilinmiyor ama Likya Birliğinde doğuyu temsil eden şehirmiş. Olympos Limanı, Kilikyalı korsanların başı Zeniketes şehri üs olarak kullandığından korsan yatağı olarak da bilinir. Olympos'un günümüze ulaşan kalıntıları, ırmağın iki yakasında ve ağzında yer alıyor. Akropolde kalıntıları görmek mümkün, fakat küçük tiyatro korunamamış halde. Kalıntılar arasında en güzeli, nehir ağzının yanındaki kayalıktaki Kaptan Eudomus'a ait lahit. Şiirsel ithaf yazıtında kaptanın adını, hem de uzun kenarındaki gemi kabartmasında gemisinin şeklini vermesi oldukça ilgi çekici.

‘’Bellerophontes’in mızrağı sayesinde Kimera yerin altına gömülür ve nefes aldıkça taştan ateşler çıkmaya devam eder.’’ Bu mit Olympos kentinin güneybatısındaki Yanartaş’a ait ama gerçekte olay metan gazının yeryüzüne ulaşmasından kaynaklanıyor. Bölge Hepaistos’un kült merkezi halini almış.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 220 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.00- 21.00 (gişe kapanışı 20.30).

 • Her gün açık.

14. Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti'ndeki kaya mezarları

Bir dönem Likya uygarlığının başkenti olmuş olan Myra kenti aynı ad taşıyan ova üzerine kurulu. Likya Birliği’nin altı büyük kenti arasında olan Myra, sikkelerden ve yazıtlardan anlaşıldığı üzere İ.Ö. 5. yüzyılda kurulmuş Şehre hayat veren Demre Çayı, alüvyonlarla şehrin sonunu getiren unsur olmuş.

Oldukça sağlam durumda olan Roma Dönemi surlarının dışında, M.Ö. 5. yüzyıla tarihlenen sur kalıntılarına akropol tepesi ve çevresinde rastlamak mümkün. Akropolün güney eteğindeki tiyatro, iyi korunmuş bir Roma Dönemi tiyatrosunun özelliklerini yansıtmakta. Şehir merkezine giderken yolun solundaki hamam kalıntıları Roma Dönemi tuğla mimarisinin erken örneği kabul ediliyor.

Tiyatronun hemen yanında yer alan ve kentin en ünlü unsurlarından olan Myra mezarları ise ahşap ev mimarisinin kaya mezarlarına en iyi uyarlanmış örneklerinden. Ölüyü ve yakınlarını betimleyen kabartmalı mezar ise en ilginç örneklerden biri. Kent Kibele’nin Artemis olduğu yer olarak da biliniyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 300 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.00- 21.00 (gişe kapanış saati 20.30).

 • Her gün açık.

15. Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi

Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi

Patara’da, M.S. 300 yılında zengin bir buğday tüccarının oğlu olarak dünyaya gelen Aziz Nikolaos, piskoposluk yaptığı Myra’da hayata gözlerini yummuş. Kilise, “Mucizelerin Azizi” olarak bilinen ve ‘’Noel Baba’’ olduğuna inanılan ayrıca çocuk ve denizcilerin koruyucu azizi kabul edilen Aziz Nikolaos adına, Myralılar tarafından yaptırılmış. Kilise duvarlarında Aziz Nikolaos’un gerçekleştirdiğine inanılan mucizeler resmedilmiş. Kilisenin içindeki, Roma Dönemi’ne ait lahdin Aziz Nikolaos’un olduğu düşünülüyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 390 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.30-20.00 (gişe kapanışı 19.30)

 • Her gün açık.

16. Likya Uygarlıkları Müzesi ve Andriake Örenyeri

Likya Uygarlıkları Müzesi ve Andriake Örenyeri havadan görünümü

Myra kentindeki harabeler uzun bir süre farklı bir yerleşim yeri sanılmış fakat sonrasında buranın Myra’nın liman mahallesi olduğu ortaya çıkmış. Bölgedeki en önemli limanlardan olan Andriake uluslararası ticaretin yoğun olduğu bir liman. Limanın tahıl ticareti açısından önemini kanıtlayan granarium günümüzde Likya Uygarlıklar Müzesi.

Andriake’nin önemli unsurların biri de üst sınıfı temsil eden mor renginin üretimi. Mureks İşlikleri, günümüzde boya fabrikası olarak adlandırabileceğimiz bir tür üretim tesisi. Mor rengin üretildiği deniz kabuklarının oldukça nadir olması, bu kentte üretiminin sağlanabilirliği ve artan kabukların yapı harcında kullanılması da oldukça önemli. Ayrıca Andriake kenti Likya uygarlıklarındaki Yahudi varlığının somut örnekleri açısından da oldukça önemli bir yer.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 90 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.30-20.00 (gişe kapanışı 19.30).

 • Her gün açık.

17. Phaselis Örenyeri

Phaselis Antik Kenti

Çam ormanlarının arasındaki şehir, M.Ö. 690’da Rodoslular tarafından koloni olarak kurulmuş. Üç limana sahip şehrin en önemli geçim kaynağı deniz ticaretiymiş. Ayrıca, Likya Birliğine de üyeymiş. Hadrian’ın ziyaret ettiği ve Büyük İskender’in altın taç ile karşılandığı şehir, M.Ö. 43’te Roma egemenliğine girerek yeniden yapılanma ve refah dönemini başlatmış.

Şehrin önemli kalıntıları, askeri liman ve güney limanı bağlayan ana caddenin kaldırımlarında. Kaldırımlarına üçer basamakla çıkılan, ortada bir meydan oluşturan ve düzgün taşla döşenen bu caddenin altında kanalizasyon ve drenaj sistemi var ki dönemi için oldukça önemli. Tiyatrosu ve üç adet agorası olan Phaselis’in agoralarından biri Bizans dönemine ait küçük bir bazilika kalıntısını bulunduruyor. İki hamam kalıntısından küçük olanıysa, Roma hamamı ısıtma sistemi hakkında bilgilendirici. Tarihçiler şehrin baş tanrıçasının Athena olduğunu söylüyor. Henüz keşfedilmemiş Athena Tapınağı ve diğer önemli yapıların ise bugün ormanla kaplı akropol tepesinde yer aldığını düşünüyorlar.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 60 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.00-21.00 (gişe kapanış saati 20.30).

 • Her gün açık.

18. Aspendos

Antalya Aspendos Antik Kenti Tiyatrosu

Efsaneye göre Truva Savaşı'ndan sonra Pamphylia'ya gelen kahraman Mopsos liderliğindeki Argive kolonicileri Aspendos’u kurmuşlar. Şehrin en parlak dönemi Roma egemenliğindeyken yaşanmış. Aspendos, bölgede kendi parasını bastıran ilk şehirlerden. Kentin en gözde eserleri ise tiyatro ve su kanalları.

Tiyatro hem mimari özellikleri hem de günümüze kadar iyi bir biçimde korunması açısından Roma tiyatrolarının en güzel örneklerinden. 12.000 kişilik tiyatroyu yaptıranlar ise şehrin iki zengin kardeşiymiş. Tiyatroda, kırmızı zigzag şeklindeki Selçuklu dönemi onarım izlerini gözlemlemek mümkün. Aspendos suyolu sistemi, antik suyollarının günümüze gelmiş en iyi örneklerinden biri. Şehrin suyu tepede yer yer görülebilen ana kayaya oyulmuş armut şekilli sarnıçlarda toplanırken, suyolu sistemi geliştirilerek suyun daha düzenli elde edilmesi başarılmış. Tiyatronun yanında bir bazilika bulunuyor, kentin diğer kalıntıları ise tiyatronun arkasında, akropolün yukarısında yer almakta.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 340 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.00- 22.30 (gişe kapanışı 22.00).

 • Her gün açık.

19. Xanthos Örenyeri

Xanthos Antik Kenti. Mezar anıtı ve Xanthos antik kentinin kalıntıları

Kent, Likya ve Roma akropollerinden oluşan, ovaya hakim iki tepe üzerine yapılmış. Ksanthos antik kenti, Likya Uygarlığının özgünlüğü ve kazılarda elde edilen buluntuların önemi nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine dâhil edilmiş. Likya Birliğinin idari merkezi Ksanthos kentinin ismine ilk olarak Likya dilinde yazılmış kitabelerde ARNNA olarak rastlanmış.

Doğu Roma döneminde piskoposluk merkezi olan Xanthos, Erken bizans döneminde Arap akınları nedeniyle önemini yitirmiş. Dünyaca ünlü Harpi Anıtı bu kentte bulunuyor. Likçe ve Grekçe yazıtlı anıt mezar, Klasik döneme ait önemli mezar yapılarından. Roma tiyatrosunun bitişiğindeki kare formlu alan ise aynı döneme tarihlenen Roma dönemi agorası Roma dönemine ait Sütunlu Cadde, Bizans dönemi yapılarından Katedral, Haç Bazilikası ve yaklaşık 2 km’yi bulan surlar da diğer kalıntılardan.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 17,5 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.30- 20.00 (gişe kapanışı 19.30)

 • Her gün açık.

20. Simena Örenyeri

Simena Kalesi'nden (diğer adıyla Kaleköy) Akdeniz ve Kekova adalarının güzel manzarası

Simena, Türkiye’de yalnızca deniz yolu ile ulaşımı olan nadir yerlerden. Kentin kıyısındaki dikkat çekici il yapıt Roma hamam kompleksine ait “Aperlai halkı ve meclisi ile birliğin diğer şehirleri tarafından İmparator Titus’a armağan edilmiştir” yazılı kalıntılar. Simena Kalesi’ne gidilen antik basamakların yanında iki lahit bulunmakta. Lahitlerden biri küçük eksedraya, diğeri ise İdargus oğlu Mentor’a adanmış.

Kaleye ulaştığında, kayaya oyularak inşa edilmiş ve Lykia şehirlerinin en küçük tiyatrosunu göreceksin. Su sarnıçları, kaya mezarları ve önce tapınak, ardından kilise ve en son cami olarak kullanılmış dini yapının izleri kalenin diğer kalıntıları arasında. Durgun havalarda su altındaki lahitleri ve diğer kalıntıları görebilmen mümkün. Aynı anda üç devri görebileceğin Simena kenti küçük olmasına rağmen insanı büyüler nitelikte.

Konum Linki

Giriş ücret

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 17,5 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.00- 19.00 (gişe kapanışı 18.30).

 • Her gün açık.

Yazar notu: Simena’ya gitmek için tekne turlarını tercih edebilirsiniz. Aracınla gitmek istiyorsan da Üçağız köyünden 3 km kara yolunu gittikten sonra tarihi yoldan yürüyerek kente ulaşman mümkün.

21. Patara Örenyeri

Patara Antik Kenti havadan görünümü

Erken Tunç Çağı’ndan beri bir yerleşim yeri olan Patara, Hitit ve Likya belgelerinde ‘’Pttara’ olarak anılıyormuş. Patara erken Roma’da Likya’nın başkentiymiş. Ksantos Vadisi’nde denize açılan tek ter olan şehir bu sebeple yüzyıllarca ayakta kalmış. Adli işlerin görüldüğü, doğu kentleriyle bağlantı sağlayan bir deniz üssü olarak kullanılmış. Roma sonrasında Apollon kehanet merkezi olarak ünlenmiş, Bizans’ta ise Hristiyanlık için önemli bir merkez olan kent Noel Baba olduğu düşünülen Saint Nichoalos’un da doğum yeri.

Antik kente girişini görkemli Roma zafer girişinden yapıyorsun. En güzel seyir tepesi olan Kurşunlu Tepe’ye yaslanmış tiyatro, Vespasian Hamamı, Korinth Tağınağı, ana cadde ve antik liman yapıları tepede bulunuyor. Kentteki diğer eserler ise Nekropolis, Meclis Binası ve Hadrian ile eşi tarafından yaptırılan tahıl ambarı.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 340 TL

Açık olduğu saatler

 • 08.00- 23.00 (gişe kapanışı 22.30)

 • Her gün açık.

22. Side Antik Kenti

Side Antik Kenti kalıntıları

Side’nin her noktasında tarihi bir yapıyla karşılaşmak mümkün, bu eserlerin en görkemlisi ise Side’nin merkezindeki Antik Tiyatro. Anadolu dilinde ‘’Nar’’ anlamına gelen Side en eski yerleşim yerlerinden biri. Roma egemenliğindeyken de bölgenin ticaret merkezi haline gelmiş. Arap istilaları ve doğal afetler sebebi ile 12. yüzyılda tamamen boşaltılmış.

Tiyatro Helenistik geleneğin biçimini ve Roma inşa tekniğini taşırken, süslemelerine barok esintisi hakim. Tiyatronun bir kısmının yapay bir yamaca yaslanması ve bu kısmın eğimli bir inşası olması, yapıyı özgün kılan bir özellikmiş. Yapının podyumunun birinci katında Dionysos’un hayatını anlatan frizler, kronolojik sırayla yer alırken; sahne binası da mimari süsleme ve heykellerle hareketlendirilmiş.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 60 TL

 • Antik Kent ve Müze Tek biletle gezilebilir.

Açık olduğu saatler

 • 08.00-22.30 (gişe kapanışı 21.30)

 • Her gün açık.

23. Side Müzesi

Side Müzesi'nde er alan tarihi kalıntılar

Side Müzesi, Side Antik Kenti'nde restorasyonla müzeye çevrilen bir Roma hamamı binası. 1959 – 1961 yılları arasında, Yüksek Mimar Ragıp – Selma Devrez çifti tarafından restorasyonu yapılan müze Türkiye'de bir köyde açılan ilk müze olma unvanını taşıyor. Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in Side Antik Kenti’nde yaptığı kazılarda keşfettiği buluntulardan oluşan müzede; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait heykeller, lahitler, yazıtla ile sikkeler sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Yalnızca içinde değil müze avlusunda da antik yapılara ait bezemeli parçalar, heykeller ve zamanı öğrenmenin en eski yollarından olan güneş saatlerini görebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 350 TL.

 • Müze ve Antik Kent tek biletle gezilebilir.

Açık olduğu saatler

 • 08.30- 21.00 (gişe kapanışı 20.15).

 • Her gün açık.

24. Apollon ve Athena Tapınakları

Güneş doğarken Side'deki Apollon Tapınağı kalıntıları

‘Roma Barışı’ olarak adlandırılan dönemde Apollon ve Athena adına inşa edilen tapınaklar, kentin simgelerinden. Müziğin ve sanatların, kehanetin, arındırma ve şifanın tanrısı Apollon. Apollon’un silahı ok ve yaydır. Homeros, Apollon’dan “gümüş yayın efendisi”, “uzağı vuran” şeklinde söz eder. Homeros’tan itibaren Phoibos (“Işık Saçan”) olarak da bilinir. Apollon, düzen, uyum ve akıl değerlerini temsil eder. Apollon Tapınağı’nın konsolları arasına baktığınızda Medusa başlarını görebilirsiniz.

Tahtından edilme korkusu ile çocuklarını yutan Zeus’un başından doğan Pallas Athena zeka, savaş, strateji, barış, sanat ve bilgeliğin tanrıçasıdır.

Konum Linki

Yazar notu: Büyülü atmosferi tadabilmen için tapınakları gün batımında ziyaret etmeni öneriyoruz.

25. Alanya Kalesi

Alanya Kalesi'ndeki Kilise

İlk ismi Korakesium olan Antalya Kalesi, ülkemizde en iyi korunmuş ortaçağ kalelerinden biri. Kaleyi çevreleyen surlar üzerindeki çok sayıdaki burç, kapı ve düzenlemeler ortaçağ savunma mimarisinin tüm özelliklerini bir arada sunuyor. Kale içinde, yaşayanların su gereksinimi sağlamak için küçük boyutlu sarnıçların sayısının oldukça fazla olması kalenin önemli özelliklerindenmiş.

Alanya Kalesinin en üst noktasında etrafı surlarla çevrili yer Alanya Kalesi İçkale’si. İçkale günümüzde açık hava müzesi gibi bir bölüm. Burada Sultan Sarayı’nı, çok sayıda sarnıcı, koğuşları ve şapeli görebilir, Alanya ve çevresini izleyebilirsin. Sur içi yerleşimi günümüze kadar geldiğinden, taş yollardan yürüyerek, ahşap ve kagir tarihi evlerdeki dokuma tezgahlarında ipek ve pamuklu dokuma yapılışını görebilir, tarihi dokuyu hissedebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • Yabancı ziyaretçiler için 280 TL.

Açık olduğu saatler

 • 08.00- 19.45

 • Her gün açık.

26. Alanya Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi iç görünümü

Alanya Kalesi’nin çıkış yolunun başlangıcında bulunan müze, Korakesium’dan bugünün Alanya’sına dönüşmüş olan kentin tarihine ışık tutuyor. Müzede, Anadolu Uygarlıklarını görebilir; din ve mitoloji, antik çağda ticaret gibi vitrinleri inceleyebilir; gemi ve denizcilik bölümünde Alanya Limanı’nda interaktif bir yolculuğa çıkabilirsin. Müzenin sembolü niteliğindeki Heraklesi, Hylas’ın su perileri tarafından kaçırılması mozaiği ile birlikte ayrı bir salonda görebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart ile ücretsiz.

 • 75 TL.

Açık olduğu saatler

 • 08.30-17.30

 • Her gün açık.

27. Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Alanya Kalesi’nin zirvesinde bulunan cami Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmış. Cami yıldırım düşmesi sonucu yıkılınca Kanuni Sultan Süleyman tarafından eski malzemeleri kullanılarak yeniden inşa ettirilmiş. Selçuklu Mimarisi’nden izler taşıyan kare planlı caminin ahşap bölümleri sedir ağacından yapılmış olup Osmanlı Dönemi’nin ahşap oyma işçiliğine örnektir.

Konum Linki

28. Syedra Örenyeri

Syedra Örenyeri

Syedra antik kenti iki farklı alanda gelişmiş. Biri Asar Tepe’nin zirvesi ve yamaçlarında bulunan Yukarı kent; diğeri ise tepenin Akdeniz’e bakan yamaçlarından kıyıya uzanan Aşağı Kent. Daha Bronz Çağ da deniz ticareti yolunda bulunan kent, kritik konumu sebebiyle önemli uygarlıklarla ilişki kurmuş olduğu düşünülüyor. Syedra, İmparator Tiberius döneminde “Syedreon” adıyla kendi sikkesini basmaya başlamış ve İmparator Gallienus dönemine kadar sikke basımının devam etmiş.

Kente giriş, hala ayakta olan anıtsal kapıdan yapılıyor. Antik Çağdan kalma sarnıçları ise günümüze kadar kullanılmış. Kentte bulunan mağara dinsel amaçlı kullanılmış ve vaftiz mağarası olarak bilinmekte. Görkemli, yer yer mozaik kaplı hamam kalıntıları kentin doğusunda; açık yol şeklinde olduğu düşünülen sütunlu cadde ise hamamın hemen yanında. Şehrin diğer önemli yapıtları tapınak, tiyatro, dükkanlar, evler ve surlar.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Açık olduğu saatler

 • 08.00- 20.00 (gişe kapanışı 19.30).

 • Her gün açık.

29. Arykanda Örenyeri

Antik Likya Şehri Arykanda. Antalya

Arykawanda, yüksek kayalığın yanındaki yer, zamanla Arykanda’ya dönüşerek günümüzdeki halini almış. Hellenistik ve Roma Dönemi’nde yoğun bir şekilde iskân edilmiş olan Arykanda kentinin en eskiye dayanan mimari kalıntıları kaya mezarlarıymış. Kereste ticareti ile zenginleşmiş ve su kaynaklarının da etkisi ile güvenli bir konaklama yeri olarak kullanılmış.

Teraslar üzerine kurulu kentin en önemli kalıntıları gymnasium, hamam, tiyatro, odeon, stadion, agora ve küçük hamam. Kentin akropolündeki Tranius ve Helios tapınakları, Nal Tepe’deki bazilika, doğu nekropolündeki kilise de önemli yapılar. Surları bulunmayan Arykanda kentinin sur görevini teras duvarları üstlenmiş.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Açık olduğu saatler

 • 08.00- 19.00 (gişe kapanış saati 18.30).

 • Her gün açık.

30. Neapolis

Neapolis, Termessosa bağlı askeri üst olarak kullanılmış bir kent. Kentte oldukça az kalıntı bulunuyor. Fakat görülmesi gereken yerlerden biri. Likya yolunun geçtiği Neapolisten geçiyor. Çam ağaçları arasından yürüyüş yaparak zirveye ulaşıyor ve güzel Antalya manzarasını izleyebiliyorsun. Neapolis’te, Artemis’e adandığı düşünülen bir tapınağın kalıntılarını, su kuyularını, kaleyi ve lahit mezarları görebilirsin.

Konum Linki

Antalya’yı baştan başa keşfetmek için Antalya’da gezilecek yerler yazısından rehberine ulaşabilirsin.


ipekincir
İpek İncir
476 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN