Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yurt içinde 7 farklı noktaya havalimanı yapılacağını açıkladı. Özellikle Çeşme Alaçatı ve Batı Antalya havalimanlarının turistik bölgelerin potansiyelini daha da etkileyeceği tahmin ediliyor.

İçindekiler

Çeşme'ye havalimanı

Aktif olarak 55 havalimanın bulunduğu ülkemizde neredeyse artık her şehirde havalimanı bulunmaya başladı. Bazı kentler de örneğin Uşak-Afyon-Kütahya (Zafer Havalimanı) ve Ordu-Giresun Havalimanı gibi ortak havaalanları kullanıyor. Şimdi de Yozgat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane (Salyazı), Niğde-Aksaray, Karaman ve İzmir Çeşme Alaçatı ile Antalya'nın Batı bölgesine Batı Antalya havalimanı yapılması planlanıyor.

cesme

Uçak Bileti

Antalya'ya 3. havalimanı

Son yılların popüler turizm noktası Çeşme-Alaçatı Havalimanın da bölgeye gidecek turistler için büyük kolaylık sağlayacağı tahmin ediliyor. Yine bilindiği üzere Fethiye ve Marmaris'in ortak olarak kullandığı Dalaman Havalimanı'ndan Antalya merkeze kadar olan turistik ve oldukça geniş bir bölgede havalimanı bulunmuyordu. Kaş, Kalkan, Demre gibi Antalya'nın Batı ilçelerine de havayoluyla ulaşım sağlanmasının temelleri atılacak.

antalya havalimanı

 

Artvin-Rize'ye ortak havalimanı

Havaalanı konusunda bir başka sıkıntı da Doğu Karadeniz bölgesinde yaşanıyordu. Örneğin Artvin ve yakın bölgesi Trabzon havalimanı uzak geldiği için genelde Gürcistan'daki Batum Havalimanını kullanıyordu. Şimdi her iki şehrin ortasına Rize-Artvin arasında yeni bir havaalanı yapılacak. Niğde ve Aksaray şehirleri için de ortak bir havalimanı yapılacak. Gümüşhane Bayburt arasına da havalimanı kurulması planlanıyor. Yeni planlamaya göre ülkemizde her 100 kilometrede geçildikten sonra havalimanına ulaşılması planlanıyor. Havacılık anlaşması bulunan ülke sayısı da 81'den 167'ye çıktı. Türk sivil havacılığı da bu anlaşmalar sonrasında yurt dışında 60 olan uçuş noktası sayısını %372 arttırdı. Türk havayolu şirketleri 116 ülkede 283 noktaya uçuyor.

rize havalimanı


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar