İçindekiler

Merkez Bankası 50 lirayla benzerliği nedeniyle karışan 5 liralık banknotların rengini değiştiriyor. Yeni banknotlar mor renkte olacak ve 8 Nisan’da tedavüle çıkarılacak.

Pek çoğumuzun başına gelmiştir. 50 lira yerine 5 lira veririz ya da tam tersi 5 lira yerine 50 lira veririz. İki para arasındaki benzerlik çok tartışılmıştı. Özellikle yaşlıların çok karıştırdığı için şikayet ettiği 5 TL’lik banknotlar değişiyor.

Rengi mor olacak

Sabah Gazetesi’nde yer alan bu habere göre habere göre Merkez Bankası konuya ilişkin duyurusunu Resmi Gazete’de yayımladı. Yeni banknotlar mor renkte olacak. Yeni 5 liralık banknotlarda Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile Başkan Yardımcısı Mehmet Yörükoğlu’nun imzaları yer alacak. 5 TL’nin rengi mor olacak ve 8 Nisan’da tedavüle çıkacak. Ayrıca 200 liralık 2. Tertip banknotlar da değişiyor.

TL’nin tarihçesi

31 Ocak 2005 tarihinde paradan 6 sıfır atılmış ve TL’nin yeni simgesi de Mayıs 2012’de kabul edilmişti. Bugüne kadar Türk lirasının önyüzünde sadece Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün resmi bulunmuştur. İsmet İnönü’nün resmi cumhurbaşkanlığı yaptığı (1938-1950) yılları arasında yer alabilmişti. Paranın arka yüzünde ise Yunus Emre, Mehmet Akif Ersoy, II. Mehmet gibi Türk büyüklerinin resmi yer almıştır.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar