4,5G hayatımıza, teknolojisi gibi hızlı bir giriş yaptı. Her yerde herkesin dilinde o var. Yaşantımızı sihirli bir değnekle dokunulmuşçasına değiştirecek mi bilmiyoruz ama internete ilişkin pek çok şeyin eskisi gibi olmayacağı bir gerçek. Peki nedir bu 4,5G, ne işe yarar ve en önemlisi hayatımızda neleri değiştirecek? İşte 6 soruda aklımıza takılanlar ve yanıtları.

İçindekiler

4,5G nedir?

Şimdi sıkı durun. Size büyük bir sır vereceğiz. Aslında 4,5G diye bir şey yok. Bu bizim icat ettiğimiz ve yalnızca Türkiye'de kullanılan bir terim. Dünyada şu an 124 ülke 4G'yi kullanıyor. 2020'de ise 5G'ye geçmeyi planlıyor, altyapılarını hazırlıyorlar. 4G teknolojisine yetişemeyen Türkiye ise 4 yıl sonra devreye girecek olan 5G'ye yetişmek için çalışmalarını hızlandırdı ve 4G'nin geliştirilmiş versiyonu olan bu hızlandırılmış teknolojiye "4,5G" dedi. Teknoloji diliyle anlatırsak 4,5G; 3G ve 2G standartlarının devamı niteliğinde olan dördüncü nesil (G kısaltması da oradan geliyor; "generation") kablosuz teknoloji,

4G'nin geliştirmeyi planladığımız versiyonu. 4. nesil teknoloji, tıpkı telekomünikasyon sistemleri gibi hücresel bir ağ ile, kapsama alanı başta olmak üzere internet iletişimindeki kopma, yavaşlama gibi pek çok sorunu ortadan kaldırıyor. Sistem, önceki nesillerden daha yüksek veri hızlarıyla iletişim temeline dayanıyor. 4,5G teknolojisi anlık olarak herhangi bir yerde, ses, veri ve kitle iletişimi konusunda kullanıcılara yüksek hızda kesintisiz hizmet sunuyor. Bağlantı hızı cep telefonlarında 100Mbps, Wi-Fi ağlarında ise 1Gbps. Bu hız şebekenin ve telefonun uygunluğuna göre 150Mbps'ye kadar çıkabiliyor.

4.5 G

Hangi ülkeler kullanıyor?

Dünyada 124 ülke, hem de birkaç yıldır 4G teknolojisini kullanıyor. Bu ülkelerin başında 18Mbit'le, 4G'yi dünyada en hızlı kullanan İspanya geliyor. İspanya'yı, 17Mbit'le Finlandiya, Danimarka ve Güney Kore izliyor. Bu teknolojiye ilk geçen, kullanıcıya ilk açan ülkeler ise İsveç ve Norveç. Bu iki Baltık ülkesi 4G'ye geçeli yaklaşık 6 yıl oluyor. 4G'yi kopmadan yani 3G'ye düşmeden en yüksek kalitede kullanan ülkeler ise sırasıyla Güney Kore, Japonya, Kuveyt, Hong Kong ve Hollanda. Dediğimiz gibi dünyada 4,5G gibi bir teknoloji söz konusu değil. Tüm bu ülkeler 2020'de 5G'ye geçmeye hazırlanıyor.

Dünya

Ne zaman devreye girecek?

4,5G ihalesi 2015 ağustosunda; Turkcell, Avea, Huawei, NetGSM ve Vodafone’un katılımıyla gerçekleştirildi. Böylece bu yeni nesil teknolojide kullanılacak frekansların dağıtımı yapıldı. Turkcell, Vodafone ve Avea, 4,5G ihalesinden birden çok hat alarak ayrıldı. İhaleyle ayrıca 3G servislerinde kapasite artışı sağlanması da gündeme alındı ve altyapı kurulumları hızlandırılmış bir şekilde başladı. Geçiş tarihi ise 1 Nisan 2016.

Dünya İnternet

4,5G cebimizi etkileyecek mi?

4,5G teknolojisinden, SIM kartı ve cihazı uyumlu olan herkes ek ücret ödemeden yararlanacak. Ancak hızın ve konforun artması, daha çok şeyi internet üzerinden yapmamızı da beraberinde getirecek. Öyle ki TV izlemekten iş toplantılarına, hemen her şey için internet kullanacağız. Ayrıca daha hızlı bağlantı, kotanın daha hızlı tükenmesi demek. Bu nedenle şu anda abonesi olduğumuz internet paketi günlük kullanımımız için yetersiz kalacak. GSM operatörlerinin bu noktada cömert davranması, paket ücretlerini düşürmesi bekleniyor ancak henüz konuyla ilgili somut bir gelişme yok.

Cüzdan

Telefonum 4,5G'ye uyumlu mu?

Tüm bu saydığımız avantajlardan yararlanmak için 4 veya bizdeki tabiriyle 4,5G destekli bir akıllı telefon veya tablete ihtiyacınız var. Son bir yıl içinde piyasaya çıkmış akıllı telefon ve tabletlerin hepsi bu teknolojiyle uyumlu. Ayrıca SIM kartınızın da 4,5G'yi desteklemesi gerekiyor. Telefonunuzun ve SIM kartınızın 4,5G'ye uyumlu olup olmadığını kullandığınız operatöre danışarak öğrenebilirsiniz. İnternetteki bazı sitelerde de tam liste mevcut. Bu arada mobil operatörler 4,5G hizmeti vermeye başladığında, 4G destekli USB aygıtlarını ve modemleri de piyasaya sürecek.

Telefonda internet


Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar