İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerimizde sürekli gelişen ve çoğalan harika mekanlar var: Üçüncü dalga kahveciler. Nedir bu üçüncü dalga dediğinizi duyar gibiyim, sizin için hemen açıklayayım. 15.yy’a dayanan kahve kültürü nesiller geçirerek bugünkü şeklini aldı. Birinci dalga dediğimiz 60’lar öncesi hayatımıza giren granül kahveler, ikinci nesil 60’lardan sonra dönemini yaşamaya başlayan zincir mekanlarla örneklendirebileceğimiz standardize ama özel kahve dükkanlarının kahveleri oluyor.

Üçüncü nesil ise kahvenin, bir yemek bir şarap gibi özel hazırlanması gerektiğini savunuyor. Yani kahve sabahları ayılmak için içtiğimiz bir şeyden ibaret değil artık. Çekirdeğinin çekilişinden, kavrulmasına ve demlenmesine kadar hepsi farklı inceliklerle hazırlanıyor. ’Nitelikli’ ve “kaliteli” kahve diyebiliriz aslında. Üç büyük şehirde yer alan mutlaka denemelisiniz dediğimiz üçüncü nesil kahvecileri sizin için not ettik.

İçindekiler

Petra Roasting Co. (Petra Coffee) / İstanbul   

İstanbul’un önde gelen kahvecilerinden Petra, 2013’te kurulmuş ve ne zaman gitsem aynı derece iyi hizmet alıyorum. ”Nerede olursan ol, iyi kahve içmelisin” düşüncesiyle yola çıkarak muazzam espressolar ve çılgın kahve kokteylleri yapıyorlar. Özenle kavrulan çekirdeğin tazeliğini ilk anda hissediyorsunuz. Kahvenin bir deneyim olduğunu müşterilerine itinayla sunuyorlar.

Neredeyse bütün 3. dalga kahvecilerinin değişmez özelliği olan küçük metrekareli olma, 3 masayla hizmet verme huyuna meydan okurcasına büyük oluşu ve ferahlığı mekânı çekici kılıyor diyebilirim. İlk bakışta soğuk bir ambiyans yaratsa da aslında sizi fazlaca rahat hissettiren bir ortam. İnternet siteleri üzerinden taze kahve siparişi de verebiliyorsunuz.  Hatta 1 ya da 3 aylık abonelik de mümkün. Daha n’olsun? İncelemek isterseniz linkini buraya bırakıyorum: https://www.petracoffee.com  

kahve2

Uçak Bileti

Coffee Sapiens / İstanbul

Kahve denince akan sular duruyor bu mekânda. ‘Ben kahve dükkânı açacağım’ diyerek her şeyi kenara koyan bir adamın kahveyle harikalar yarattığı bir yer çünkü burası. Yolunuz düşerse sadece kahvelerini deneyimlemekle kalmayın, çalışanlarla da mutlaka muhabbet edin. Kahvenin insanları ve kıtaları birbirine bağlayan bir kültür olduğunu düşünüyorlar ve bu da muhabbetlerini cazip kılmaya yetiyor.

Bir sandalyede oturup tüm gün İstanbul’un akışını izleyerek, farklı ülkelerden gelerek Coffee Sapiens’de harmanlanan kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Benim tercihim Evolution Blend. Bittere yakın espresso severler için bulunmaz bir tat.

Karaköy’e gittiğinizde mutlaka uğrayın, farkı anlayacaksınız. :) Detaylara buradan ulaşabilirsiniz: https://www.coffeesapiens.com

kahve3

Baristocrat 3rd Wave Cafe & Roastery / İzmir

‘’Uzun yıllar önce, Doğu Afrika’nın en verimli topraklara sahip ülkelerinden biri olan Etiyopya’da, bir çoban kırmızı meyveleri olan bir ağaca yaklaştı ve meyvelerin tadına baktı. Bu esrarengiz meyvenin kendisinde yarattığı hissiyatı çok sevdi, çevresindekilerle bu deneyimini paylaştı ve kahvenin hikayesi de bu şekilde başladı.’’ diyor Baristocrat bünyesindekiler. Kahvenin hikayesiyle kendi hikayelerini birleştiriyorlar. Dünyanın dört bir yanından kahve çekirdeklerini getiriyor, özenle kavurup sevenleriyle buluşturuyorlar.

İçinizi ısıtacak ambiyansı ve İzmir’e üçüncü dalgayı getiren tatlarıyla mutlaka deneyimlemelisiniz. Kahve sever müşterileri için ardı arkası gelmeyen workshopları ve eğitimleri ile deneyiminizi katlamaya hazırlar. Hem de güler yüzleri ve cana yakın muhabbetleri ile. :) 

Geldiği iklime sevgimden midir bilmem ancak benim favorim, Colombia Angello Grillo. Dengelenmiş ve iyi asiditeye sahip bir kahve kendisi. Narin zevkleriniz varsa kolayca sipariş verebilirsiniz: https://www.baristocrat.com

kahve4

Roast and Found / İzmir

İzmir’in kahve kavurma konusunda amiral gemisi diyorlar buraya. Nitelikli kahve, yani üçüncü dalga anlayışını dükkânın her köşesinde hissedebilirsiniz. Dostane çalışanları ve keyifli muhabbetleri hemencecik ilginizi çekecek. İzmir’de içilecek en samimi, en lezzetli kahvenin adresi diyebilirim.

Maskotları bir keçi ve kahvenin keşfinde keçinin rolünün büyük olduğunu düşünüyorlar. Ben spoiler vermeyeceğim, RAF’a uğradığınızda mutlaka hikâyeyi onlardan dinleyin. Ama şunu söyleyeyim, eğer gerçekten bir keçi sayesinde içiyorsak bu efsane lezzetleri çok şanslıyız demektir!

Etiyopya Biftu Gudina’yı V60 demleme ile şiddetle tavsiye ederim.  İncelemeniz için: https://www.roastandfound.co/

kahve5

Eagles Coffee & Food Studio / Ankara

Stüdyo konseptiyle sınırsızca vakit geçirmek isteyen müşterilerine hizmet veriyor. Ankara’ya üçüncü dalgayı getiren kahve dükkânı diyebiliriz buraya. Getirdiği yenilikleri ve çizgisiyle popüler. Ancak burayı diğer kahve dükkanlarından ayıran bir nokta daha var, o da diğer lezzetleri. Sadece farklı dünya kahvelerini değil, dünya lezzetlerini burada bulabiliyorsunuz. Tatlıları ise mutlaka denenmeli.  

Benim önerim bu sefer, çekirdek için Kenya AA’dan yana ama chemex ile demlenmesini isteyip yanına bir browni cheesecake söylerseniz artık değmesinler keyfinize.

Ankara’da yaşıyor ya da Ankara yolcusu iseniz kahve deneyiminizi burada yapmayı unutmayın. Linkini sizin için buraya bırakıyorum: http://www.eaglescoffee.com.tr/tr.aspx

kahve6

Bonus: Her sene daha da büyüyen ve harika isimlerle kahvenin her tonuna imza atan İstanbul Coffee Fest 20-23 Eylül’de İstanbul Küçükçiftlik Park’ta! Bu benzersiz kahve şölenine katılmaya İstanbul’a bekliyoruz. Uçak biletinizi almak için hemen tıklayın.  

 


gokhanaltuntas
Gökhan Altuntaş
17 Yazı
İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre peyzaj mimarlığı yapıp daha heyecanlı bulduğu reklam sektörüne geçti. Uzunca bir süre ulusal ve uluslararası pek çok firmanın dijital iletişimini yürüttükten sonra Enuygun ekibine dahil oldu.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN