2022'de araç kiralama fiyatları ne kadar?

elifcokan

2022’de araç kiralama fiyatları ne kadar gibi sorular, şu sıralar kiralık araç seçeneklerini inceleyenler tarafından en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Ben de bu sorulardan yola çıkarak hangi araçların ne kadara kiralandığı, otomatik araba kiralama fiyatları ve düz vites araba kiralama fiyatları hakkında bilgiler bulabileceğin bu içeriği hazırladım. Keyifli okumalar.

2022 yazında ortalama araç kiralama fiyatlarına yakından bakış

Geçen seneye oranla 2022’de araç kiralama fiyatları enflasyon, döviz kurunda yaşanan dalgalanma, çip krizi ve petrol fiyatlarındaki artışla biraz daha yüksek baremlere çıktı. Bu sebeplere ek olarak araç segmentleri gibi kıstaslar da kiralık araç fiyatlarındaki farklıların sebeplerini oluşturuyor.  Özellikle yazın tatile daha çok çıkılması, kış dönemine oranla kiralama fiyatlarını biraz daha yüksek seviyelere çekebiliyor. 

Günlük araç kiralama fiyatları ne kadar?

Peki günlük araç kiralama fiyatları ne durumda? Yılın ilk ayından itibaren günlük araç kiralama fiyatları 390 TL ile 2.500 TL arasında değişiklik gösteriyor. 2022 ağutstos ayında araç kiralama fiyatları modeller bazında şöyle:

 1. Citroen C3 ve Peugeot 208 gibi araçların günlük kiralama ücretleri 400 TL’den başlıyor.
 2. Renault Clio ve Citroen C Elysee gibi ekonomi sınıfı araçların günlük kiralama fiyatları 600 TL’den başlıyor.
 3. Opel Mokka, Dacia Duster gibi SUV modellerin araç kiralama fiyatları 1.000 TL’den başlıyor.
 4. Volkswagen Passat tarzı  üst segment modellerin günlük araç kiralama fiyatları ise 1.800 TL’den başlıyor.

Günlük kiralama ücreti en düşük arabalar hangileri?

Günübilirlik veya uzun olculuklarda ekonomik araba kiralamayı düşünenler hangi arabalara bakmalı dediğini duyar gibiyim. Bu başlığımızda bahsedeceğim en ucuz kiralık araç fiyatları ağustos 2022 itibari ile şöyle. 

 • Fiat Egea: Manuel / 431 TL
 • Peugeot 208: Manuel / 448 TL
 • Peugeot 301:  Manuel / 453 TL
 • Opel Corsa:  Manuel / 455 TL
 • Renault Clio 5: Otomatik / 504 TL

1 aylık araba kiralama ne kadar?

Türkiye'de 1 aylık araç kiralama fiyatı ne kadar sorusu da en çok merak edilen konular arasında bulunuyor. Türkiye'de manuel vites araçların aylık kiralama fiyatı 14.000 TL’den başlarken, otomatik vitesli kiralık araç fiyatları 15.500 TL gibi bir fiyata sahip.

Yıllık araç kiralama fiyatları ne kadar?

Yıllık araç kiralama ya da uzun dönem araç kiralama olarak da bilinen konuya geldik. Vergi avantajı gibi olanaklar sunduğu için yıllık araç kiralama, şirketler tarafından daha çok tercih ediliyor. Yıllık kiralama yapıldığı için aylık araç kiralamaya göre fiyatlar daha farklı seviyelerde olabiliyor. Genellikle yıllık araç kiralama fiyatları 30.000 TL seviyelerinden başlıyor.

SUV araç kiralama fiyatları ne kadar?

Genellikle SUV araçlar, kalabalık aile tatillerinde veya Karadeniz yaylaları gibi engebeli arazilerde daha rahat bir sürüş deneyimi için tercih ediliyor. Bu noktada kiralık SUV araçları incelediğinde 2.500 TL gibi bir başlangıç fiyatına sahip olduklarını görebilirsin. 

İstanbul’da araç kiralamak ne kadar tutuyor?

 • İstanbul kiralık araç konusunda sirkülasyona sahip bir şehir. Özellikle günlük işlerde araç İstanbul’da bir ihtiyaç haline geldi. Bu noktada şöyle bir örnek verebilirim. Mesela İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama yapmayı düşünüyorsan günlük kiralama ücreti 520 TL’den başlıyor.
 • Ekonomik bir araç olmasıyla Fiat Egea, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 365 TL’ye kiralanabiliyor. Daha geniş iç hacme sahip bir araç kiralamayı planlıyorsan Ford Tourneo Courier’in günlük kiralama fiyatı 430 TL.
 • Eğer kalabalıksan ve kiraladığın aracın biraz daha konforlu olmasını istiyorsan Volkswagen Caravelle gibi bir aracın kiralama fiyatı 4.600 TL’den başlıyor.
 • Bu arada şunu belirtmem faydalı olacaktır, burada yazılan fiyatlar, ağustos 2022 itibariyle karşılaştırdığımız araç kiralama fiyatlarından derlendi

Bireysel araç kiralamak için gerekli evraklar

İhiyaçlarına uygun aracı buldun, araç kiralarken nelere dikkat edilmeli içeriğimizi inceledin, sıra ise araç kiralama evraklarına geldi değil mi? Araç kiralamak için öncelikle şu evrakları yanında bulundurmanda fayda var: 

 • Sürücü belgesi ve ehliyeti
 • Nüfus cüzdanı
 • Kimlik kartı
 • Turistler için pasaport
 • Kimlik belgesi kayıp veya yenilenme aşamasında olanlar için geçici kimlik belgesi
 • Kredi kartı
 • İkametgâh belgesi
 • İmza beyannamesi

Ekonomik araba nereden kiralanır?

2022 ağustos itibari ile araç kiralama fiyatlarından hep birlikte haberdar olduk. Peki ihtiyacına veya bütçene uygun kiralık bir aracı nasıl bulacaksın? Kısaca bahsedeyim o halde.

Enuygun’da onlarca araç kiralama firmasını bir arada görebileceğin, kullanımı kolay ve ihtiyaçlarına uygun aracı bulabileceğin bir sistem var. Örneğin ekonomik bir model kiralamak istiyorsan filtreleme seçeneğinden “Araç Sınıfı” filtreleyebiliyorsun. Veya "Ben sadece otomatik araç kullanabiliyorum." diyorsan bunun da çözümü var. Manuel vitesli bir araç kiralamak yerine araç kiralama sayfamızdan “Vites” filtrelemesi de yapabilmen mümkün. Kısacası sana Enuygun onlarca kiralık otomobil seçeneği, araç kiralama sayfamızda seni bekliyor.

elifcokan
Elif Çokan Palaz
8 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Uzman Yazarlar