18 yaşını doldurmuş öğrencilerin sağlık güvencesi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Liseyi bitirmiş ve şu sıralar üniversiteye girmeye hazırlanan 1 milyonu aşkın gencimiz var. Anne ve babalarının sigortasından yararlanan bu çocuklar, üniversiteye başlamadan önce Genel Sağlık Sigortası sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Aynı şekilde üniversiteyi bitirmiş ancak şu an çalışmayan çocukların durumu ne olacak?

SGK’ya itiraz edin

18 yaşını dolduran gençler anne ve babalarının sağlık hizmetleri faydalanma hakkından çıkarılıyorlar. Üniversiteye başlayamadıkları bu birkaç aylık sürede de Genel Sağlık Sigortası’ndan yani SGK hizmetlerinden faydalanamaz duruma düşüyorlar. Oysa ki bu yanlış bir uygulama ve konuyla ilgili SGK’ya itiraz ettiğiniz taktirde sorunu çözmüş oluyorsunuz. Geçtiğimiz hafta yeğenimin başına benzer bir konu gelince, yazma ihtiyacı hissettim. 1 ay önce 18 yaşını dolduran yeğenim üniversite sınavına girdi ve şu anda tercih yapmakla meşgul. Halı saha maçında kolunu kırınca hastaneye götürüyorlar ve siz 18 yaşını doldurduğunuz için babanızın sigortasından faydalanamazsınız deyip yüklüce bir faturayla karşı karşıya kalıyorlar. Bunun üzerine SGK yetkililerinden danıştım ve aslında uygulamadaki yasal düzenlemeler için itiraz edilmesi gerektiğini öğrendim.

 

Aşağıdaki maddelere dayanarak itirazını yapın

19/1/2013 tarihli ve 28533 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6385 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 7 inci maddesi ile 1/6/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 67 nci maddesinin dördüncü fıkrasına bir cümle eklenerek, lise ve dengi öğrenim görülmesi sebebiyle bakmakla yükümlü olunan kişi veya hak sahibi sıfatıyla sağlık hizmetinden yararlandırılan çocukların, 20 yaşını dolduracakları tarihi aşmamak kaydıyla bu öğrenimlerini bitirmelerini izleyen tarihten itibaren 120 gün süreyle daha aynı kapsamda sağlık yardımlarından yararlanmaya devam etmelerine imkan getirildi.

Yüksek öğrenim görenler 25 yaşına kadar yararlanabiliyor

Kısa bir özetle eğer 18 yaşına girmiş ve liseyi bitirmiş şu sıralar üniversiteye girmeye hazırlanıyorsanız acil durumlarda sorun yaşamamak için SGK Merkez Müdürlüklerine aktivasyon başvurusu yapmanız gerekir. 18 yaşından büyük olan erkek çocukları öğrenim görmüyor ise (lise öğrenimi görenler 20 yaşına, yüksek öğrenim görenler 25 yaşına kadar anne babadan sağlık yardımı alabilir) Kızlar ise eğer çalışmıyorlarsa ve evlenmemişlerse anne babaları üzerinden sağlık yardımı almaya devam ederler. Mevzuatlarda zaman zaman yeni düzenlemeler yapılıyor bu yüzden sık sık SGK'nın sitesinden ya da ilgili internet sitelerinden takip yapmanızda fayda var.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar