Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un araştırmasına göre Türkiye’de dört  GSM abonesinden biri numarasını diğer operatöre taşıdı. 2008’in son çeyreğinden 2010 Mayıs ayına kadar toplamda 15.8 milyon GSM abonesi bağlı bulunduğu operatörü değiştirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verileri ile derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre, 2010 yılı ilk çeyreğinde numarasını diğer operatöre taşıyan GSM abonesi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre üçe katlanarak 3.66 milyona çıktı. 2009’un ilk çeyreğinde bu rakam 1.3 milyon civarındaydı. Gelinen son noktada ayda ortalama 1 milyondan fazla abone, numarasını diğer operatöre taşıyarak cep telefon faturasında tasarruf etmeye çalışıyor.

Mobil iletişim sektörü son bir senede toplamda 2.87 milyon abone kaybetti. 2010 yılı ilk çeyreği itibariyle Türkiye’de 61.53 milyon GSM abonesi bulunuyor. Sözkonusu düşüş, operatörlerin ‘her yöne’ tarifeleri ile abonelerin ikinci numaralarını iptal ettirmesine bağlanıyor. 2008 yılında başlayan numara taşınabilirlik uygulaması sebebiyle artan rekabet ise 15.8 milyon GSM abonesinin farklı operatöre geçmesine vesile oldu. Bir başka deyişle dört GSM abonesinden biri bağlı bulunduğu operatörü değiştirdi.

TUDER, Tüketiciler Derneği’ne 2009 yılında iletilen her beş şikayetten birinin GSM sektörüne yönelik olduğunu vurgulayan Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu ‘ Cep telefonlarına ait şikayette bulunan bu kişilerin yarısının şikayeti tarifeler ve kampanyalarla ilgili. Tüketici aynı operatörün sunduğu tarifeler arasında bile kendisine uygun olanı anlamakta zorluk çekebiliyor. Bunun en önemli sebebi ise herkese uygun tek bir tarifenin olmaması. Kişinin en çok konuştuğu operatör, kullanılan SMS miktarı hatta çalıştığı kurum bile fatura tutarını etkileyebiliyor. Kişiye özel en uygun tarifeyi seçmek için birçok parametreyi birarada değerlendirmek gerekiyor. Operatör değişikliği yapan bu kişilerin arasında hala kendisi için en uygun tarifeyi arayanlar olabileceğini tahmin ediyoruz. Çünkü sunulan tarifeler de sürekli değişiyor’ dedi.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.