Dünya üzerinde birçok nesne ve canlı çeşitli gizemi de içinde barındırıyor sizin için ilginç bilgileri bir araya getirdik. Biz bunları öğrendiğimizde çok şaşırdık sizler için de genel kültür bilgilerini ileride

Açık Göz

Açık Göz

Yunuslar diğer memeliler gibi uyuyor ama bir farkla uyurken gözleri açık kalıyor. Tedirgin olduklarından dolayı herhangi bir saldırıya karşı tek gözleri açık uyurlar.

Uykusuz Karınca

Uykusuz Karınca

Karıncaların uyumak gibi bir alışkanlığı yok. Sanırım bu yüzden gece gündüz çalışıyorlar. Uyku tutmayınca çalışkan hayvan sıfatını kazanmışlar. Ayrıca insan başına düşen karınca sayısı da 1 milyon.

Geri Adım Yok

Geri Adım Yok

Kanguruların zıplayarak gittiğini hemen hemen herkes biliyor. Fakat cepli dostlarımızla ilgili ilginç bir bilgi geri geri yürüyemiyorlar.

Çık Çık Bitmiyor

Çık Çık Bitmiyor

Paris’in dünyaca ünlü yapısı Eiffel Kulesi harika yapısıyla herkesi her zaman büyülemiştir. Peki yukarı çıkana kadar kaç merdiven var biliyor musunuz? Tam 1792 merdiven var.

Kokusundan Tanıyor

Kokusundan Tanıyor

Peygamber devesi ile ilgili çok fazla şey bilmiyoruz ama yapıları gereği insanlara büyüleyici geliyorlar. Müthiş bir koku alma yetenekleri var özellikle söz konusu dişilerse. 10 KM öteden bile dişi peygamber devesinin kokusunu alabiliyorlar.

Bir Tane Yetmiyor

Bir Tane Yetmiyor

Salyangozların koku alma yetenekleriyle ilgili herhangi bir yerde bilgi okumadım. Aslında salyangozlarla ilgili en ilginç şey kabukları gibi geliyordu ama asıl ilginç bilgi burunları ile ilgili. 4 tane burunları var.

Adaleli Kedi

Adaleli Kedi

Kedilerin öyle küçük göründüklerine bakmayın aslında kaslı hayvanlar. Normal bir kedinin her kulağında 32 tane adale var.

Kalorisiz Yiyecek

Kalorisiz Yiyecek

Eğer hem beslenmek hem de kilo vermek istiyorsanız size kerevizi önerebiliriz. Neden mi? Kerevizin içinde bulunan kalori ile onu yemeye harcadığınız kaloriyi karşılaştırırsak, yerken daha fazla enerji harcıyorsunuz.

Tıraşa Adanmış Hayatlar

Tıraşa Adanmış Hayatlar

Sabah işe giderken, askerde, okulda hemen hemen her gün bir iş olarak erkeklerin yaptığı tıraş bakımı ortalama bir hayatta 3350 saate yakın zaman alıyor.

Uzun Bambu

Uzun Bambu

En hızlı uzayan bitkiyi sarmaşık sananlar yanıldılar. Bambu günde 90 cm uzayabilen yapısıyla en hızlı uzayan bitkidir.

Dil İzi

Dil İzi

Her insanın parmak izinin farklı olduğunu ve bu yüzden ayırt edici özellik olarak onu kullandığımızı biliyorsunuzdur. Aynı şekilde her insanın kendine özgü bir dil izi de var.

Sudan Oluşuyor

Sudan Oluşuyor

Salatalık yemenin kilo aldırmadığını, hatta zayıflattığı duymuşsunuzdur. Salatalığın bu özelliğinin nedeni %90’ının sudan oluşması.

Kelebek

Kelebek

Kelebeklerin vücutlarının deseninden dolayı sanatsal bir görüntüleri olduğunu söyleyebiliriz. Peki nasıl tat alıyorlar merak ettiniz mi? Çok gariptir ki ayaklarıyla.

Ağır Abi

Ağır Abi

22 aylık bir dönemde 26 ton ağırlığa ulaşabilen mavi balinalar dünyanın en ağır hayvanlarıdır. Aşırı hızlı bir şekilde büyüdüğü de gözlerden kaçmamıştır sanırım.

His meselesi

His meselesi

Köpek balığı ile ilgili çok sayıda gerilim filmi yapılmasının en önemli nedenlerinden birisi de güçlü dişleri kadar kuvvetli olan hisleri. Bir köpek balığı 100 milyon deniz suyu damlası arasından bile 1 damla kanı hissedebiliyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN