Ankara - Hanoi Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
7.107 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
8 saat 50 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Hanoi) 26°C / 15°C
Şu anda Hanoi Yerel Saati
GMT +8

Ankara Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Esenboğa Havalimanı’na Ankara’nın merkezi noktaları olan Kızılay, AŞTİ, Gar, Sıhhiye ve Ulus’tan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Belko Air isimli otobüsler, EGO otobüsleri, taksi ve özel araçlarla ulaşım mümkün.

Akyurt ilçesinde yer alan havalimanı içerisinde ayrıca araç kiralama noktaları da mevcut.

Belko Air

Havalimanına ulaşım sağlayan özel şirketlerin faaliyetlerinin durmasıyla hizmete giren Belko Air, konforlu bir şekilde Kızılay, Sıhhiye, Ulus, AŞTİ, Gar ve Pursaklar gibi merkezi noktalardan havalimanına ulaşımı sağlıyor. 442/A ve 442/K isimli 45 kişilik otobüslere iç hatlar geliş katı çıkış kapısı karşısındaki duraklar ile dış hatlar geliş katı çıkış kapısı karşısından binilebilir.

00.00 – 06.00 arası her saat başında, 06.00 – 00.00 arası her yarım saatte bir hareket eden internet ve host hizmetinin de olduğu otobüslerle yolculuk etmenin bedeli ise diğer seçeneklere kıyasla daha uygun.

EGO Otobüsleri

AŞTİ ile Esenboğa arasındaki ulaşımı sağlayan 442-3 numaralı hat ile de Esenboğa’ya ulaşmak mümkün. AKM, Ankara Arena ve Güvenpark’tan geçen hat dışında Ulus ve Sıhhiye noktalarından geçen 491 numaralı hattı kullanarak da havalimanına ulaşılabilir. Ancak bu hat sadece haftaiçi günde 3 kere hizmet veriyor.

Taksi

Ankara’da taksileri kullanmak genel olarak mesafeler birbirine yakın olduğu için ekonomik bir yöntem olsa da havalimanına ulaşmak için daha pahalı bir alternatif . Bu ücret için taksicilerle pazarlık yapabilirsiniz.

Özel Araç

Esenboğa Havalimanı’nda diğer tüm havalimanlarında olduğu gibi uzun süre duraklamak yasak. Bu yüzden havalimanında açık ve kapalı olmak üzere iki adet otopark bulunuyor.

Havalimanı Bilgileri

Esenboğa Havalimanı devlet kadrolarının da yoğun olarak kullandığı bir havalimanı olması dolayısıyla birçok tesisi bünyesinde barındırıyor. İ. Hatlarda uçak saatini beklerken Cafe Nero, Ankar Cafe, Bus Gate ve Büfe İç Hat’ta kahve içebilir, sandviç ve tost yiyebilirsiniz. Yöresel Anadolu yemekleri tercih ediyorsanız Tadında Anadolu’ya gidebilir, dünya mutfaklarının tadına bakmak istiyorsanız ise durağınız Bomonti Brasserie.

Bu terminalde ayrıca Burger King gibi fest food restoranları da bulunuyor. Dış hatlardan yolculuk yapacaksanız bu gidiş ve geliş terminallerinde kafeler, kisoklar ve barlarda vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bu terminalde pasaport kontrolünü geçtiğiniz takdirde vergisiz alışveriş yapabileceğiniz Duty Free’lerde zaman geçirebilirsiniz. Her iki terminalde de hediyelik eşya ve küçük ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz kioskların olduğunu da unutmayın.

03/09/2018 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Hanoi Şehir Merkezine Ulaşım

Vietnam'ın başkenti Hanoi'nin ülke ve dünya ile bağlantısını sağlayan Hanoi Havalimanı, aynı zamanda ülkenin en büyük ve yoğun havalimanı olarak asından söz ettiriyor. Noi Bai adıyla anılan havalimanı Hanoi'nin merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Pacific Airlines, Vietnam Airlines, Air Asia, Cathay Pacific ve Hong Kong Airlines gibi çok sayıda havayolu firmasının uçuşları gerçekleşen havalimanı alışveriş yapılabilecek alanlar, yeme içme olanağı sunan kafe ve restoranlar ile duty free alanları ile ziyaretçilerinin beklentilerini karşılıyor.

Havalimanında yer alan ATM cihazları ve döviz bürosu sayesinde bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek de son derece kolay. Havalimanına 45 kilometre mesafede yer alan şehir merkezine kadar ulaşım için kullanabileceğiniz araçlar arasında ise otobüs, minibüs, taksi ve servisler var. Eğer şehrin çevresinde farklı noktalara da kolayca ulaşmak isterseniz havalimanından araç kiralayarak da hem kent merkezine hem de civarda bulunan tarihi ve turistik noktalara ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Hanoi'de genel olarak taksi ücretleri çok yüksek değil. Ancak yine de isterseniz havalimanından binebileceğiniz taksileri paylaşımlı araç olarak da kullanabilirsiniz. Böylece ödeyeceğiniz taksi ücreti tutarını bir miktar daha düşürme şansına da sahip olabilirsiniz. Şehirde taksiyi kullanacaklar için bir tavsiye de araca binmeden önce şoförlerle görüşerek gerekirse fiyat konusunda pazarlık yapmak. Böylece hem havalimanı ve şehir merkezi arasında hem de şehir içinde çok daha uygun fiyata yolculuk yapabilirsiniz.

Eğer toplu taşıma araçlarını kullanmayı planlıyorsanız yanınızda yerel para birimi olan dong bulundurmaya çalışın. Bu araçlar genellikle euro ve dolar kabul etse de dong ile yapacağınız ödemeler sizin için çok daha avantajlı olabilir. Havalimanından kent merkezine kadar gelmek için servis araçlarını tercih ederseniz hem Hanoi’nin merkezine hem de şehrin yakınlarında bulunan diğer tarihi ve turistik noktalara bu araçlarla kolayca ulaşabilirsiniz.

Kentte minibüslerle de birçok yere kolayca yolculuk yapma şansınız var. Ancak bu araçların genel olarak fazlasıyla kalabalık olduklarını ve şehir hakkında fazla bilgisi bulunmayan turistler için çok da kullanışlı olmadıklarını bilmenizde fayda var.

Havalimanında yolculuğunuzun öncesi ve sonrasında yararlanabileceğiniz restoran ve kafeler ile alışveriş için çok sayıda seçenek sunan mağazaları da bulabilir, yolcu salonlarında dinlenerek vakit geçirebilirsiniz.

Otobüs

Hanoi Noi Bai Uluslararası Havalimanı’ndan Hanoni’nin merkezine gelmek için otobüsleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Havalimanından hareket ederek şehrin çok sayıda merkezi noktasından geçen bu otobüslerin fiyatları da son derece uygun kalıyor. Ancak otobüslerin şehirde yolculuk için en rahat alternatif olmadığını da aklınızın bir köşesinde tutmanızda fazlasıyla yarar var.

Hanoi’de 7 ve 17 numaralı otobüsler havalimanından Hanoi’nin merkezine yolcu taşıyor. Havalimanı terminalinin hemen dışında yolcularını bekleyen otobüslerle kent merkezine yapılan yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Otobüs ücreti ise 5.000 dong yani yaklaşık 0.3 Amerikan Doları.

Her 20 dakikada kentin merkezine doğru hareket eden otobüsler 05:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor. 7 numaralı otobüs Kim Ma durağına, 17 numaralı otobüs ise Long Bien durağına kadar geliyor.

Minibüs

Otobüs kadar olmasa da şehir merkezine ulaşımın en ekonomik alternatiflerinden biri de minibüsler. Havalimanı terminal kapısından birkaç metre mesafede yolcularını bekleyen minibüslerle Hanoi şehir merkezine doğru yapılan yolculuk otobüse kıyasla biraz daha kısa sürüyor. Minibüsle yolculuk için ödemeniz gereken ücret ise yabancılar için 32.000 dong yani yaklaşık 2 Amerikan Doları.

Minibüsler tamamen dolduktan sonra kent merkezine hareket ediyor. Hanoi şehir merkezinden havalimanına gelmek isteyen yolcularsa Quang Trung’da bulunan Vietnam Airlines’a ait ofisin önünden hareket eden minibüslere binebilirler.

Taksi

Kentte taksilerle ulaşım otobüs ve minibüs ile karşılaştırıldığında çok daha yüksek ücret ödemeyi gerektirse de gidilen mesafe düşünüldüğünde bu ücret yine de çok yüksek sayılmaz. Hanoi Noi Bai Uluslararası Havalimanı’nın hem iç hem de dış hatlar terminalinin önünde hazır bekleyen araçlarla yaklaşık 30 dakika içinde kendinizi kentin merkezi caddelerinde bulabilirsiniz. Bu yolculuk sonunda ödemeniz gereken ücret ise gideceğiniz noktaya göre değişiyor. Ancak şehirde taksi ile ulaşım için ortalama 320.000 dong yani yaklaşık olarak 20 dolar ödemeyi göze almalısınız.

Havalimanı Servisleri

Şehre indikten sonra otelde konaklayanlar için diğer bir ulaşım aracı seçeneği ise havalimanı servisleri. Bu servisler genellikle önceden rezervasyon yaptıran yolcularını terminal kapısından alarak kaldıkları otele kadar götürüyor. Servislerin en büyük avantajı yolcularını kalabalık olabilen otobüsler veya beklenenden yüksek ücret ödeme gerektirebilen taksilere gerek kalmaksızın kolayca diledikleri yere kadar ulaştırmaları. Eğer Hanoi Havalimanı’ndan şehir merkezine havalimanı servislerini kullanarak ulaşmak isterseniz önceden otelinizle görüşmeyi ve rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Lüks Araçlar

Hanoi’de daha lüks bir araçla havalimanı transferinizi gerçekleştirmek isterseniz bunun için de çok sayıda alternatif bulacaksınız. Yola çıkmadan önce internetten araştırma yaparak lüks aracınızın uçağınız inmeden önce terminal kapısında hazır bulunmasını sağlayabilirsiniz. Lüks araçları genellikle şehre iş seyahati için gelen ziyaretçiler tercih etse de daha konforlu bir deneyim için siz de bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Üstelik bu araçlar genellikle şoförleri ile hizmet veriyor ve bu sayede araç kullanmanıza da gerek kalmıyor.

Araç Kiralama

Hanoi’de uçağınızdan indikten sonra şehir içinde ve çevresinde yolculuğunuza kiralık araçlarla da devam edebilirsiniz. Şehirde araç kiralamak için ödemeniz gereken ücret de son derece uygun. Kentin trafiği özellikle günün bazı saatlerinde yoğun olsa da otobüs ve minibüs gibi alternatiflere kıyasla araç kiralamak çok daha rahat ve avantajlı olacaktır. Kent merkezine 45 kilometre uzaklıktaki havalimanından çıktıktan sonra şehir merkezi yönlendirmelerini izleyerek yaklaşık 30-35 dakika içinde Hanoi’nin merkezinde olabilirsiniz.

23/11/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.
Hanoi Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
15ºC
26ºC
Cum
Cmt
17ºC
27ºC
Cmt
Paz
17ºC
27ºC
Paz
Pzt
18ºC
28ºC
Pzt
Sal
20ºC
29ºC
Sal
Haritada Görüntüle
Para birimi
x