Ağrı - Maskat Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2.310 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
2 saat 50 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Maskat) 34°C / 27°C

Ağrı Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Şehir merkezine yakın konumda ve karayoluna 1 kilometre mesafede bulunan Ahmed-i Hani Havalimanı’na şehrin merkezinden taksi ve araç kiralama ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel araçlarınızla da karayolu üzerinden havalimanına ulaşabilirsiniz.

Taksi

Şehrin merkezinde bulunduğunuz her yerden taksiler ile Ahmed-i Hani Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir.

Otobüs

Ahmed-i Hani Havalimanı’na şehrin merkezinden ulaşımınızı belediye otobüsleri ile sağlayabilirsiniz. Belediye otobüsleri ile kısa sürede konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi havalimanında bulabilirsiniz. Uçak saatlerine uyumlu şekilde ayarlanmış olan belediye otobüsleri ile uçağınıza gecikmeden yetişebilirsiniz.

Araç Kiralama

Terminal binasında araç kiralama hizmeti sunan ofislerin bulunmasının yanı sıra, şehir merkezindeki araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile havalimanına gidebilirsiniz. Aydınoğlu ve Azizoğlu gibi firmaların merkez ofislerinden kiralayabileceğiniz araçları, havalimanına ulaştıktan sonra, havalimanı binası içerisindeki ofislerine bırakabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Ahmed-i Hani Havalimanı’nda, yalnızca İç Hatlar terminali bulunmakla birlikte terminal içerisinde, bebek bakım odası, THY bürosu, araç kiralama firma ofisleri gibi bölümler yer alıyor. Aynı zamanda 70 araç kapasiteli küçük bir otoparka da sahip olan Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan İstanbul Atatürk Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı ile karşılıklı olarak her gün tarifeli seferler mevcut. Türk Hava Yolları ve Anadolujet şirketlerinin uçuş düzenlediği Ahmed-i Han Havalimanı her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor.

30 Oca 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Maskat Şehir Merkezine Ulaşım

Umman'ın başkenti ve en büyük şehri olan Muscat, muhteşem kumsallarıyla, ucu bucağı görünmeyen çölleriyle ve eşsiz tarihi dokusuyla göz kamaştıran bir şehir. Türkiye’den Muscat’a yaklaşık 4,5 saat süren direkt uçuşlar mevcut. Türk vatandaşları, Umman sınırında vize alarak ülkeye giriş yapabiliyorlar. En güncel haliyle Umman sınırında vize almanın ücreti sadece 6 riyal.

Genel olarak Muscat’ta ulaşım geçmiş yıllara kıyasla bir hayli gelişim göstermiş durumda. Ancak şehre ulaşım oldukça kolay olmasına rağmen şehir içi ulaşımda pek fazla seçenek bulunmuyor. Dünyanın önde gelen turizm ve ticaretin merkezi olan Dubai şehri ile Muscat arasında otobüs seferleri mevcut. Dubai-Muscat otobüsleri sabah 7’de ve akşamüstü 16:00’da olmak üzere günde iki kez sefer yapıyor.

Geçen yılki fiyatlara göre; bir bilet fiyatı 55 dirhem olan bu yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor. Bunun dışında Arap ülkelerinin birçoğundan Muscat’a direkt ulaşabilirsiniz. Muscat genelinde yollar oldukça bakımlı ve çevre yeşillendirme çalışmaları yapılıyor.

Umman’ın bütün şehirlerine Muscat’tan direkt ulaşım imkanları var. Yaklaşık olarak 2 milyon nüfusa sahip olan Umman’ın başkenti Muscat’tan Umman’ın Matrah, Mirbat, Suveyh ve El-Halva gibi diğer önemli şehirlerine kısa sürede gidilmesi mümkün. 

Şehir içi toplu taşıma, Umman Ulusal Taşımacılık Şirketi tarafından yürütülmektedir. Umman Ulusal Taşımacılık Şirketi (ONTC) ile Muscat Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla birlikte şehir içi toplu taşıma araçları modernleştirilmiş ve sayıları artırılmıştır. Genel olarak ismi Mwasalat olan toplu taşıma araçlarının merkez noktası, Muscat’ın merkez noktası, Rumi Otogarı’dır. Bundan kalkan toplu taşıma araçları ile Muscat’ın ana ulaşım noktalarıyla bağlantılı olan Wadi Adei, Wadi Kabir, Mabelah Muttrah ve Al Almrat’a rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Muscat bölgesi, bakımlı, iyi asfaltlanmış, çift yönlü, geniş yollar ve otobanları ile önemli şehir ve kasabaları birbirine bağlar ve bu yolların hepsi de Muscat’tan geçer. Muscat’ın diğer ilçeleri olan Madinat Al Sultan, Quaboos, Shati Al-Qurm ve Al Aurm, Muscat şehir merkezinden 15 ila 20 km. uzaklıkta. Muscat şehrinin ticaret merkezi haline gelmiş Ruwi ilçesi ise Muscat Uluslararası Havalimanı’ndan 25 km. uzaklıktadır. Ruwi’ ye ulaştığınız takdirde Muscat’ın bütün ilçelerine ayrı ayrı otobüsler kalkan büyük otogar görürsünüz. Bu otogarda hem Muscat şehir içi hem de Umman şehirlerarası yolculuklarınızı yapabilirsiniz.

Muscat şehir içinde, hatta Umman genelinde demiryolu hatları yoktur. Dolayısıyla tren ve metrolar toplu taşıma araçları içerisinde yer almaz. Demiryolu ve metro ağının Umman genelinde bulunmaması, birçok trafik sorununa neden oluyor. Hem yerli halkın hem de ülkeyi ziyaret edenlerin otomobil kullanması, trafiği bir hayli zorluyor.

Umman’da ve başkenti Muscat’ta popülerleşmiş toplu taşıma araçları vardır. Taksi dolmuş tarzındaki Baiza otobüsleri, yeşil ve kırmızı renkte olan halk otobüsleri, bunlardan bazılarıdır.

Umman’ın en işlek havalimanı olan Muscat Uluslararası Havalimanı, Muscat şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta. Muscat şehir merkezinin batısında yer alan ve birçok şehir ve ilçeyle bağlantılı olan Sultan Qaboos otobanı, havalimanı güzergâhından geçer.

Havalimanından Muscat şehir merkezine giden toplu taşıma araçlarının çoğu bu otobanı kullanır. Muscat Havalimanı’nın batısındaki Burj Al Sahwa kavşağı ise, Umman’ın diğer şehirleriyle bağlantılıdır. Havalimanından Muscat şehir merkezine ulaşımlarınızda dolmuş taksi, halk otobüsleri, Baiza otobüsleri ve araç kiralama hizmetlerinden faydalanabileceğiniz gibi; havalimanının yolcularına sağladığı biraz daha pahalı olan, 7/24 mevcut havalimanı transferini de tercih edebilirsiniz. 

Havalimanı transfer, 7 yetişkin için tasarlanan özel araçlarla hizmet verir ve biletler bir kişi için fiyatlandırılır. Güncel haliyle bir kişilik bilet 21 euro. Konaklayacağınız otelin bilgilerini iyice öğrendikten sonra bu transfer hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Otobüs

Muscat’ta toplu taşıma araçlarından en çok kullanılanı olan otobüsleri iki alt başlıkta inceleyebiliriz. Bunlardan biri adını Umman riyalinin alt mezhebinden alan baiza (Hint alt mezhebi paisa kelime kökünden gelir) otobüsleri, diğeri de normal halk otobüsleridir. Baiza otobüsleri, diğerlerine kıyasla daha pahalı değil ve Muscat’ın tüm ana yollarında hizmet verir. Baiza otobüslerinin halk otobüslerinden bir farkı bilet gösterecek yer yoktur, peşin ödersiniz. Tıpkı taksilerde olduğu gibi şoförle pazarlık yapabilirsiniz.

Muscat Havalimanı’ndan şehir merkezine giden baiza otobüsleri, bir diğer adıyla dolmuş taksilerle yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer. Yolcu kapasitesi olarak daha geniş, daha az popüler ve biraz daha pahalı olan halk otobüsleri de Muscat’ın birçok noktasında hizmet verir. Kırmızı ve yeşil renkte olan halk otobüsleriyle Muscat şehir merkezine gitmek için havalimanından kısa bir mesafe yürümeniz gerekir. Bu otobüsler, Muscat’ın en önemli ulaşım ağı olan Sultan Qaboos otobanından geçerek şehir merkezine gider.

Otobüs biletini duraklarda veya otobüs içinde alabilirsiniz. Fiyatları baiza otobüslerine nazaran sabittir ve halk otobüsleri için uygulanan belli tarifeler ve kurallar mevcuttur. Halk otobüslerinin merkezi Mwasalat’tır. Şehirler ve ülkeler arası otobüsler buradan kalkar. Meşhur Salalah’a da Mwasalat’tan kalkan otobüslerle gidebilirsiniz.

Salalah otobüsleri genelde sabah 7; bir de akşam 10’da kalkar ve yolculuk 12 saat sürer. Muscat’ın bir diğer önemli şehri olan Ruwi’de de büyük bir otogar vardır. Ruwi’den kalkan ve Ruwi’ye giden otobüsler için internet üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Muscat Havalimanı’nın bulunduğu Muscat’ın Seeb ilçesinden Ruwi’ye olan otobüs güzergahında 6 durak bulunur. 

Bunların en önemlisi, ünlü saat kulesinin de olduğu yer Rusayl’dir. Şehrin önemli kavşaklarından biri olan Roundabout durağı da bu güzergah içerisindedir. Halk otobüslerinin bir diğer adı da Mwasalat toplu taşıma araçlarıdır. Wadi Adei, Wadi Kabir, Mabelah, Muttrah ve Al Almerat’a Ruwi otogarından kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Bu noktalar, Muscart’ın uluslararası havalimanı, Port Sultan Quaboos, Burj Shawa, Al Khawir, Gubrah, Al Azaiba, Mawalih ve Seeb gibi ana ulaşım noktalarıyla bağlantılıdır. Mwasalat toplu taşıma araçları, pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 15 dakikada bir kalkar. Muscat Havalimanı yakınındaki duraklardan şehir merkezine giden bütün otobüsler için bu geçerlidir.

Sabah 7’den akşam 22:10’a kadar mesaileri sürer. Cuma, cumartesi ve Pazar günleri Umman genelinde tatil olarak kabul edilir. Bu günlerde toplu taşıma araçlarının mesaisi sabah 8’de başlar ve akşam 22:05’e kadar sürer. Şehirlerarası otobüsler, şehir içi otobüslere göre daha az sayıdadır.

Taksi

Muscat Uluslararası Havalimanı’na iniş yapan ve şehir merkezi ya da konaklayacakları otele gitmek isteyen birçok turist, makul fiyatlarıyla hizmet veren ve hiçbir kuruluşa bağlı olmayan taksileri tercih etmektedir.

Yerli halkın birçoğunun şahsi aracının olmasına karşın; bir kısmı da toplu taşıma araçlarını kullanır. Muscat taksilerinin diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, hiçbirinde taksimetre olmamasıdır. Bu taksilerden birine binmeden önce konaklayacağınız otel görevlilerine ya da havalimanındaki yerli halka ortalama ücretin ne kadar olduğunu sormanızda fayda var. Çünkü fiyat araştırması yapmadan bineceğiniz taksi şoförü size ortalamanın üstünde, çok yüksek fiyatlar söyleyebilir.

Taksi şoförleri, araçlarında taksimetre bulundurmadığından dolayı pazarlığa açıktır. Genelleme yapacak olursak, havalimanından Muscat şehir merkezine bir araçla yaklaşık 25-30 dakikada varabilirsiniz. Bu da ortalama 13-15 riyale (95-110 TL) tekabül eder. Taksicilerin Muscat şehir içinde sadece kendi aralarında belirledikleri yazılı olmayan kurallar vardır. İşte bu yüzden fiyatta pazarlık yaparken ortalama ücretin çok da aşağısını istememenizi tavsiye ederiz.

Bunun dışında Muscat taksi şoförleri, müşterilerinin istekleri doğrultusunda şehrin dışına da ulaşımlarını sağlar. Suhar, Buraimi ve Dubai gibi ünlü şehirlere taksilerle gitmek biraz tuzlu olsa da tercihler arasında olabilir.

Muscat Havalimanı’ndan şehirlerarası veya ülke dışı yolculuklarınızda taksiyle gidebileceğiniz yerler ve yaklaşık fiyatları:

Muscat Havalimanı-Quram, Madinat, Al Khawir/Yemen: 20 km. için 8 riyal

Muscat Havalimanı-Barka/Umman: 52 km. için 15 riyal

Muscat Havalimanı-Nizwa/Umman: 140 km. için: 30 riyal

Muscat Havalimanı-Sohar/Umman: 195 km. için 40 riyal

Muscat Havalimanı-Quarayyat/Suudi Arabistan: 120 km. için 24 riyal

Muscat Havalimanı ile şehir merkezi arasında çalışan beyaz taksiler, şehir içindeki turuncu taksilere göre biraz daha lüks ve pahalı. Eğer havalimanı çıkışında bindiğiniz taksi, şehre inmek için sizden fazla ücret isterse; havalimanı çıkışına doğru biraz yürüyerek turuncu taksilere binebilirsiniz.

Muscat taksilerinin müşterileri için sağladığı bir diğer kolaylık da havalimanına daha varmadan internet üzerinden kendiniz için taksi rezerve edebilmenizdir. Bu sayede havalimanına geldiğinizde taksiniz sizi hemen çıkışta bekleyebilir. Muscat Havalimanı’na vardığınızda taksi çağırmak için +96824341297 numarasını arayabilirsiniz. Ruwi otogarı, Muscat’ın toplu taşıma araçları ve anayol bağlantıları açısından önemli bir noktadır. Muscat Havalimanı’ndan Ruwi Otogarı’na ortalama taksi ücreti güncel olarak 10 riyaldir. Muscat Havalimanı’ndan şehir içinde bulunan Barr Al Jissah’a 15 riyal ve Al Bustan’a ise 12 riyal gibi bir ücret ödersiniz. Muscat’ın en ünlü yerlerinden biri olan Al Qurm Plajı’na havalimanından taksiyle gitmek ortalama 7 riyaldir.

Araç Kiralama

Umman ülke genelinde ve Muscat yerlilerinin birçoğu benzin ucuzluğundan dolayı kendi araçlarıyla ulaşımlarını sağlarlar. Ülkeye gelen ziyaretçiler de araç kiralama şirketlerinden araçlarını kiralayarak seyahatlerini daha ucuza çıkartabilirler. Umman’a giriş yapmanızdan itibaren kendi ülkenizde kullandığınız ehliyeti 1 ay boyunca kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden aracınızı daha Muscat Havalimanı’na varmadan rezerve edebilirsiniz. 2015 fiyatlarına göre, aracın büyüklüğü ve kalitesine göre değişkenlik gösterebilir ama ortalama 1 günlük araç kiralama 200 km bedava olmak üzere 40 riyaldir.

Muscat Havalimanı’nda araç kiralayabileceğiniz şirketlerden bazıları; Avis, Hert, Eurocar, Budget, Thrifty, Shuram LLC, Value Plus, Sixt Rent a Car, Mark Rent a Car şirketleridir. Bunların hepsi havalimanının geliş terminalinde yer alır.

Havalimanından kiraladığınız araç ile Sultan Quaboos otoban yoluna çıkarak 20-25 dakikada Muscat şehir merkzeine varabilirsiniz.

17 Haz 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Ağrı-Maskat uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Ağrı-Maskat uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Ağrı-Maskat uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Ağrı-Maskat uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Ağrı-Maskat uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Ağrı Havalimanı, varış için Muscat International Havalimanı kullanabilirsiniz.

Ağrı-Maskat arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Ağrı-Maskat arası uçuş mesafesi toplam 2310 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 2 saat 50 dakika sürüyor.

Ağrı-Maskat uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Ağrı-Maskat uçuşları için en uygun gün: Pazartesi.

Maskat Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
27ºC
34ºC
Cmt
Paz
26ºC
32ºC
Paz
Pzt
26ºC
32ºC
Pzt
Sal
26ºC
33ºC
Sal
Çar
25ºC
32ºC
Çar
Haritada Görüntüle
Ağrı - Maskat Alternatif Ulaşım
Para birimi