Yozgat Otelleri Ara

En uygun Yozgat otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Yozgat otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Yozgat Hakkında

Yozgat Hakkında

5000 yıllık bir geçmişe sahip olan Yozgat, İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri. Dağ manzaralarıyla süslü Yozgat; eşsiz saat kulesi, tarihi evleri ve muhteşem dağ manzaralarıyla keyifle gezilecek bir şehir. Yozgat, Türkiye’nin ilk milli parkı olan Çamlık Milli Parkı’na ev sahipliği yapıyor. Akarsuları ve ormanlarıyla el değmemiş doğa manzaraları sunan Yozgat, yüzyıllık çınar ağaçlarıyla süslü sokaklarında keyifle gezip şehrin merkezindeki tarihi yerleri görebileceğiniz bir yer.

Yozgat’ın simgelerinden olan Behramşah Kalesi, tarih severlerin özellikle ziyaret ettiği bir yapı. Gıyaseddin Keykavus tarafından yaptırılan kale, yüksek bir tepe üzerinde yer alıyor ve çok güzel bir manzaraya sahip. Behramşah Kalesi mimarisinde kullanılan kesme taşlarla da ilgi çekici bir mimariyle tasarlanmış. Yine Yozgat’ın bir simgesi olarak ilgi çeken 1908 yapımı Yozgat Saat Kulesi, altı özel bölümden oluşuyor. Saat kulesinin en üst katına çıkarak Yozgat’ın harika manzaralarını da görebilirsiniz. Yozgat merkezinde ziyaret edebileceğiniz, bölgenin en güzel mimari örneklerinden birini sunan Karslıoğlu Konağı, Atatürk’ün şehri geldiğinde kaldığı mekan olmasıyla ünlü. 1883 yapımı konak, güzel mimarisiyle Yozgat’ta en çok fotoğraflanan yerler arasında.

Yozgat merkezi Osmanlı döneminden kalan ve özenle korunan tarihi camileriyle de görülmeye değer. 1801 yılında yapılan ve ahşap oymalarıyla bilinen Başçavuş Camii ve Yozgat’ın en eski camisi olan 1779 yılı yapımı Çapanoğlu Camii, şehrin en önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor.

Yozgat Karabıyık Köprüsü, 1516 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırıldı ve bugün bile hala kullanılıyor. Bu muhteşem köprü kesme taşlardan inşa edilmiştir ve kemerleriyle çok etkileyici. Yozgat ve çevresinde yapılan kazılarda bulunan pek çok paha biçilmez eseri de Nizamoğlu Konağı’nda bulunan Yozgat Müzesi’nde inceleyebilirsiniz.

 

Yozgat Semtleri