Sofya Otelleri Ara

En uygun Sofya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Sofya otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Sofya Hakkında

Bulgaristan’ın başkenti Sofya, Avrupa’nın turizm açısından yükselen değerlerinden biri olan şehir ülkenin batısında bulunan Sofya Havzası’ndadır. Sofya ayrıca  1.5 milyona yaklaşan nüfusuyla Bulgaristan’ın en önemli ticaret ve kültür merkezi.

İskır Nehri üzerine kurulu olan şehir dört bir tarafından dağlar tarafından sarılmıştır. Kuzeyde Stara Planina, güneyde Vitoşa, batıda Lülin, Çepın ve Viskar, doğuda ise Sredna Gora isimli dağ bulunuyor.

Roma İmparatorluğu’nun ardından 14. yy’da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine giren Bulgaristan, 1877-78 Osmanlı – Rus Savaşı’ndan sonra bağımsız olunca başkent de Sofya oldu. Şehirde mimari ve kültürel olarak hem Osmanlı hem de Rus etkilerini görmek mümkün.

En yüksek sıcaklıkların Ağustos ayında ortalama 30 derece olarak yaşandığı şehirde en düşük hava sıcaklığı ise -5 dereceye yaklaşan soğukla Ocak ayında görebilirsiniz. Şehre gitmek için en uygun aylar ise Mayıs ve Haziran.

Aziza Sofia Kilisesi, Alexander Nevski Katedrali ve Kodi Seyfullah Efendi Cami gibi dini eserlerin yanı sıra  Sofya Hayvanat Bahçesi de yine gezebileceğiniz yerlerden birisi. Güveçte et yemekleri ve banitsa böreği ise Sofya’dayken tatmanız gereken tatlar.

Sofya’ya uçak yoluyla Sofya Havalimanı aracılığıyla veya Kapıkule sınır kapısı üzerinden gidebilirsiniz.

Sofya Galeri

Sofya Şehir Rehberi