Kutaisi Otelleri Ara

En uygun Kutaisi otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Kutaisi otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Kutaisi Hakkında

Gürcistan’ın en büyük 2. kenti olan Kutaisi, yer aldığı İmereti bölgesinin ise en büyük kentidir. Ülkenin batı bölümünde konumlanan bu kent, başkent Tiflis’e yaklaşık 221 km mesafededir. Sovyetler Birliği zamanında ağır metal sanayiinin merkezi olan Kutaisi’nin o dönemde 600 bin civarında olan nüfusu, Rusların bölgeyi terk etmesinin ardından hayli azalmıştır. Rioni Nehri, Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı, kentin turistik noktalarıdır. Kutaisi son derece tarihi bir kenttir.

Tarih boyunca antik dönem krallığı Kolheti’nin yanı sıra Kartli Krallığı ve İmereti Krallığı’na başkentlik yapmıştır. 1991 senesinde Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından yaşanan ekonomik gerilemeye rağmen Kutaisi, ülkenin başlıca sanayi şehirlerinden biri olmuştur. Günümüzde Kutaisi nüfusunun iş için yurtdışına gidenlerin haricinde kalan kısmı, küçük çaplı ticaretle geçimini sağlamaktadır. Kutaisi Rioni Nehri’nin iki yakasında kuruludur. Doğu ve kuzeydoğudan İmereti Dağları’nın etekleriyle çevrili olan, kuzeyinde Samgureli Düzlüğü, batısında ve güneyinde ise Kolheti Ovası bulunan Kutaisi, güzel bir doğaya sahiptir.

11.yüzyılın başlarında yaptırılan Bagrati Katedrali ve 12.yüzyılın başında yaptırılan Gelati Manastırı, kentin en kayda değer yapılarındandır ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Kutaisi hava ulaşımı Kopitnari Havalimanı ile sağlanabilmektedir. Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 32 km’lik mesafede yer almakta olup ulaşım için birkaç farklı güzergah seçeneği mevcuttur. İstanbul – Kutaisi arası uçuşlar ise yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmektedir.

Kutaisi Galeri