Bitlis Otelleri Ara

En uygun Bitlis otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Bitlis otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Bitlis Hakkında

Bitlis Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi'nin güzel bir ili olan Bitlis, Türk İslam mimari eserleriyle dolu bir şehir. M.Ö. 1400’lü yıllardan beri yerleşim olan Bitlis şehrinde özellikle Urartu döneminden pek çok ilginç yapıyı görme şansı bulacaksınız. Urartular dışında Asurlular, Medler, Persler, Selçuklular ve Osmanlılara da ait pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Bitlis, tam bir açık hava müzesi.

M.Ö. 312 yılında Büyük İskender tarafından yaptırılan Bitlis Kalesi, sadece şehrin değil Türkiye’nin de en eski yapılarından biri olarak görülmeye değer. Bitlis Kalesi, günümüze kadar sağlam kalmış yapısı ve muhteşem manzaralarıyla Bitlis şehrinde en çok turist çeken yer. Yine Bitlis’te mutlaka görülmesi gereken 12. yüzyıla ait Selçuklu dönemi mezarları, özenli el işçiliğiyle dikkat çekiyor. 1150 yılında Ebu’l Muzaffer Muhammed tarafından yaptırılan ve Bitlis’in en eski camisi olan Gök Meydan Camii de ilginç mimarisiyle şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük kervansarayı olan El Aman Hanı pek çok tarihi dükkana ve hamama ev sahipliği yapıyor. Burada ilginç yöresel eşyalar bulabilir ve harika bir alışveriş yapabilirsiniz. Restore edildikten sonra Bitlis Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapan İslahiye Medresesi ve yöresel kültürün en güzel örneklerini sergileyen Etnografya Müzesi de Bitlis’i keşfetmek için ziyaret edebileceğiniz yerler.

Bitlis tarihi yerlerinin yanı sıra doğa severlere de pek çok büyüleyici manzara sunuyor. Dünyanın en büyük kraterlerinden birisi olan Nemrut Gölü, dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken eşsiz bir yer. Nemrut Gölü, her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip ve özellikle ilkbahar aylarında doğa fotoğrafçıların sık uğradığı bir yer. Bitlis merkezine 10 dakika uzaklıkta bulunan Aygır Gölü ise Süphan Dağı’nın eteklerinde büyüleyici bir manzaraya sahip. Gölün çevresi mesire alanlarıyla dolu ve özellikle hafta sonları oldukça kalabalık. Doğa sporları sevenlerin yakından tanıdığı Süphan Dağı, Anadaolu’nun en yüksek zirvelerinden birine sahip. Bu sönmüş volkanda unutulmaz doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

 

Bitlis Semtleri