Bayburt Otelleri Ara

En uygun Bayburt otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Bayburt otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Bayburt Hakkında

80 binin biraz üzerindeki nüfusuyla Bayburt, Türkiye’nin en küçük şehirlerinden biri. Yüzölçümü bakımından da hayli küçük olan kent eskiden ‘’Papert’’ ve ‘’Baybert’’ gibi isimlerle anılıyordu. Çoruh Vadisi üzerinde kurulan şehir, son derece engebeli bir arazi üzerinde yer alıyor. Erzincan, Rize, Trabzon, Gümüşhane ve Erzurum ile komşu olan Bayburt ayrıca yeraltı kaynakları konusunda da hayli zengin. İpek Yolu adıyla bilinen meşhur ticaret yolunun üzerinde bulunan Bayburt, tarih boyunca pek çok kervana ev sahipliği yaptı. Bu sayede şehirde ticari yaşam geçmişten günümüze değin hayli gelişmiş sayılabilir.  

Bir dönem Urartular ve Bizanslılar tarafından yönetilen Bayburt’ta bu zamanlardan geriye kalan eserlerin sayısı hayli az. Günümüzde şehrin başlıca geçim kaynaklarını ise hayvancılık ve tarın oluşturuyor. Özellikle olağanüstü doğasıyla son yıllarda dikkatleri üzerine çeken Bayburt ayrıca rafting gibi bazı adrenalin yüklü spor aktiviteleri için doğru adres. Çoruh Nehri üzerinde gerçekleşen turlar sayesinde kalp atışlarınızın hızlandığını hissedeceksiniz. Raftingin dışında nehir kayağı ve kano da bölgede hayli popüler sayılabilir.

Tarih boyunca pek çok farklı millet tarafından ele geçirilen Bayburt Kalesi ise hiç kuşkusuz şehrin en önemli tarihi miraslarından. Çevresini saran kitabelerle tarihi eserlere ilgisi olanları cezbeden kalenin bazı bölümleri savaşlar ve doğal olaylar nedeniyle tahrip olmuş durumda. Yerin metrelerce derinine oyulan Aydıntepe Yeraltı Şehri ve yaz aylarında dahi son derece soğuk olan Buz Mağarası, Bayburt’un ziyaret edilebilecek diğer başlıca duraklarından. Şehirde konaklamak içinse bazılarında oda servisi ve sauna gibi hizmetler bulunan tesisleri tercih edebilirsiniz.

Bayburt Semtleri

Bayburt Seyahat Yazıları