Almanya Otelleri Ara

En uygun Almanya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Almanya otellerini listele.

Şehir, ilçe veya otel adı yazın
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Almanya Semtleri

Almanya Sıkça Sorulan Sorular

Yurt Dışı Uçuşlarda Ülkelerin Uyguladığı Kurallar

Dünya olarak geçtiğimiz zorlu dönemi arkamızda bırakmaya çalışırken ülkeler de uçuş yasaklarını ve kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. Yeni dönemin gerektirdiği yeni önlemleri her ülke ayrı ayrı belirliyor.

Uçuşlara kabulünüz, varış veya aktarma ülkesine giriş yapmanıza imkân sağlayacak belgelere (vatandaşlık, oturum izni, çalışma izni, geçerli ve belirtilen sürelere uygun Covid-19 negatif test sonucu, seyahat izin belgesi vb.) sahip olmanıza, yetkililerin belirlediği şartlara, yaş grubunuza ve sağlık durumunuza göre değişebilir. Varış noktasında uygulanacak önlemler (karantina, zorunlu ve ücretli Covid-19 testi vb.) ve tüm gereksinimler için varış ülkesinin resmî kurumlarıyla iletişime geçmenizi öneririz. Seyahat etmek istediğiniz ülkeler için genel kural ve kısıtlamaları bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca tüm ülkelerin güncel durumlarıyla ilgili resmi bilgilendirme yapan İngilizce yazılmış IATA haritasını da ziyaret edebilirsiniz.

Not: Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlı yazıldı. Son dakika bilgilerine ve durumlarına mutlaka aktarma ve varış ülkelerinin resmi sitelerinden ve yayınlarından ulaşmalısınız. Yazı güncellendikçe bu not başlığına tarih veriliyor. Bu sayede güncelliğini de kontrol edebilirsiniz.

Almanya

6 Haziran 2021 itibarıyla Türkiye yüksek insidans ülkeleri listesinden çıkarıldı ve Almanya'ya giden Türk vatandaşlarının izolasyon zorunluluğu kaldırıldı. 

Ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşlarının;

 • 6 yaş üstü kişilerin uçuştan en fazla 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu antijen testi ya da en fazla 72 saat önce yapılmış PCR , RT-LAMP, TMA testlerinden birinin negatif sonuç belgesini ibraz etmek,
 • Ülkeye girişten en az 14 gün önce Paul-Ehrlich-Institut tarafından belirtilen aşılardan biriyle tam olarak aşılandıklarını kanıtlayan aşı belgesi sunmak,
 • Ülkeye seyahat etmeden en az 6 ay önce Covid-19 geçirip iyileştiklerini ve ilk doz aşı yaptıklarını kanıtlamak,

koşullarından birini yerine getirmesi gerekiyor.

Almanya otoritelerince kabul edilen test metodlarına buradan, kabul edilen testlere ise buradan bakabilirsiniz. Ülkenin kabul ettiği aşı türlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

PCR testleri Sağlık Bakanlığı'nın yetkilendirdiği merkezlerden veya test imkanı olan havalimanlarından yaptırılabilir. 

Almanya Sağlık Bakanlığı’nın sıkça sorulan sorular ve cevapları için tıklayın.

Almanya için PCR test zorunluluğu bulunan riskli bölgeler listesi için tıklayın

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri

Türkiye’den ABD’ye seyahate izin veriliyor. 2 yaş ve üzeri yolcuların ülkeye girmesi için uçuştan en fazla 72 saat önce yaptırılmış, negatif sonuçlu viral antijen, NAAT (nükleik asit amplifikasyon testi), RT-LAMP, RT-PCR ya da TMA testlerinden herhangi birini ibraz etmeleri gerekiyor. Ayrıca eğer yolcu daha önce Covid-19 geçirdiyse uçuştan önceki 90 gün içerisinde hastalığı atlatmış olduğuna dair bir belge sunmalı.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Avusturya

Avusturya henüz Türk vatandaşlarına kapılarını açmadı. Ancak;

 • Avusturya vatandaşları,
 • Avusturya tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler,
 • Avrupa Birliği, Schengen üyesi ülkeler, İsviçre ve İngiltere vatandaşları,
 • D tipi vize sahibi kişiler,
 • İş amaçlı seyahat eden yolcular,
 • Ülkeye girmeden transit uçuş yapan yolcular,
 • Hayat partnerini ziyaret etmek isteyen yolcular,

uçuştan en fazla 48 saat önce alınmış negatif antijen testi sonucu ya da en fazla 72 saat içinde yaptırılmış negatif PCR testi sonucu sunmaları ve ülkeye girişten sonraki 24 saat içinde negatif test sonucu, aşı sertifikası ya da Covid-19 geçirip iyileştiklerine dair belge ibraz ettikleri durumda ülkeye giriş yapabilir.

Ülkeye girişlerde 10 günlük karantina zorunlu. Karantinanın 5. günü yapılan testin sonucu negatif çıkarsa karantina 5 günde sona eriyor. Bu durumdan muaf olacak yolcuların aşağıdaki koşulları sağlaması gerekiyor.

 • Ülkeye girmeden transit uçuş yapan yolcular
 • Ülkeye varıştan en çok 72 saat önce resmi kurumlardan alınmış negatif sonuçlu COVID-19 testi ile sağlık durumu belgesi sahipleri
 • Avrupa Birliği, Schengen üyesi ülkeler, İsviçre ve İngiltere’den gelen ve son 14 gün içerisinde başka bir ülkede bulunmamış olan yolcular

İngilizce duyuru metnini buradan indirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan

Azerbaycan’a giriş kurallarında değişiklik yapıldı. Yabancı ülke vatandaşları;

- 2 doz aşı olduğunu kanıtlayan Covid-19 pasaportu ya da hastalanıp iyileştiğini gösteren evrak sahibi 18 yaş üzeri yolcular,

-1 ile 18 yaş arası yolcular,

-Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yabancı büyükelçilik ve konsoloslukların başkan ve personeli ile aile üyeleri,

- Azerbaycan vatandaşlarıyla birinci dereceden akrabalığı bulunanlar (anne, baba, kardeş, eş ve çocuk) ve vize talep edilmeyen ülke vatandaşları,

- Azerbaycan'da çalışma ve geçici veya daimi oturma izni olan yabancı uyruklular,

- EURO2020 kapsamında, vatandaşı olduğu ülkenin maçına bileti bulunan yolcular,

uçuştan en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi ibraz ederek ülkeye giriş yapabilir.

Azerbaycan vatandaşları ise uçuştan en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi ibraz ederek ülkelerine girebilir.

0-1 yaş arası yolculardan PCR testi talep edilmeyecektir.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Belçika

Uluslararası yolculuk için kapılarını açmaya başlayan Belçika’nın bazı kısıtlamaları bulunuyor. Buna göre ülkeye yalnızca

 • Belçika vatandaşları ve aileleri
 • Belçika’dan alınmış oturum iznine sahip kişiler
 • AB üyesi ülkeler, Schengen ülkeleri, İsviçre, Britanya, Andora, Monako, Karadağ, Makedonya, San Marino, Sırbistan ve Vatikan vatandaşları
 • Belçika’yı transit yolcu olarak geçecek olan İsviçre, Britanya, AB üyesi ülkeler ve Schengen ülkeleri vatandaşları
 • Askeri personeller

seyahat edebiliyorlar.

Ülkeye girebilen 6 yaş ve üzeri yolcuların uçuştan en fazla 72 saat önce PCR testi yaptırarak negatif sonuç alması gerekiyor. Belçika’ya vardığınızda Sağlık Beyan Formu doldurmanız şartı da mevcut.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan vize başvurularında, içlerinde Türkiye'nin de bulunduğu 12 ülke vatandaşının işlemlerinin hızlanması için bazı evrakları eklemesi gerekiyor. Bu evraklar olmadan da vize sonucu alınabilir ancak işlemlerin uzayacağı bilgisi verildi. Vize başvurularına ek evrak işleminden 60 yaş ve üzeri yolcular muaf tutuluyor.
 
Buna göre;
 
GCC ülkelerinden (Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Umman, Kuveyt, Bahreyn) veya Doğu Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve Doğu Asya (Çin, Honkong, Japonya, Macau, Mogolistan, Kuzey-Guney Kore, Taiwan) herhangi birisinde oturma izni varsa belgelenmesi 
 
Ülkede 1. dereceden aile fertleri yaşıyorsa o kişiye ait oturma izni belgesi
 
Dubai’ye iş amaçlı seyahat yapılıyorsa seyahati kanıtlayan bir belge
 
Aile olarak seyahat edilmesi halinde (anne, baba, çocuk) başvurunun grup olarak işleme sokulması
 
gerekiyor.
 
31 Ocak 2021'den itibaren tüm ülkelerden Dubai'ye gelen 12 yaş ve üzeri yolcuların varıştan en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi göstermeleri gerekiyor. Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları varış noktasında Covid-19 testi yaptırabiliyor.
Ayrıca belirlenen bazı ülkelerden kalkışlı seyahat gerçekleştirecek yolcuların ek olarak iniş noktasında da PCR testi yaptırmaları şart. Check-in esnasında yapılan kontrollerde ibraz edilmesi gereken test raporu İngilizce veya Arapça dillerinde, resmi ve basılı olmalı. SMS ve dijital raporlar kabul edilmiyor.
 • Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti Türkiye için bir laboratuvar belirlemediği için yolcuların COVID-19 belgesini Türkiye içindeki yetkili bir laboratuvardan almalı. 
 • Yolcuların talep edilmesi halinde varış noktasında başka bir COVID-19 testi yaptırması gerekiyor. Havaalanında bir test yaptırırlarsa, test sonucunu alana kadar otellerinde veya ikametgahlarında sosyal izolasyonlarını korumaları gerekiyor. Test sonucu pozitif çıkarsa yolcunun tecrit edilmesi ve Dubai Sağlık Otoritesi yönergelerini izlemesi gerekiyor.
 • Yolcunun Dubai nihai varış yeri ise, uçuş esnasında kabinde dağıtılan karantina taahhüt formunu (tüm karantina ve tedavi masraflarını üstlenmek için) doldurmalı ve bu formu varışta Dubai Sağlık Otoritesi personeline teslim etmeli. 
 • Yolcu BAE'de kullanım için geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmalı. Bu sağlık sigortası Covid-19 testinin pozitif çıkması durumunda oluşacak masrafları karşılayabilmeli. Bu kural Dubai'ye giren veya Dubai'den bağlantısı olan tüm BAE vatandaşlarını, oturumu olanları, turistleri içerir.
 • Dubai'ye geri dönen Dubai ikamet vizesi sahiplerinin İkamet ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nden (GDRFA) iade onayı almaları gerekiyor.
Dubai tarafından verilen oturum vizesine sahip olanlar için:
 • Yolcu uçak rezervasyonunu yapmadan önce İkamet ve Dış İşleri Genel Müdürlüğü (GDRFA) web sitesinden onay almalı.
Diğer Emirlikler tarafından verilmiş oturum vizesine sahip olanlar için:
 • Yolcu uçak rezervasyonunu yapmadan önce Federal Kimlik ve Vatandaşlık Otoritesi web sitesinden onay almalı.
 
Yolcuların COVID-19 - DXB Akıllı Uygulamasını da indirmesi gerekiyor.
 
Aktarmalı uçuşu olanlar da dahil olmak üzere tüm Dubai yolcuları check-in sırasında teslim etmek için sağlık beyan formunu doldurmalı. Form için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Bosna-Hersek

12 Eylül tarihinden itibaren Bosna-Hersek, Türk vatandaşlarının ülkeye girişlerine izin veriyor. Varıştan en fazla 48 saat önce alınmış, negatif sonuçlu PCR test belgesi ya da ülkeye girişten en az 14 gün önce iki doz aşı yaptırıldığını gösterir aşı sertifikası ve/veya son 14 gün ile 6 ay arasında Covid-19 geçirdiğini kanıtlayan bir belge ibraz edilmesi gerekiyor. İbraz ettiğiniz belgelerin İngilizce yazılmış seçeneğinin de yanınızda bulunması gerekiyor.

Fransa

Fransa’ya seyahat edebilmek için bazı kısıtlamalar bulunuyor. Seyahat etmesine izin verilenler ise şöyle belirlenmiş:

 • Fransa vatandaşları, eş ve çocukları,
 • Fransa tarafından verilmiş olan oturum iznine sahip kişiler,
 • Gemi çalışanları,
 • Andorra, İngiltere, Monako, San Marino, İsviçre, Vatikan ve Avrupa Ekonomi Topluluğu üyesi ülke vatandaşları ile eşleri ve çocukları,
 • Eğitim için seyahat eden yolcular.

Türkiye'den Fransa'ya gidecek yolcuların karantina koşulu kaldırıldı. Fransa'ya seyahat edecek Türk vatandaşları uçuş başlangıç saatinden en falz 48 saat önce alınmış negatif PCR test sonucunu ya da son 24 saat içinde alınmış negatif antijen testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor. 

Fransa'yı geçerken veya ülkeye giriş yapmadan önce göçmenlik için tamamlanmış olan Uluslararası Seyahat Sertifikası’nı da hazır bulundurmalısınız. Sertifika bulunduğunuz ülkeden ayrılmadan önce yurt dışındaki Fransız konsoloslukları aracılığıyla veya çevrimiçi olarak alınabiliyor.

Giriş yaparken verilecek belgeler arasında online ortamdan doldurulabilen Halk Sağlığı Tanıtım Formu’nu da ibraz etmelisiniz.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Gürcistan

Ülkeye yalnızca belirlir kurallara uyan yolcular alınıyor. Buna göre;

- AB, İngiltere, Amerika, İsrail, Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Ermenistan, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Tajikistan ve Türkiye vatandaşları

- Gürcistan'dan alınmış oturum iznine sahip yolcular

- Diplomatlar ve aileleri

- İnsani yardım, sağlık ve askeri nedenlerle gelen istisnai yolcular 

- Diplamatik misyon, konsolosluk ve ülkede akreditesi olan uluslararası kuruluşların temsilcileri ile onların aileleri

- İş amaçlı seyahat eden ve uygun Güsrcitan yetkili kuruluşları tarafından verilmiş özel onaya sahip yolcular

ülkeye giriş yapabiliyor. 

Gürcistan'a gelmeden 14 gün önce Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda'ya gitmiş olan yolcuların 12 günlük zorunlu karantinaya girmesi gerekiyor.

Yolcuların varıştan en az 48 saat önce online siteden doldurabilecekleri başvuru formunu da beyan etmeleri gerekiyor. 

Önemli! : İlk maddedeki ülkelerden gelen yolcuların varıştan en fazla 72 saat önce PCR testi yaptırıp negatif sonuç almaları gerekiyor. Bu kuralın istisnaları;

- Gürcistan vatandaşları

- Aşı sertifikasına sahip yolcular (Sertifikaya göre 2 doz da tamamlanmış olmalı ve belge İngilizce olmalı)

- Onaylanmış bir iş başvurusuna sahip kişiler (Öğrenciler hariç)

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Hollanda

Hollanda aşağıda bulunan kurallara uyanların ülkeye girişine izin veriyor.

 • Hollanda vatandaşları
 • Hollanda tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler
 • Uzun süreli vize sahipler veya geçici oturum izni olanlar
 • AB ülkelerinde veya İngiltere’de oturum iznine sahip kişiler
 • Schengen Ülkeleri, AB ülkeleri veya İngiltere vatandaşlığına sahip kişilerin aile üyeleri (Aile ilişkilerini gösteren resmi belge ibrazı zorunlu)
 • Schengen D tipi vize sahibi yolcular
 • Hollanda üzerinden transit yolculuk edecek olan kişiler
 • Askeri personeller
 • Ailevi durum sebebiyle aciliyet göstererek yolculuk edenler
 • 19 Mart 2020 tarihinden sonra alınmış Schengen vizesine sahip yolcular
 • Evli olmayan partnerlerini ziyaret etmek isteyen yolcular (ilgili durumun beyanı için form doldurulması gerekiyor)
 • Avustralya, Güney Kore, Japonya, Ruanda, Singapur, Yeni Zelanda, Uruguay ve Tayland vatandaşları

Hollanda’ya giriş yapabilmek için varıştan en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi ve uçuşa en fazla 24 saat kala alınmış hızlı antijen veya NAAT testi beyan etmeniz gerekiyor. 2-8 hafta arasında alınmış pozitif sonuç NAAT testi de kabul ediliyor. Ayrıca Sağlık Beyan Formu’nu doldurmanız da şart. Test sonucu Felemenkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Fransızca veya İspanyolca olmalı.

PCR testinden muaf olanlar;

 • 13 yaşından küçük yolcular
 • NATO-2 vizesine sahip olanlar
 • NATO Seyahat Emri ile yolculuk gerçekleştirenler
 • Diplomatik Pasaportu veya Oturumu olan yolcular

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Irak

Irak, bazı kısıtlamalara uyulması halinde Türkiye'den yolcu kabul etmeye başladı. Buna göre;

- Erbil'e uçacak olan tüm misafirlerin 14 günlük ev karantinasına girmesi zorunlu. Ayrıca tüm destinasyonlarda uçakta veya havalimanlarında semptom gösteren yolcular karantina altına alınıyorlar.

- Basra ve Bağdat'a seyahat eden yolcuların uçuştan en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi belgesi ibraz etmesi gerekiyor. 

- Erbil ve Süleymaniye Havalimanı'na seyahat eden yolcuların uçuştan en fazla 48 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi belgesi ibraz etmesi gerekiyor. Ayrıca Erbil varışında tüm yolcuların nakit olarak 50.00 USD veya 60.000 IQD ödeyerek PCR testi yaptırmaları şart.

- İstisnalar dışında İngiltere, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İrlanda, Lüksemburg, Slovakya, İspanya, Brezilya, ABD, Hindistan, Güney Afrika, Avustralya, Hollanda, Japonya ve Zambiya'dan ülkeye girişler yasaklandı. 15 Aralık 2020 tarihinden itibaren bu ülkelerde bulunmuş olan tüm yolcular için geçerli.

- Üstteki maddenin istisnaları: Irak pasaportlu yolcular, Irak doğumlu yolcular, uluslararası kurumlarda çalışıp kimlik ibraz edebilecek yolcular, resmi heyetler ile yabancı misyon ve temsilcileri, diplomatlar.

- Tüm lokasyonlara yolculuk edecek misafirler eğer PCR test sonucu ile uçuşa gelmezlerse ücretlerini kendilerinin ödeyeceği testi yaptırmak zorundalar.

- 10 yaş ve üzeri tüm yolcular test kurallarına uymak zorunda.

- Erbil uçuşu yapacak yolcuların pasaportlarında son 1 ay içerisinde basılmış İran'a giriş kaşesi bulunmaması gerekiyor.

- Erbil ve Süleymaniye Havalimanı'na uçacak yolcuların varış noktaların rehin formu doldurmaları şart.

- Bağdat ve Basra seferinde tek başına yolculuk edecek Türk vatandaşlarının Irak konsolosluklarından vize alması gerekiyor. Grup halinde seyahat edilecekse vize veya Irak iç işleri bakanlığından ön onay yazısı alınması şartı mevcut.

- Erbil ve Süleymaniye'ye seyahat edecek Türkiye pasaportlu yolcularsa varışta vize alabiliyorlar.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İran

İran’a seyahat edecek yolcuların uçuşlarından en az 96 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi ibraz etmeleri gerekiyor. Test yaptırmadan seyahat eden yabancı yolcuların ülkeye girişine izin verilmiyor.

Türkiye’den İran’a ve İran’dan Türkiye’ye seyahat edecek yolcuların ise uçuşlarından 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi belgelerini almaları zorunludur.

İran’dan Türkiye’ye gelecek yolcuların seyahatlerinden 72 saat önce register.health.gov.tr adresindeki bilgi formunu doldurmaları da gerekli. Ayrıca Türkiye’ye girişte Sağlık Bakanlığı tarafından örnekleme (sampling) temelinde PCR tesi yapılabilir.

İngiltere

12 Mayıs 2021'den itibaren Türkiye kırmızı listeye alındı. Türkiye'den İngiltere'ye seyahat edecek yolcuların otelde 10 gün boyunca karantinada kalmaları zorunlu tutuluyor. Karantinanın 2. ve 8. günlerinde masrafları yolcu tarafından karşılanmak şartıyla Covid-19 testi yapılıyor. Ayrıca İngiltere'ye inecek tüm yolcuların, varıştan en fazla 72 saat önce yaptırılmış negatif sonuçlu antijen, LAMP, nükleik asit ya da PCR test belgesine sahip olmaları gerekiyor. Test kuralından 11 yaş altı yolcular muaf tutuluyor. 

25 Aralık 2020 tarihinde itibaren başlayan uygulamaya göre, Birleşik Krallık'tan çıkıp Türkiye’yi transit nokta olarak kullanacak tüm yolcular varış ülkelerinin kurallarına göre uçuşlara kabul edilecekler. 

Birleşik Krallık'a seyahat etmek isteyen İngiliz vatandaşı, İrlanda Cumhuriyeti vatandaşı, Birleşik Krallık'ta oturum kartı sahibi yolcular ve İngiltere seferleri için bu sayfadaki, Edinburgh seferleri için bu sayfadaki kurallara uygun iş sahibi yolcular seferlere katılabilecektir.

Bu koşullara uyan yolcuların PLF formunu doldurmaları,11 yaş ve üzeri yolcuların ilk çıkış noktasındaki sefer hareket saatinden maksimum 3 gün önce yapılmış COVID-19 negatif test sonucunu ilk çıkış istasyonunda ibraz etmeleri ve yolcuların otel karantinası paketi rezervasyonu olması şartlarıyla seferlere kabulü sağlanabilecektir. Bunun dışında Birleşik Krallık'tan Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden aktarmalı olarak diğer ülkelere yapılacak uçuşlarda ise herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Ayrıca Birleşik Krallığa gelen her yolcu Halk Sağlığı Bilgilendirme Formu’nu doldurmak zorunda. 

İngiltere devleti resmi sitesinde son gelişmeleri yayınladı.

Bireysel İzolasyon (Self-Isolating) detayları için buradan bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için güncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İspanya

İspanya'ya seyahat edecek tüm yolcuların ülkeye girmek için bu linkten ya da Google Play Store veya Apple Store üzerinden indirilecek SpTH uygulamasından QR kod temin etmeleri zorunludur. Bu zorunluluk, 12 yaşın altında ve transit yolcular için de geçerlidir. 

En az 14 gün önce Avrupa İlaç Ajansı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan aşılarla (Pfizer, janssen, Moderna, Sinopharm China, AstraZeneca, Serum of India, LTD and Sinovac of China) iki doz aşılandığını gösterir aşı sertifikası ya da İspanya'ya girmeden en fazla 48 saat önce yapılmış antijen veya en fazla 72 saat önce yapılmış PCR teslinin negatif sonucunu ibraz eden tüm yolcular ülkeye giriş yapabilir. Test sonuç belgesi İspanyolca, Almanca, İngilizce veya Fransızca dilinde olmalıdır. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İsviçre

İsviçre seyahat kısıtlamalarıyla ülkeye girişe izin veriyor. 

Ülkeye giriş yapacak tüm yolcuların en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi ya da uçuştan en fazla 24 saat önce alınmış negatif antijen test sonucu belgesine ihtiyacı var. Ancak aşı sertifikası bulunan ya da son 6 ay içinde testi pozitif çıkmış olup iyileşme belgesine sahip olan yolcular test zorunluluğundan muaf tutuluyor. 

Ülke, Türkiye'yi "Riskli Ülkeler" kategorisine aldığı için İsviçre'ye giriş yaptıktan sonra 10 gün boyunca karantina altında kalınması gerekiyor. Karantinanın 7. gününde yapılan PCR test sonucu negatif çıkarsa erken sonlanabiliyor.

İsviçre, aynı zamanda Schengen ülkesi olmayan bir noktadan Schengen ülkesine geçişte transit nokta olarak kullanılmayı da kapattı. Bu maddenin istisnaları yukarıdakilerle aynı. 

Ülkeye girebilen yolcuların Halk Sağlığı Yolcu Bulma Formu doldurmaları gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İtalya

İtalya’ya girişler için bazı kurallar getirildi.

 • İtalya vatandaşları
 • İtalya tarafından verilmiş olan oturum iznine sahip kişiler
 • Acil sağlık ve durum nedenleri olan yolcular
 • Sağlık görevlileri
 • İş ve eğitim için seyahat eden yolcular
 • İtalya üzerinden ikamet ettikleri ülkeye dönen kişiler
 • Avrupa Birliği üyesi, Schengen üyesi, İngiltere, İsviçre, Karadağ, Andorra, Makedonya, Monako, San Marino, Sırbistan ve Vatikan ülkelerine İtalya üzerinden dönmek isteyen yolculardan bu ülkelerin vatandaşları, D tipi vize sahipleri, oturma iznine sahip kişiler, aile birleşim kartı sahipleri

ülkeye bazı şartlarla giriş yapabilirler. Buna göre;

 • Uçuştan önceki son 72 saat içinde alınmış PCR ya da Antijen testinin sonucunun ibraz edilmesi gerekiyor. 
 • Ülkeye girdikten sonra 10 gün self izolasyonda kalınması ve 10 gün sonunda ikinci bir PCR ya da Antijen testi yaptırılması gerekiyor. 
 • İtalya'ya giriş için bu sitedeki formun doldurulması gerekiyor.

Ayrıca Bangladeş, Hindistan ve Sri Lanka'dan sadece İtalyan vatandaşları uçuşlara kabul ediliyor. Ancak bu ülkelerden Bologna Havalimanı'na uçmak isteyen İtalyan vatandaşları dahil uçuşlara yolcu kabul edilmiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Karadağ

5 Haziran 2021 tarihinden itibaren Karadağ'a seyahat edecek yolcuların

 • 72 saat önce yaptırılmış, negatif sonuçlu PCR test sonucuna sahip olmaları
 • 30 günden eski olmamak şartıyla pozitif Serolojik-Igg antikorları testi ibraz etmesi
 • En az 14 gün önce, yetkili bir sağlık kuruluşu tarafından Covid-19 aşısının yayınlanan gerekli tüm dozlarını tamamlanmış olması
 • Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından karşılıklı olarak tanınan ve Avrupa komisyonu tarafından yayınlanan, yetkili bir laboratuvar tarafından verilen ve Karadağ'a giriş anında 48 saatten daha eski olmayan hızlı antijen testlerinin Karşılıklı listesinde bulunabilen yeni Koronavirüs (SARS-CoV-2) -BAT üzerinde yapılan hızlı antijen testinin negatif sonucu
 • Giriş gününden itibaren 14 günden eski olan ve 90 günden daha eski olmayan ve sahibinin COVID-19 enfeksiyonundan iyileştiğini kanıtlayan kayıtlı bir laboratuvar tarafından verilen yeni korona virüs (SARS-CoV-2) üzerinde yapılan PCR testinin pozitif sonucu ile

ülkeye girişine izin veriliyor. Yukarıdaki maddelerden birine uygun olunması yeterli oluyor. 

Test ve belge sonucundan muaf olanlar

 • Sırbistan, Kosova, Hırvatistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Rusya, Belarus, Ukrayna, Kuzey Makedonya AB Üye Devletlerin ve İsrail'den  gelen yolcular Karadağ'a testsiz giriş yapabilirler (Yolcuların son 15 gün içinde bu ülkelerde bulunmuş olması gerekir)  
 • 5 yaş ve altındaki  çocuklar test olmadan giriş yapabilirler.
 • PCR testi olmayan Karadağ vatandaşları ve Karadağ oturum kartı sahibi olan yabancıları 14 günlük karantina veya self izolasyon kurallarını kabul ederek Karadağ'a giriş yapabilirler.

Kazakistan

Kazakistan hükümeti ülke girişleri ve genel sağlık tedbirleri için güncel bilgilendirme yayınladı. 
 
Tüm ülkelerden gelecek misafirleri kapsayan bu bilgilere göre; 
 • Ülkeye giriş yapacak tüm yolcuların, negatif sonucu alınmış PCR testi yaptırmaları gerekiyor. Numune saati ile ülkeye giriş saati arasında en fazla 72 saat olabilir.
 • Test sonuçları elektronik ortamda bulunan ve basılı nüshaları geçerli sayılıyor.
 • Express PCR testleri geçersiz sayılır.
 • PCR testi yaptırmamış veya negatif sonucu belirtilen süreyi aşmış olan yolcular ülkeye alınmayacak ve sonrasında hava yoluna 10.000 USD ceza uygulanacak.
 • Ülke girişinde sağlık anketi doldurma zorunluluğu bulunuyor. 
 • Test sonuçları negatif çıkmamış hiçbir yolcu ülkeye giremez.
 • Test sonucu yalnızca İngilizce, Rusça veya Kazakça olmalı.
 • Transit yolcuların da negatif PCR test sonucuna sahip olmaları gerekiyor.

PCR testinin istisnası olan yolcular:

 1. 5 yaş altı çocuk yolcular
 2. Ülkenin dış işleri bakanlığından davet almış yabancı devlet ve uluslararası kuruluşların üyeleri
 3. İki doz COVID-19 karşıtı aşı vurulmuş olan ve bunu belgeleyebilen kişiler

Kazakistan'a yalnızca listedeki ülke vatandaşları giriş yapabilir.

 • Türkiye (vizesiz)
 • Belarus (vizesiz)
 • Ukrayna (vizesiz)
 • Özbekistan (vizesiz)
 • Kırgızistan (vizesiz)
 • Rusya Federasyonu (vizesiz)
 • Birleşik Arap Emirlikleri (vizesiz)
 • Güney Kore (vizesiz)
 • Gürcistan (vizesiz)
 • Almanya (vizeli)
 • Hollanda (vizeli)
 • Mısır (vizeli)

Bu durumun istisnaları

 • Kazakistan vatandaşları ve onların yabancı birinci dereceden akrabaları
 • Diplomatik pasaport sahibi misafirler ve aileleri
 • Ülkeden alınan oturum iznine sahip yolcular
 • Kazakistan'da eğitimine devam eden kişiler
 • Kazakistan Cumhuriyeti tarafından onaylanmış giriş belgesine sahip olanlar.

Ayrıca 03.05.2021 tarihi itibariyle Hindistan vatandaşları'nın bir sonraki bildirime kadar Kazakistan'a girişleri yasaklanmıştır.

Kırgızistan

Kırgızistan 4 Aralık 2020 tarihinden itibaren sınırlarını dünyaya açtı. Uçuştan en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi ya da iki doz aşılandığını gösteren sertifika gösterilmesi haricinde COVID-19 için uygulanan kısıtlama ve yasaklamaları kaldıran ülke pandemi öncesi vize kural uygulamalarına geri döndü. Uçuş süresinin uzaması ya uçuşun gecikmesi gibi durumlar nedeniyle PCR testi sonucu 72 saati geçtiyse yolcular ülkeye girdiklerinde PCR testi yaptırmalılar. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; ülkeye girecek herkese kurallar getirdi. Buna göre son 7 günde vaka sayısı 100.000'de 8 ile 69 arasında olan sarı ülkelerden gelecek aşısız yolcuların uçağın kalkış saatinden en fazla 72 saat önce numune verilmiş ve negatif sonucu alınmış PCR testini girişte ibraz etmeleri ve ülkeye girişten sonra 7 gün karantina kalmaları gerekiyor. Misafirler karantina bitiminde yeniden PCR testine tabi tutulacaklar. Negatif sonuçlu test belgesi olmayan yolcularsa ülkeye alınmayacak.

Son 7 günde vaka sayısı 100.000'de 7 veya daha az olan yeşil ülkelerden gelecek aşılı yolcular uçuş öncesi test zorunluluğu olmadan ülkeye karantinasız girebilecekler. Son 7 günde vaka sayısı 100.000'de 7 veya daha az olan yeşil ülkelerden gelecek aşısız yolcular uçağın kalkış saatinden en fazla 72 saat önce numune verilmiş ve negatif sonucu alınmış PCR testini girişte ibraz etmeleri ülkeye karantinasız girebilecekler. 

Resmi görev veya sağlık nedenleriyle yurt dışına çıkmış olan yolcuların Sağlık Bakanlığına müracaat etmeleri gerekiyor. Müracaat sonucunda karantina durumları değerlendirmeye alınıyor.

Ayrıca mutasyonlu virüs ve vaka artışları sebepleriyle tüm Afikara ülkelerinde, Hollanda, Güney Afrika, Danimarka, Birleşik Krallık ve Brezilya'da son 14 gün içerisinde bulunmuş yolcular ülkeye giriş yaparlarsa 14 gün karantina altında kalacaklar. 

Hava yolu ile ülkeye giriş yapacak yolcuların HES kodları bilet kesilen şirket tarafından kontrol edilecek. HES kodunda temaslı ve/veya COVID-19 pozitif sonuçlu olan kişilere bilet kesimi yapılamaz. 

Türkiye' ye kısa süreli ziyaret gerçekleştiren KKTC vatandaşlarının, ülkelerine dönerken KKTC' den alınan son 3 gün içerisindeki PCR testleri geçerli. Bu kişiler ülkeye girişlerinde 10 günlük merkezi karantina uygulamasına da tabi.

Aynı odada konaklayacak olan (eş,çocuk,kardeş vs.) 1. kişi' nin karantina ücreti 3.050 TL,  sonraki kişilerin karantina ücreti 1.400 TL olarak belirlendi.

Türkiye’den doğrudan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giderken alınan negatif sonuçlu PCR testi sonuç belgesinde QR kodu bulunması gerekiyor. Belgesinde QR kodu olmayan yolcuların ülkeye girişine izin verilmeyecek.

PCR test belgeleri yalnızca Türkçe ve İngilizce dillerinde kabul edilecek.

0-5 yaş arasındaki misafirler PCR testi uygulamasından ve karantina işlem ücretlerinden muaf tutulacak.

Tüm test ve karantina işlemlerinin ücretleri ülke vatandaşları da dahil olmak üzere herkes için ücretli uygulanıyor. Bu maddenin bazı istisnasları var.

1. Sağlık kurulu kararı ile tedavi amacıyla Türkiye Cumhuriyeti' ne sevk edilen hasta ve refakatçileri

2. KKTC vatandaşı olup yurt dışında eğitim görenler

3. KKTC' de lisans ve yüksek lisans eğitimi gören öğrenciler

4. KKTC'ndeki görevine geri atanan ordu mensupları 

5. Resmi görev için Türkiye'den gelenler

6. Sosyal yardım ve özürlü maaşı alanlar

7. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görev yapan Türk Silahlı Kuvettleri personelleri (Aileler için muafiyet bulunmuyor)

8. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden yurt dışına yapılacak resmi ziyaretlerde görevli olanlar 

Bu istisnalardan birine uyan yolcuların karantina ve PCR test ücretleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından karşılanacak.

 • İstisna dışında kalan yolcuların aşağıdaki hesaplardan birine test ve karantina ücretlerini yatırması gerekiyor.

TC Ziraat Bankası

TL Hesabı:  3.050 TL

Hesap No: 40298710-5001

Iban No: TR290001000860402987105001

USD Hesabı: 389 USD

Hesap No: 40300032-5001

Iban No: TR470001000860403000325001

EURO Hesabı: 320 EUR

Hesap No: 40298710-5002

Iban No: TR020001000860402987105002

GBP Hesabı: 291 STG

Hesap No: 40298710-5004

Iban No: TR450001000860402987105004

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Kuzey Makedonya

1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Koronavirüs kısıtlamalarını kaldıran Kuzey Makedonya’ya uçuşlar başladı. Yalnızca Sırbistan, Kosova, Bosna Hersek ve Karadağ vatandaşlarının ülkeye girişte en fazla 72 saat önce yaptırılmış negatif sonuçlu bir COVID-19 testini göstermeleri gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Litvanya

Litvanya henüz Türk vatandaşları için kapılarını açmadı. Ülkeye kısıtlamalara uygun yolcular alınıyor. Bu kısıtlamalara göre;

 • Litvanya vatandaşları
 • Litvanya’da daimi ikametgah almış kişiler ve aileleri
 • Avusturya, İsviçre, Finlandiya, Hırvatistan, Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Kanada, Gürcistan, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Tayland, Tunus ve Uruguay, İrlanda, İngiltere, İtalya, Kore, Letonya, Lihtenştayn, Norveç, Slovakya, Slovenya ve Polonya vatandaşları veya bu ülkelerden yolculuk eden vatandaşlar
 • NATO çalışanları ve onların aileleri

ülkeye giriş yapabilirler.

Litvanya’ya yolculuk edecek yolcuların online form doldurmaları, 10 gün süreli karantinaya girmeleri ve 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu bir PCR testi beyan etmeleri gerekiyor. Varıştan en az 180 gün önce Covid-19 antijen ya da PCR testi sonucu pozitif olup iyileşme sertifikasına sahip olan ve iki doz aşı olduğunu gösteren aşı sertifikası ibraz eden yolcular test ve karantina zorunluluğundan muaf tutuluyor.  

Ayrıca yolcular dilerse IATA Passenger Locator Formu’nu da doldururak geliş salonunda yetkililere iletebilirler.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Lübnan

Uluslararası seyahatler için kapılarını yeniden açan Lübnan’a giriş için bazı kurallar bulunuyor.

Tüm yolcuların varıştan en fazla 96 saat önce alınmış negatif sonuçlu Koronavirüs testi ile resmi sağlık belgesi beyan etmeleri gerekiyor. Bu kurala 12 yaş ve altındaki çocuk yolcular dahil edilmiyor. Askeri personel, diplomat görevlisi, uluslararası organizasyon üyeleri haricinde tüm yolcular ülkeye gitmeden önce Lübnan’da kalacağı süre boyunca Covid-19 tedavisinin tüm masraflarını kapsayabilen bir sağlık sigortası yaptırmak zorunda.

Ülke girişinde Halk Sağlık Tanıtım Formu doldurulması gerekiyor. Ayrıca Lübnan Sağlık Bakanlığı tarafından giriş sırasında 100 dolar karşılığında PCR testi yapılması zorunlu tutuluyor. Test sonucu pozitif çıkan yolcular iyileşene kadar Lübnan Sağlık Bakanlığı'nın direktiflerine uymak zorunda. Eğer havalimanında bulunan sağlık görevlileri gerekli görürlerse yine ücretini yolcunun ödemesi karşılığında 72 saat sonra tekrar PCR testi yapılır.

Lübnan girişinde yapılan bu test aşamalarından 12 yaş ve altı çocuklar, transit yolcular ve yalnızca 1 hafta ülkede konaklayacak olan misafirler muaf tutulur.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Moldova

5 Mart 2021 tarihinden itibaren Moldova’ya girişler belirli şartlar altında açıldı.

Ülkeye giriş şartlarından ilki uçuştan en fazla 72 saat önce alınan COVID-19 için QR kodlu, negatif PCR test sonucunu veya COVID-19'a karşı yaptırılmış iki doz aşının belgesinin beyan etmek. Bu belgelerin Romence, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca veya Rusça dillerinden biri olması şart.

Bu kuralın istisnaları:

- 5 yaş ve altı yolcular

- Uçak, gemi ve tren mürettebatı ve servis personeli, 9'dan fazla koltuğu olan karayolu taşıma araçları ve karayolu yolcu taşıma araçlarının sürücüleri ve servis personeli

- Mesleki amaçlarla yurt dışına çıkmış olup Moldova Cumhuriyeti'ne dönen kişiler

- Moldova Cumhuriyeti kamu kurumlarından temin edilen bir görev emri veya Moldova Cumhuriyeti'ne kayıtlı tüzel kişiliklerden yurt dışına görev amacıyla seyahat edildiğini belgeleyen bir form ile birlikte seyahat edilen yurt dışı noktasındaki firmadan imzalı bir belge sunabilen yolcular

- İlgili firmalarla iş sözleşmelerini belgeleyebilmek ek şartıyla Romanya veya Ukrayna'dan Moldova Cumhuriyeti'ne giren işçiler ve Moldova Cumhuriyeti'nden söz konusu ülkelerdeki firmalarda çalışmak üzere giden işçiler

- Transit yolculuk edenler

Eğer Moldova Cumhuriyeti vatandaşı olup ülke girişinde 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR test belgesi sunamıyorsa kişilerin geldikleri yerden bağımsız bir epidemiyolojik form doldurmaları ve 14 gün boyunca kendilerini izolasyona almaları gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Özbekistan

Türkiye’den Özbekistan'a seyahat edecek yolcuların uçuştan en fazla 72 saat önce yaptırılmış negatif sonuçlu PCR testi sunmaları gerekiyor. Belgenin İngilizce veya Rusça dillerinde düzenlenmiş olması gerekiyor. 

Test yaptırmamış veya 72 saatlik süreyi aşmış test sonucuna sahip yolcular uçuşlara alınmıyor. Ayrıca varışta 14 gün karantinada kalmaları gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Polonya

Ülke giriş – çıkışları bazı kriterlere uygun yolcular için açık.

 • Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Kore, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Karadağ, Hollanda, Norveç, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre ve Ukrayna’dan gelen yolcular
 • Polonya vatandaşları
 • Polonya tarafından verilmiş oturum iznine sahip yolcular
 • İngiltere, İsviçre ve  AEA ülkeleri vatandaşları ve onların aileleri
 • Polonya vatandaşlarının sürekli bakımı altındaki misafirler

Polonya'ya giriş yapabilirler.

Ülke girişlerinde test yaptırarak 1 günlük karantinaya girmek gerekiyor. Covid-19 aşısının iki dozunu da olduğunu kanıtlayan yolcular karantinaya girmek zorunda değil. 

Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika'dan gelen yolcular karantina altında en az 10 gün kalmalı. 7 gün sonra Sars Covid testi (Antijen veya PCR)  yaptırabilirler. Test sonucu negatif çıkarsa, karantina suresinden kalan 3 gün iptal olur.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Romanya

Romanya’ya yalnızca

 • Romanya vatandaşları ve aileleri
 • Romanya tarafından verilmiş uzun süreli vize sahibi yolcular
 • AB üye ülkeleri ve İngiltere vatandaşları
 • Askeri ve insani yardım örgüt çalışanları

seyahat edebiliyor.

Bu istisnalar haricinden Schengen bölgesi dışında bir ülkeden gelecek yolcular 14 gün karantinaya giriyor. İki doz aşı olduğunu ya da son 90 gün içinde Covid-19 geçirdiğini kanıtlayanlar karantinadan muaf tutuluyor. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya

Rusya, Türkiye için uyguladığı uçuş yasağını kaldırdı. Ülkeye girmeden en fazla 3 gün önce numune alınmış negatif sonuçlu PCR testi ile seyahat edebilirsiniz. Ülke kendi vatandaşlarının gerekli muayene ve testleri ülkeye dönüşlerinden sonraki 3 gün içinde tamamlamalarını ve PCR testi sonuçları gelene kadar evde karantinaya girmelerini zorunlu tutuyor. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Sırbistan

Sırbistan’a giriş yapmak isteyen yolcuların uyması gereken bazı kurallar var. Buna göre;

- Arnavutluk, Bosna Hersek Cumhuriyeti, Bulgaristan Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Macaristan Cumhuriyeti dışındaki yabancı ülkelerden gelen yolcuların en fazla 48 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi göstermeleri gerekiyor.

- Test sonucu bulunmayan veya kurallara uygun test sonucu olmayan kişilerin ülkeye girmesine izin verilmeyecektir. Öngörülemeyen uçuş gecikmeleri olması durumunda, test sonucu en fazla 72 saat önceye dayanabilir.

Ülkeye girmek isteyen kişi tamamen aşılandıysa (iki doz aşılanmış veya Astra Zeneca ile bir doz aşılanmış) Sırbistan'da, sağlık kurumu tarafından verilen Covid-19 hastalığına karşı tam aşı teyitini yanında bulundurarak negatif RT-PCR testi yada antijen fia testi olmadan Sırbistan'a giriş yapabilir.

Negatif PCR test sonucu göstermekten muaf tutulan yolcular;

-Sırbistan’a girdikten sonra 12 saatten daha kısa sürede Sırbistan üzerinden geçen yabancı vatandaşlar

- Son hedefi Sırbistan olan uçak ve kabin ekipler

- Transitte olan uçak ve kabin ekipler ve yolcular

- Sırbistan Havalimanı içinden transfer yapacak olanlar

- Yabancı diplomatik misyon personelinin akredite üyeleri, uluslararası kuruluşların konsolosluk posta ve ofis elemanları, Dışişleri Bakanlığı ve Genel Sekreterliği personeli ve aile üyeleri

- 12 yaşından küçük yolcular (Bu yolcuların ebeveyn, bakıcı veya aynı haneden çocuğa eşlik eden kişi (gerekirse) 48 saatten daha eski olmayan negatif RT-PCR testi sunması şartıyla)

- Geçici ikamet verilen yabancı vatandaşlar veya Sırbistan'da kalıcı ikamet eden yabancı vatandaşlar

- Sırbistan üzerinden geçen veya Sırbistan'a gelen yabancı askeri, polis veya diğer güvenlik hizmetleri üyeleri ve resmi görevleri gerçekleştirenlerdir.

Sırbistan vatandaşları ve iş amaçları nedeniyle Sırbistan'a giren yabancı vatandaşlar, Sırbistan ticaret ve sanayi odasına önceden bildirimle, ticaret ve sanayi odasına test sonuçlarını teslim şartı altında Sırbistan'a giriş yapilabilir. Sınırı geçmeden 24 saat içerisinde RT-PCR testi veya antijen testi yaptırmış olmaları gerekir.

Sırbistan vatandaşları ve Sırbistan'da geçici ikamet veya daimi ikamet veren yabancı vatandaşlar, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Bulgaristan haricinden dünyanın herhangi bir devletinden Sırbistan'a gelen ve negatif RT-PCR testi olmayanlar ya da test sonucu 48 saatten eski olanlar pasaport kontrolünde teste tabii tutulur.

Devlet sınırını geçme gününden itibaren 10 gün boyunca ev karantinasını izleme yükümlülüğü hakkında elle yazılı bilgi, sağlık uyarısı olanlar devlet sınırını geçmeden 24 saat içinde yetkili Covid ambulans veya bölgesel yetkili halk sağlıği enstitüsüne çağrı yapma yükümlülükleri hakkında uyarılmış olanlar bu dönemde karantine edilen kişinin Sars-Cov-2 virüsünün 48 saatten daha eski olmayan ve Sırbistan laboratuvarı tarafından verilmiş negatif RT-PCR testi olanların karantinasına son verilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen kişiler için negatif antijen FIA hızlı testi, aynı şartlar altında negatif RT-PCR testi yerine kabul edilecektir.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan

- 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren Suudi Arabistan'a giriş yapmak isteyen tüm yolcuların kalkış saatinden en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR test belgesi beyan etmeleri gerekiyor.

- Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karara göre 3 Şubat 2021 saat 21:00 itibariyle Türkiye, Arjantin, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda, Almanya, Brezilya, İtalya, Pakistan, Birleşik Krallık, İsviçre, İsveç, Portekiz, Güney Afrika Cumhuriyeti, Lübnan, Fransa, Mısır, Japonya ve Hindistan'da son 14 gün içerisinde bulunmuş veya bu ülkelerde uçuş yapacak yolcular ülke sınırları içerisine alınmayacak.

- Yukarıdaki kuralın istisnası olarak son 14 gün içerisinde bu ülkelerde bulunmuş veya bu ülkelerden uçuş yapacak Suudi Arabistan vatandaşları, sağlık çalışanları, diplomatlar ve bunların aile üyeleri ülkeye giriş yaptıktan sonra 14 gün süreyle ev karantinasına girmeli.

- Avustralya, Kanada, Hollanda, İzlanda, Danimarka, Hong Kong ve Singapur gibi noktalardan seyahat edecek olan yolcuların 7 günlük ev karantinasına girmeleri gerekiyor. 

- 7 günlük ev karantinasına girecek yolcular 3. gününde PCR testi yaptırarak, negatif sonuç almaları halinde karantinadan çıkabilirler.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye

Türkiye çıkışlı uçuşlarda ve Türkiye içine yapılan yolculuklarda 65 yaş üstü yolcuların Seyahat İzin Belgesi alması gerekebiliyor. Ayrıca Türkiye içinde yapılacak uçak, tren ve otobüs yolculuklarında tüm yolcuların HES Kodu alması şart. Yabancı uyruklu yolcuların HES kodu alması gerekmemektedir. HES Kodu ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz. 

15 Mart 2021 tarihinden itibaren yurt dışından Türkiye'ye uçacak tüm yolcuların, uçuş öncesi son 72 saat içinde register.health.gov.tr adresine girerek Türkiye Giriş Formu'nu doldurmaları gerekiyor.

 • Bangladeş, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka'dan gelen yolcuların Türkiye'ye girişi durduruldu. Bu ülkeden seyahat eden yolcular Türkiye'ye giriş yapmadan Türkiye'yi transit geçiş noktası olarak kullanarak başka ülkelere seyahat edebilirler.
 • Farklı bir ülkeden seyahat etmesine rağmen Bangladeş, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka'da bulunduğu anlaşılan yolcuların Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibraz etmesi zorunlu. Bu yolcuların valilikler tarafından belirlenen yurtlarda ya da karantina otellerinde 14 gün kalması gerekiyor. 14 gün sonunda yapılan PCR testi negatif sonuçlandığında karantina sona erer. 
 • Afganistan ve Pakistan'dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişilerin valilikler tarafından belirlenen yurtlarda ya da karantina otellerinde 10 gün kalması gerekiyor. 7. günün sonunda yapılan PCR testi negatif sonuçlandığında karantina sona erer. 
 • Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecektir.
 • İlk 4 maddede yer almayan ülkelerden Türkiye’ye girişlerde, girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına dair ve/veya pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere Covid-19 hastalığının son 6 ay içinde geçirildiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeLERİ olanlardan ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır.
 • Bu ülkelerden Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığın geçirildiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.
 • Türkiye’ye girişlerde yolcular varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVİD­19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır.
 • Bu gereklilikler dış hat transfer yolcular için geçerli değil.
 • Gemi adamları/tır şöförleri ve uçak mürettebatı da uygulamadan muaf.
 • PCR testi uygulamasından 0-6 yaş arası yolcular muaf tutuluyor.

Ayrıca Türkiye içine seyahat eden yolcular Halk Sağlığı Formu dolduruyorlar. Uçuşlarda ve havalimanlarında maske takmaksa zorunluluk olarak belirlendi.

Kazakistan’dan Türkiye’ye yolculuk edecek misafirlere özel bir kısıtlama geldi. Bu kısıtlamaya göre yalnızca

 • Türk vatandaşları
 • Türkiye'de oturum ve çalışma iznine sahip kişiler
 • Transit yolcular
 • Türk vatandaşı ile evli olup Türkiye'de ikameti olmayan yabancı uyruklu eşler (aile cüzdanı veya onaylı nüfus kayıt örneği ibraz etmeleri gerekmektedir)
 • Evliliklerini henüz Türkiye nüfus kütüklerine tescil edememiş olan vatandaşlar (bu evliliklerini yurt dışı temsilciliklerimizce belgelendirilmesi şartıyla, yabancı uyruklu çocuklarının ise bu evlilikten doğmuş olduğunu gösteren belge ile ibraz etmeleri kaydıyla)

seyahat edebiliyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Ukrayna

2 Haziran 2021 tarihinde alınan kararlara göre, Ukrayna'ya giriş yapacak herkesin uygulaması gereken bazı kurallar bulunuyor. Buna göre;

- Ukrayna vatandaşlarının ve daimi (süresiz) oturum iznine sahip kişilerin ülkeye giriş yapması için sigorta poliçesi yaptırması, test ya da aşı belgesi sunması gerekmiyor.  

- Yabancı uyruklu ve geçici oturum iznine sahip yolcuların sınıra gelmeden en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR ya da hızlı antijen test raporu ya da tam doz aşılandığını gösteren Covid-19 aşı sertifikası ve Ukrayna’da kayıtlı bir sigorta şirketinden alınmış, COVID-19 tedavisini karşılayan bir sigorta poliçesine ihtiyaçları var. Poliçe, Ukrayna’da kalış süresinin tamamını kapsamak zorunda.

- Yabancı yolcuların ülkeye girişte test yaptırma ya da kendi kendilerine karantina uygulayamaları söz konusu değildir. Test sonuç belgesi ya da aşı sertifikası ve sigorta poliçesi gösteremeyen yolcular ilgili hava yolu tarafından uçağa alınmayacaklar.

- 12 yaşın altındaki çocukların test sonucu ya da aşı sertifikası sunması gerekmiyor. 

-Havalimanı transit bölgesinden ayrılmayacak yolcuların sigorta poliçesi, aşı sertifikası ve ya test raporu sunma zorunluluğu yoktur.

-COVID-19 antikor testleri kabul edilmiyor.

-Covid-19 aşı sertifikasının Dünya Sağlık Örgütü'nün acil kullanım onayını verdiği aşılardan biriyle tam doz aşılandığını göstermesi ve QR kod ya da sertifikayı veren kuruluşun kaşesinin bulunması gereklidir. 

29 Haziran 2021 itibarıyla Dünya Sağlık Örgütü'nün acil kullanım onayı verdiği aşılar;

 • Pfizer Biontech BNT162b2/COMIRNATY Tozinameran (INN),
 • Astra Zeneca Oxford AZD1222,
 • Serum Istitute of  India PVT. Covishield (ChAdOx1_nCoV-19),
 • Janssen Ad26.COV2.S,
 • Moderna mRNA-1273,
 • Sinopharm SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated (lnCoV),
 • Sinovac SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated.

Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Ürdün

Ürdün’e seyahat edebilmek için yalnızca bazı kurallar bulunuyor. Buna göre:

- Uçuştan 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi belgesi beyan etmek gerekiyor. Türkiye'de yaptırabileceğiniz PCR testi noktalarına buradan ulaşabilirsiniz. 

* 5 yaş ve altı yolcular PCR testinden muaf tutuluyor.

* Ürdün'den alınan PCR testleri 120 saat geçerli olup dönüş yolculuğu için de kullanılabilir.

- Seyahat etmeden önce linkte bulunan siteye giderek 40 USD ödemeniz ve QR kod almanız gerekmektedir.

-QR KOD'u ibraz edemeyen yolcular 40 USD ödeyerek PCR EMD alabilirler. QR Kodu ya da PCR EMD'si olmayan yolcular uçuşlara kabul edilmeyecektir. 

* QR kod uygulamasından diplomatlar ve 5 yaş altı yolcular muaftır.

- Ülkeyi ziyareti boyunca geçerli olan, COVID-19 tedavisini kapsayan bir sağlık sigortasına dahil olmak zorunludur.

* Bu maddeden Ürdün vatandaşları, diplomatlar, medikal turizm ile sağlık turizmi için gelenler ve Ürdün oturum kartı sahipleri muaf tutuluyor.

- Check-in esnasında İngilizce veya Arapça olarak Sağlık Beyan Formu doldurulması gerekiyor. Bu formlar, resmi makamların istemesi olasılığına karşılık 1 ay boyunca muhafaza edilmelidir.

Eğer tam doz aşılarınızı yaptırdıysanız aşağıdaki şartlara uymanız beklenmektedir.

- Üzerinde aşı ibaresi olan QR kod

* Üzerinde aşı ibaresi olan QR KOD'u ibraz edemeyen yolculardan PCR EMD ücretini ödemesi veya normal QR KOD talep edilmeye devam edecektir.

- Uçuştan 72 saat önce alınmış negatif PCR testi

- İngilizce veya Arapça dillerinde yazılmış, basılı ya da dijital olarak tam doz aşı sertifikası

Transfer yolcusuysanız yalnızca Amman Havalimanı'ndan transfer yapılmasına izin veriliyor. Planlanan transferin 10 saati aşmaması ve uçuştan 72 saat önce alınmış negaitf PCR testine sahip olunması zorunludur.

Bangladeş, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Myanmar ve Butan'dan Ürdün'e seyahat edecek yolcular vizeleri veya onayları olsa bile ülkeye giriş yapamazlar. Ancak bu ülkeler dışında 14 gün kaldıktan sonra ve ayrıca masrafları yolcu tarafından karşılanacak şekilde Amman'da (Airport Hotel) 14 günlük otel karantinasında kalmaları şartıyla seyahat edebilirler.

Yunanistan

Yunanistan hükümetinin kararıyla tüm üçüncü ülke vatandaşlarının ülkeye girişi yasaklandı. Bu sınırlamadan;

-AB üye devletleri ve Schengen ülkelerine dahil eşleri veya işbirliği olduğu kişiler ve küçük çocukları,

- Arnavutluk, Avustralya, Bahrain, Belarus, Bosna ve Hersek, Kanada, Çin, İsrail, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Katar, Ruanda, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Tayland, Rusya Federasyonu, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, ve Ukrayna vatandaşları ve bu ülkelerde oturumu olan kişiler,

-Sağlık çalışanları,

-Schengen ülkelerinden uzun süreli ya da kalıcı oturma izni olanlar,

-Devlet heyeti üyeleri, diplomatik heyet veya konsolosluk üyeleri,

-Eğitim amacıyla seyahat eden öğrenciler,

-Yaşlı ve engelli kişilerin bakımıyla sorumlu kişiler,

-Ulaştırma sektöründe istihdam edilen personel,

-Mevsimlik tarım işçileri,

-Transit yolcular 

muaf tutuluyor. 

Milliyet fark etmeksinizin Yunanistan’a giriş yapacak yolcuların aşağıdaki koşullardan birinin yerine yerine getirilmesi gerekiyor:

- Yunanistan’a varıştan en az on dört (14) önce Covid-19 aşısının ikinci dozu yaptırmak ve ilgili mevzuat gereği bir kamu kuruluşu tarafından İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça veya Yunanca düzenlenmiş aşı belgesi sunmak.

*Aşı sertifikasında yolcunun adı, soyadı, aşının adı, türü, verilen doz ve aşılama tarihleri bulunmak zorundadır.

-Varıştan en fazla 72 saat önce yaptırılmış ve negatif sonuç alınmış PCR test sonucu ya da en fazla 48 saat öncesinden yaptırılmış negative sonuçlu antijen test sertifikası beyan etmek.

*Test sonucu, İngilizce ve üzerinde yolcunun adı soyadı, pasaport veya diğer seyahat dökümanı numarası yazılı olarak hazırlanmış olmalı.

-En son yapılan pozitif sonuçlu PCR ya da antijen testlerinin üzerinden 2 ay sonradan itibaren 9 aya kadar mevzuata uygun şekilde Covid-19 geçirip iyileştiğini kanıtlamak.

-AB gereklilerine uygun düzenlenen AB Dijital Covid Sertifikası’nı dijital ya da kağıt formda ibraz etmek.

-Negatif sonuçlu PCR ya da antijen testi ibraz ederek seyahat eden yolcular ülkeye giriş yaptıklarında hızlı teste tabii tutulacaklar. Varışta yapılan testin pozitif çıkması durumunda evde ya da makamların uygun gördüğü geçici konutlarda 10 gün karantinaya girecekler. Karantinanın son gününde Moleküler PCR test yaptırılması gereklidir. Varışta yaptıralın test sonucu pozitif çıkan yolcular, eğer varıştan 14 gün önce aşı yaptırdıysa 7 gün karantinaya girecekler. 

Bu yükümlülükler 12 yaşın üzerindeki tüm yolcular için geçerlidir.

- Tüm yolcuların ülkeye giriş için Yolcu Yerini Belirleme Formu’nu doldurması gerekiyor. Ailelerin tek form doldurması gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Ülkeler

IATA tarafından sağlanan ve tüm ülkelerin sehayat kısıtlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı İngilizce sayfayı ziyaret edebilirsiniz.