İsviçre’nin başkenti Zürih, Avrupa eğlence hayatının kalbi konumunda. Zürih’e gideceklerin mutlaka katılması gereken karnaval ve festivalleri sizin için listeledik.

Sechseläuten

Sechseläuten

Her Nisan ayının üçüncü Pazar günü kutlanan geleneksel bahar festivalidir. Şehrin tamamında geleneksel kostümler giyen çocuklarla birlikte yapılan büyük bir geçit töreni yapılır. Festivalin simgesi kardan adam figürünün yakılmasıdır. Kardan adamın kafası ne kadar hızlı patlarsa yaz aylarının o kadar keyifli geçeceği düşünülür. Kışın bitmesi ve güneşli günlerin gelmesi kutlanır.

Uçak Bileti

Zürih Festivali

Zürih Festivali

Her yıl Haziran ve Temmuz aylarında düzenlenen sanat festivalidir. Şehrin çeşitli yerlerinde konserler, dans gösterileri, sergiler, tiyatro ya da opera sahnelemeleri gerçekleşir. Ayrıca açık hava etkinlikleri de yapılır.

Caliente

Caliente

Her Temmuz ayında Amazon bölgesine fon toplamak için yapılan Latin müziği ve kültürü festivalidir. Ünlü Latin müzisyenlerin performansları, dans gösterileri ve sergiler gerçekleşir.

Dörfli-Fäscht:

Dörfli-Fäscht:

Ağustos ayında gerçekleşen ve birçok değişik kültürü bir arada yaşatan bir festivaldir. Değişik kültürlere ait müzikler, sanatsal gösteriler ve yemekler festivalin ana konularıdır.

Street Parade

Street Parade

Dünyanın en büyük tekno müzik festivalidir. Öğleden sonra başlayıp gece yarısına kadar süren festival etkinlikleri yılda sadece bir gün yapılır. Ağustos ayında gerçekleşir.

Oyuncak Ayı Festivali

Oyuncak Ayı Festivali

Tüm aile üyelerine ve koleksiyonculara hitap edebilen bu festivalde yüzlerce oyuncak ayının sergilenir. Festivalde ayrıca atölye çalışmaları gibi interaktif etkinlikler de yer alıyor.

Zürih Limmat Yüzme Yarışları

Zürih Limmat Yüzme Yarışları

Ağustos ayının sonunda Limmat nehrinde gerçekleşen bu 2 km’lik yüzme yarışları profesyonel ve amatör yüzücülere yönelik.

Knabenschiessen

Knabenschiessen

İsviçre’nin tarihi 17. Yüzyıl kadar uzanan en eski festivalidir. Her yıl Eylül ayında gerçekleşen bu festivalde 12-16 yaşları arasındaki binlerce çocuk atış kralı seçilmek üzere tüfek atışı yarışı yapıyorlar.

Zürih Film Festivali

Zürih Film Festivali

Eylül ve Ekim ayları arasında 11 gün süren bu festivalin ana konusu belgesel ve bilim kurgu filmleri.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar