Frankfurt’un en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Zeil Caddesi, önemli olaylar ve etkinliklere de ev sahipliği yapan, tam anlamıyla şehrin kalbi diyebileceğiniz bir yer.

İsminin kaynağı

İsminin kaynağı

 

Zeil ismi 14.yy’da yaptırılan “sıra” şeklindeki evlerden geliyor, sonrasında tüm cadde bu isimle anılmaya başlanmış. Zeil Almanca’daki sıra kelimesinden geliyor.

Uçak Bileti

Yayalara özel

Yayalara özel

 

Caddenin önemli bir kısmı yayalaştırılmış, araçlar girmiyor. Caddenin iki yanında Hauptwache ve Konstablerwache isimli iki dev plaza var.

Tarihi

Tarihi

 

Caddenin bu yayalara ayrılan kısmı İkinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’nın en önemli binalarına ev sahipliği yapıyordu. Bu savaş sırasında bölgedeki eski binaların çoğu yıkıldı. Ve yenilerini yapmak yerine bu yayalara ayrılan bölgeyi yaptılar.

Alışveriş

Alışveriş

 

Cadde ile ilgili elbette en önemli özelliklerden biri de dünyaca ünlü markaların burada mağazalar açması. Dilediğiniz her ürünü bu caddede bulabilirsiniz.

Bar ve restoranlar

Bar ve restoranlar

 

Uluslararası turizmin artmasının ardından bölgede çok sayıda bar ve restoran açıldı. Frankfurt’taki en güzel mekanları burada bulabilirsiniz. Akşamları eğlenebileceğiniz yerlerin sayısı da oldukça fazla.

Buluşma noktası

Buluşma noktası

 

Tren, tramvay ve metro gibi birçok ulaşım aracının ana merkezlerinden birisi Zeil Caddesi ayrıca buraya gelen turistlerin ve yerli halkın ana buluşma noktası.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN