Türkiye’nin huzur, eğlence, keyif, deniz, kum, güneş yani bir tatilde ne olmasını istiyorsanız onu bulabileceğiniz adalarını gezerek, tabiat anayla doyasıya vakit geçirmeye ne dersiniz? Çok sayıda irili ufaklı ada bulunan cennet vatanımızda, çok uzaklarda kalan Maldivler ya da Bali hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi hazırsanız berrak sular, kristal kumlar, çam havasını içinize çekebileceğiniz ormanlar ve eşsiz güzellikteki koyları ile ülkemizde huzur dolu dakikalar geçireceğiniz adalar turumuza başlayalım.

İçindekiler

1- Giresun Adası, Giresun

Yüzölçümü yaklaşık 40 bin metrekare olan Giresun Adası, aynı zamanda Karadeniz’de yerleşik hayatın olduğu tek ada. Kuş çeşitliğinin 100’e yakın olmasıyla ünlü olan ada, bitki türü ve diğer hayvanlar bakımından da oldukça bereketli topraklara sahip. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinden tutun da Argos Gemisi’nin Yolculuğu destanına kadar birçok ünlü esere konu olmuş Giresun Adası hakkında “Herkül’ün altın postu aramak için geldiği yer” gibi çok sayıda efsane mevcut. Destanlardaki adı, Aretia Adası (Ares’e adanmış ada) olarak geçiyor. Mitolojik ve huzurlu bir yolculuğa çıkmak için doğruca Giresun Adası’nın yolunu tutmalısınız. Ada halen o kadar el değmemiş ki, turizme açılması konusunda onlarca proje, daha yeni yeni tasarlanıyor. Adayı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise dört mevsim ziyaret edilmeye uygun iklimi, mis gibi kokan defne ağaçları, antik kalıntıları, kuş çeşitliliği ve efsaneleri.

Giresu Adası

Uçak Bileti

2- Akdamar Adası, Van

Van Gölü çevresinde yer alan dört adadan en büyüğü olan Akdamar Adası, Van şehir merkezine 47 km. uzaklıkta konumlanıyor. Aynı zamanda Ahtamara olarak da bilinen adanın resimde görüldüğü üzere en sembolik yapısı ise, Ermeniler tarafından inşa edilen 1100 yaşındaki Kutsal Haç Kilisesi. Akdamar Adası’na gitmek için tek yapmanız gereken, Gevaş Akdamar iskelesinden kalkan tekneye binmek. Adada yer alan kafelerde atıştırmalık bir şeyler bulabilirsiniz ama konaklama olarak pek fazla seçenek yok. Dolayısıyla adaya en yakın bölge olan Gevaş ya da Van merkezde konaklayabilirsiniz. Adada denize girmek gibi bir düşünceniz varsa; adanın kuzey kıyılarını tercih etmelisiniz.

Akdamar Adası

3- Bozcaada

Bozcaada’da soluduğunuz her saniye, içiniz yaşam enerjisiyle dolup taşacak. Denizi ışıl ışıl parlayan, gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel olan Bozcaada, Türkiye’de ölmeden önce görmeniz gereken yerler listesinde mutlaka bulunmalı. Hem hesaplı hem de konforlu konaklama seçenekleriyle de huzur arayan tatilcilerin gözde yerlerinden biri. Baş döndürücü manzarasına bakakalıp, etrafınızda olup biteni, koşuşturma içinde geçen hayatınızı, kargaşayı ve kalabalığı bir nebze de olsa unutabilirsiniz. Antik çağlarda Tenedos olarak bilinen Bozcaada’da denize girmek dışında yapabileceğiniz birden çok aktivite var. Balık tutmak, Bozcaada Müzesi, Bozcaada Yerel Tarih Müzesi, Polente Feneri, Şarap Fabrikaları, Bozcaada Kalesi gibi çarpıcı mimari yapılarını gezmek, salaş bir balık restoranında yerli Bozcaada şarabı eşliğinde lezzetli balık ve mezeleri, tatmak, zengin su altı dünyasında dalış yapmak, bisiklet sürmek, tekne turu yapmak. Tüm bunlar yeterli gelmediyse adada yapabileceğiniz alternatifler için tıklayın.

Bozcaada

4- Kekova, Antalya

Camgöbeği, çivit mavisi, gök mavisi gibi mavinin her tonu Kekova Adası’nda mevcut. Antalya’nın aşırı kalabalık plajlarından, 7 yıldızlı resort otellerinden sıkıldıysanız, sizleri kusursuz güzellikteki Kekova’ya alalım. Adeta çıtı çıkmayan Kekova, sakinliği ile daha çok Antalya yerlilerinin kaçış noktası olarak biliniyor. Kale Köy (Simena) ve Üçağız (Teimiusa) köylerinin karşısında yer alan Kekova Adası, bırakın Antalya’yı, tüm Akdeniz’in en temiz denizine sahip. Kartpostal gibi sürekli fotoğrafını çekmek isteyeceğiniz sularında yüzmek de apayrı bir deneyim yaşatıyor. Bir diğer adı “Batık Kent” olan Kekova, tabiri caizse bir mucize yaratılmış ve siz de bu mucizeyi görmek, deneyimlemek üzere yola çıkıyorsunuz. Sular altında kalmış bir şehir düşünün ama siz onu suyun üstünden de görme şansına sahipsiniz. Zaten Kekova çevresinde yapılan tekne turları da bu nedenle cam tabanlı teknelerle gerçekleşiyor.

Kekova Adası

5- Gökçeada, Çanakkale

Geçilememiş boğazıyla, eşi benzeri olmayan koylarıyla ve hüzünlü tarihi anılarıyla kalbimizdeki yeri hep ayrı olan Çanakkale’nin bilinmeyenleri diye bir liste yapılsa sayfalarca uzar gider. Çanakkale’nin pek turistik olmayan ama iyi ki de olmamış diyebileceğiniz duru güzellikteki Gökçeada’sı, zaman kavramı olmayan bir ada. Konaklama tesislerinin bulunduğu Aydıncık ve Yuvalı plajlarında denize girebileceğiniz gibi; günübirlik olarak Aydıncık Plajı, Laz Koyu, adanın batı ucunda kalan en son durak, Gizli Liman, Marmaros ve Yıldızkoy gibi noktalarında da yüzebilirsiniz. Adada yapabileceğiniz en keyifli aktivitelerin başında rüzgar sörfü, kitesurf ve dalış geliyor. Ayrıyeten adada görmeden dönmemeniz gereken yerler ise; şirin m şirin Rum Köyleri, manzarasının büyüsüne kapılacağınız Tepeköy Çınaraltı, Aydıncık Plajı’nın yakınındaki Tuz Gölü, Gökçeada Sualtı Milli Parkı, ilginç oluşumuyla hemencecik göze çarpan Peynir Kayalıkları ve Kaya Mezarı olarak sıralanabilir.

Gökçeada

6- Tavşan Adası, Aydın

Türkiye’de Tavşan Adası adında çok sayıda ada var ama bunların en güzeli hangisi diye sorarsanız, açık ara Aydın’ın Tavşan Adası olduğunu söyleyebiliriz. Dilek Yarımadası’nı denizden dolaşmak gibi bir düşünceniz varsa eğer karşınıza çıkacak ve görür görmez aşık olacağınız bir yer olan Tavşan Adası, Aydın’a ve turistik ilçesi Kuşadası’na oldukça yakın. Konaklama olarak Kuşadası’nı tercih edebileceğiniz gibi en az Kuşadası kadar popüler olan Didim’de de kalabilirsiniz. Adayı görmek içinse tekne turlarına katılmanız gerekiyor. Tekneyle açılmayı seviyorsanız en iyi tekne turlarına da bir göz atın.

Tavşan Adası

7- Yedi Adalar, Muğla

Dalış tutkunlarının uğrak yeri olan Yedi Adalar, Marmaris çıkışlı tekne turlarının rotasında olmazsa olmazlardan. Turistlerin dalış yaptıkları ve doyasıya yüzdükleri Yedi Adalar denizi tertemiz. Ada yürüyüşleri veya yelken sporu meraklarına da kucak açan Yedi Adalar’da tatil yapmak istiyorsanız, Marmaris otelleri arasında küçük bir araştırma yapmanız yeterli. Teke Burnu ile Taneli Burnu arasında kalan Yedi Adalar’a gelmişken, Gökova, Göllü Ada, Küçük Ada, Zeytinli Ada, Uzun Ada ve Martılı Ada’yı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Meşhur Halikarnas Balıkçısı’nın “Adalar burada gökyüzünde asılı durur. Burası Gökova’nın, dünyanın merkezidir” dediği Yedi Adalar, bereketli bitki örtüsü ve su altı zenginliğiyle gerçekten eşsiz bir yer.

Yedi Adalar


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN