Yeniden evlere kapandığımız şu günlerde seyahat planlarını sanal turlarla çeşitlendirebilirsin. Fırsat bulup da göremediğin ya da etkilenip bir kez daha gitmek istediğin yerlere doğru sanal yolculuk yapmaya ne dersin?

GöbeklitepeGöbeklitepe

İnsanlık tarihini alt üst edecek bilgiler sunan Göbeklitepe, Mısır Piramitleri’nden bile eski tarihi bir tapınak. Şanlıurfa’daki bu mistik kazı alanı hala çözemediğimiz sırlar barındırıyor. Tapınaktaki sütunların üzerlerine işlenmiş havyan figürleri, 12 ayı temsil eden işlemeler ve daha birçok şey Göbeklitepe’yi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne soktu. Göbeklitepe Örenyeri’ni bu linkten gezebilirsin.

PamukkalePamukkale traverten

 

Dünyadaki eşsiz nadide güzelliklerden Pamukkale’yi görmeyenler hemen ekran başına. 35 derece sıcaklıktaki su zamanla toprağa bembeyaz görüntüyü vermiş. Bembeyaz örtüyle kaplı bu muhteşem doğa harikasının büyülü dünyasına bu linkten ulaşabilirsin. Travertenler, Antik Havuz ve Lanetli Mezar’ı ayrı ayrı sanal gezmek mümkün. Denizli’ye kadar sanal bir yolculuk yapmışken bir de Hierapolis Antik Kenti’nin büyülü dünyasına girmeye ne dersin?

Uçak Bileti

EfesEfes Antik Kenti

Yurdumuzun bir başka önemli tarihi noktası da Efes Antik Kenti. Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı’nın anavatanı, Hristiyanların haç merkezi ve dünyanın en önemli antik kentlerinden Efes’i sanal alemde büyük bir keyifle gezebilirsin. Büyük tiyatro ve antik kentin yolu da mevcut. Efes Antik Kenti’ni gezmek istersen bu linki tıkla… 

Alanya Kalesialanya

 

Akdeniz’in en görkemli kalelerinden biri olan Alanya Kalesi’ni, eski kalıntılarının üzerine 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat yeniden yaptırmış. Surlarının uzunluğu 6,5 kilometreyi buluyor ve müthiş bir Akdeniz manzarasına sahip. Kale günümüzde de sağlam yapısını koruyor. Eşsiz Akdeniz manzarasını izlemek istiyorsan burayı tıklaman yeterli. Hazır Alanya’ya kadar gitmişken kalenin hemen altındaki Damlataş Mağarası’nı da gezebilirsin.

Selimiye Camisi - Edirne

Selimiye cami

Edirne Valiliği kentin en turistik noktalarının sanal turla gezebileceğin güzel bir program hazırlamış. Tabi Edirne deyince akla ilk Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği Selimiye Camisi geliyor. Avlusu, çinileri, camideki tüm ayrıntıları içindeymiş gibi görebiliyorsun. Edirne’ye doğru sanal yolculuğa çıkmışken eskilerin deyimiyle şifahane II. Beyazıd Külliyesi’ni de mutlaka gezmelisin. Edirne sanal tur yolculuğu için tıklayabilirsin.

Galata Kulesi

galatakulesi

528 yılında yapılan İstanbul’un simge yapılarından Galata Kulesi, şehrin panoramik manzarasını en iyi seyredebileceğin yerlerden biri. Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi ilk olarak Bizanslılar tarafından yapılmış. Bir dönem Cenevizlilerin eline geçmiş. Ve bu bölge uzun yıllar İstanbul’da ticaretin kalbinin attığı yer olmuş. Buraya tıklayarak hem 360 derece İstanbul manzarasını görebilir hem kulenin etrafına ve çevresindeki tarihi yapılara göz gezdirebilirsin.

Kız Kulesi

kızkulesi1

1830’lu yıllarda İstanbul’a önce kolera salgını sonra da veba salgını geldiği için hastaların tecrit edilmesinde kullanılan bu kule, efsane hikayelere de konu olmuş bir yer. Kule hakkında birçok hikaye var. Bizans kralının yılan sokmasından öleceği söylenen kızı için yaptırdığı da söyleniyor. Afrodit’in rahibelerinden Hero ile Leandros’un aşk hikayesinden de söz ediliyor. Hadi, Kız Kulesi’nin tarih ve muhteşem manzarasına doğru sanal yolculuk yapmaya…

Kapadokya

kapadokya11

Türkiye’nin dünyada eşi benzeri olmayan bir başka turistik noktası da Kapadokya. Kapadokya hele bu mevsimde çok güzel olur. Peribacaları, Uçhisar, Karanlık Kilise, Yeraltı şehirleri ve daha birçok yere büyülü bir yolculuk yapmak için tıkla….

Amasya Evleri

Amasya

Yeşilırmak kenarına kurulmuş inci gibi evler ve muhteşem Osmanlı konakları Amasya’yı farklı bir yere oturtuyor. Şehzadeler şehrinde yalılar öyle güzel ki. Bu şahane manzarayı evine getiriyoruz. Hatta gece ve gündüz gezintileri de yapabiliyorsun. Kral Kaya Mezarları’ndan şehri izlemek de mümkün. Buradan gezintine başlayabilirsin.

Azmak Çayı

azmak

Şu zamanlar ne kadar güzeldir Azmak Çayı. Şahane evleriyle Akyaka ve Gökova Körfezi… Yeşil ve mavinin muhteşem uyumuna bakarak gezebileceğin günlerin hayaline dalarsın. Doğal bir akvaryumda gezinti yapmayı özlediysen ne bekliyorsun. Azmak Çayı gezintisi bir tıkla karşında.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN