Yurdumuzdan sanal gezinti yapabileceğin 10 şahane yer


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
15 Nisan 2020 | 3290

Koronalı günler hepimiz için zor geçiyor. Alışkanlıklarımızdan vazgeçmek evde kapalı kalmak kolay değil. Bu süreci daha keyifli hala getirmek isteyen gezginler için de güzel alternatifler var. Sanal toplantı ve sanal eğitim gibi aktivitelerin yanına sanal gezintiler de eklendi. Yurdumuzda fırsat bulup gidemediğin ya da uzun yıllar önce gidip bir kez daha görmek istediğin yerlere doğru sanal bir yolculuk yapmaya ne dersin?

Göbeklitepe

Göbeklitepe

İnsanlık tarihini alt üst edecek bilgiler sunan Göbeklitepe, Mısır Piramitleri’nden bile eski tarihi bir tapınak. Şanlıurfa’daki bu mistik kazı alanı hala çözemediğimiz sırlar barındırıyor. Tapınaktaki sütunların üzerlerine işlenmiş havyan figürleri, 12 ayı temsil eden işlemeler ve daha birçok şey Göbeklitepe’yi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne soktu. Göbeklitepe Örenyeri’ni bu linkten gezebilirsin.

Pamukkale

Pamukkale

 

Dünyadaki eşsiz nadide güzelliklerden Pamukkale’yi görmeyenler hemen ekran başına. 35 derece sıcaklıktaki su zamanla toprağa bembeyaz görüntüyü vermiş. Bembeyaz örtüyle kaplı bu muhteşem doğa harikasının büyülü dünyasına bu linkten ulaşabilirsin. Travertenler, Antik Havuz ve Lanetli Mezar’ı ayrı ayrı sanal gezmek mümkün. Denizli’ye kadar sanal bir yolculuk yapmışken bir de Hierapolis Antik Kenti’nin büyülü dünyasına girmeye ne dersin?

Efes

Efes

Yurdumuzun bir başka önemli tarihi noktası da Efes Antik Kenti. Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı’nın anavatanı, Hristiyanların haç merkezi ve dünyanın en önemli antik kentlerinden Efes’i sanal alemde büyük bir keyifle gezebilirsin. Büyük tiyatro ve antik kentin yolu da mevcut. Efes Antik Kenti’ni gezmek istersen bu linki tıkla… Efes Müzesi sanal gezinti ise bu linkte.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi

Akdeniz’in en görkemli kalelerinden biri olan Alanya Kalesi’ni, eski kalıntılarının üzerine 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat yeniden yaptırmış. Surlarının uzunluğu 6,5 kilometreyi buluyor ve müthiş bir Akdeniz manzarasına sahip. Kale günümüzde de sağlam yapısını koruyor. Eşsiz Akdeniz manzarasını izlemek istiyorsan burayı tıklaman yeterli. Hazır Alanya’ya kadar gitmişken kalenin hemen altındaki Damlataş Mağarası’nı da gezebilirsin.

Selimiye Camisi - Edirne

Selimiye Camisi - Edirne

Valiliği kentin en turistik noktalarının sanal turla gezebileceğin güzel bir program hazırlamış. Tabi Edirne deyince akla ilk Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği Selimiye Camisi geliyor. Avlusu, çinileri, camideki tüm ayrıntıları içindeymiş gibi görebiliyorsun. Edirne’ye doğru sanal yolculuğa çıkmışken eskilerin deyimiyle şifahane II. Beyazıd Külliyesi’ni de mutlaka gezmelisin. Edirne sanal tur yolculuğu için tıklayabilirsin.

Galata Kulesi

Galata Kulesi

528 yılında yapılan İstanbul’un simge yapılarından Galata Kulesi, şehrin panoramik manzarasını en iyi seyredebileceğin yerlerden biri. Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi ilk olarak Bizanslılar tarafından yapılmış. Bir dönem Cenevizlilerin eline geçmiş. Ve bu bölge uzun yıllar İstanbul’da ticaretin kalbinin attığı yer olmuş. Buraya tıklayarak hem 360 derece İstanbul manzarasını görebilir hem kulenin etrafına ve çevresindeki tarihi yapılara göz gezdirebilirsin.

Kız Kulesi

Kız Kulesi

1830’lu yıllarda İstanbul’a önce kolera salgını sonra da veba salgını geldiği için hastaların tecrit edilmesinde kullanılan bu kule, efsane hikayelere de konu olmuş bir yer. Kule hakkında birçok hikaye var. Bizans kralının yılan sokmasından öleceği söylenen kızı için yaptırdığı da söyleniyor. Afrodit’in rahibelerinden Hero ile Leandros’un aşk hikayesinden de söz ediliyor. Hadi, Kız Kulesi’nin tarih ve muhteşem manzarasına doğru sanal yolculuk yapmaya…

Kapadokya

Kapadokya

Türkiye’nin dünyada eşi benzeri olmayan bir başka turistik noktası da Kapadokya. Kapadokya hele bu mevsimde çok güzel olur. Peribacaları, Uçhisar, Karanlık Kilise, Yeraltı şehirleri ve daha birçok yere büyülü bir yolculuk yapmak için tıkla….

Amasya Evleri

Amasya Evleri

Yeşilırmak kenarına kurulmuş inci gibi evler ve muhteşem Osmanlı konakları Amasya’yı farklı bir yere oturtuyor. Şehzadeler şehrinde yalılar öyle güzel ki. Bu şahane manzarayı evine getiriyoruz. Hatta gece ve gündüz gezintileri de yapabiliyorsun. Kral Kaya Mezarları’ndan şehri izlemek de mümkün. Buradan gezintine başlayabilirsin.

Azmak Çayı

Azmak Çayı

Şu zamanlar ne kadar güzeldir Azmak Çayı. Şahane evleriyle Akyaka ve Gökova Körfezi… Yeşil ve mavinin muhteşem uyumuna bakarak gezebileceğin günlerin hayaline dalarsın. Doğal bir akvaryumda gezinti yapmayı özlediysen ne bekliyorsun. Azmak Çayı gezintisi bir tıkla karşında.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2203 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.