Çelik, kömür ve bira, Dortmund şehrinin simgesi. Bir zamanlar ünlü bir maden şehri olan Dortmund artık müzeye dönüşen maden ocaklarıyla bilinse da hala Almanya'nın önemli şehirlerinden. 580 bin nüfusuyla Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ne bağlı Dortmund, Almanya'nın 7. büyük kentidir. Kuzey denizine uzak olsa da açılan kanal sayesinde limana kavuşmuştur bu da Dortmund'u zenginleştirmiş. Yeşil şehir olarak da bilinen Dortmund'da her köşe başında bir ağaç ve büyük ve güzel parklar dikkat çekici.

İçindekiler

Şehir kadar futbol takımı da ünlü

Zaten kentin simgesine de Florianturm bahçıvanların koruyucusu Aziz St Florian'ın adı verilmiş. Bu kule, ilk olarak bahçecilik gösterileri için yapılsa da artık turistik bir gözetleme kulesi olarak kullanılıyor. Kulede aynı zamanda bir restoran da bulunuyor.

Dortmund Stad

Uçak Bileti

Signal Iduna Park

Dortmund şehri kendi adını taşıyan Borussia Dortmund takımıyla da ünlü. Bundesliga'nın bu önemli takımı Borussia Dortmund'un maçlarını oynadığı Signal Iduna Parkı, maç oynanmasa bile gezebiliyorsunuz. Bu stat Almanya'nın önemli statlarından birisi. Statı maç oynanmayan günlerde de gezip içinde fotoğraflar çekirmek mümkün. Statta hediyelik eşyalar forma, eşofman, kalem, top vs satın alabileceğiniz dükkan da var. 2006 Dünya Kupası maçları da bu statta oynanmıştı.

Endüstri Devrimi'ne tanıklık edin

Şehirde tarihi kiliseler ve müzeler de gezilebilir. Bunlardan en ünlüsü 1250 yılında inşa edilen Protestan Luteryan Kilisesi St Reinold. Burası Almaya'nın en eski kiliselerinden. Ağaç ve bitki çeşitliliğiyle sizi şaşırtacak Vestfalya Parkı uzun yürüyüşler yapmak için şahane bir tercih. Bir zamanlar maden ocaklarıyla ünlü bu şehirde artık pek çok maden kapansa da bu süreci çok iyi anlatan bir müzesi var. Tarih müzesinde Almanya'nın endüstri devrimi tarihine tanıklık edebilirsiniz. Botanik Bahçesi, Hayvanat Bahçesi ve Tarih Müzesi de gezebileceğiniz diğer yerler.

Dordmund

Alışveriş konusunda ucuz seçenekler var

Büyük ve güzel alışveriş merkezlerine sahip Dortmund'da özellikle indirim dönemleri çok uygun fiyata ürünler bulmak mümkün. Hele ki Noel ya da yılbaşı dönemlerinde gidecekseniz alışveriş fırsatını kaçırmayın. Primark adlı mağazada bile saatlerinizi geçirebilirsiniz.

Her yerde Türk lokantası

Şehir içinde trafik yok. Kenti gezmek için metro, otübüs ve tren kullanabilirsiniz. Hatta isterseniz trenle Almanya'nın diğer kentlerine de rahatça geçebilirsiniz. Yeme içme konusunda sıkıntı yaşamayacağnız kesin. Her köşede bir Türk lokantası bulabilirsiniz. Döner zaten favori. Hatta nargile kafeler bile var. Dil konusunda anlaşmada sorun yaşarsanız köşebaşından bir Türk'ün çıkması mümkün. Mağazalarda tezgahtarlar, taksi şöförleri ya da lokantalarda çalışan çok sayıda Türk var. Anlayacağınız alışveriş yaparken de gezerken de ya da taksiye binerken de Türk çalışanlara rastlama olasılığınız yüksek olduğundan, sıkıntı yaşamazsınız.

Şehirde iki büyük üniversite var. Bunlardan en büyüğü Dortmund Üniversitesi yaklaşık 25.000 öğrenci eğitim görüyor. Orta büyüklükte bir havalimanı var ancak büyük ve yoğun tren seferlerinin yapıldığı bir istasyonu bulunuyor. Dortmund şehrini merak edip gezmeye karar verdiyseniz en ucuz uçak biletlerini Dortmund uçak bileti sayfasında bulabilirsiniz.

Dortmund


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN