Unutulmaz bir tatil için 8 öneri

nihanbayram

Tatile çıkmadan önce doğru rotayı seçmek, iyi bir bavul hazırlamak ve birlikte yola çıkacağımız kişilerle uyuşmak çok önemli. Ancak bunları seçemiyorsanız da tatilinizi daha keyifli ve unutulmaz hale getirmek için bazı önlemler alabilirsiniz.

Yanınıza el çantası alın

Yanınıza el çantası alın

El çantaları özellikle uçakla seyahat ederken hayat kurtaran önemlerin başında geliyor. Kitap ve dergileriniz, kullandığınız ilaçlar veya yolculuk süresince ihtiyaç duyabileceğiniz diğer her şey için yanınıza küçük bir çanta alın. Özellikle yola çocuklarla çıkıyorsanız, ne kadar hayat kurtarıcı bir şey olduğunu görmek sizi de şaşırtacak.

Uyku düzenine dikkat

Uyku düzenine dikkat

Yola çıkmadan önce uykunuzu iyi almaya çalışın. Bu özellikle yurt dışı seyahatleri için çok önemli bir konu. Nitekim yolculuk sırasında uçağınız rötar yapabilir ve otelinize ulaşmanız beklediğinizden de uzun sürebilir.

Mil programlarını kullanın

Mil programlarını kullanın

Birçok havayolu üyelerine özel kampanyalar ve avantajlar sunuyor. Özellikle sık kullandığınız bir havayolu varsa mil programına üye olmanız size hem mil kazandıracak hem de belirli dönemlerde düzenlenen sınıf yükseltme, indirim gibi kampanyalardan yararlanmanızı sağlayacaktır.

Keyfini çıkarın

Keyfini çıkarın

Yola çıkmanızın nedeni tatil yapmak, eğlenmek ve dinlenmek. Bunu yol boyunca aklnızdan çıkarmayın ve karşınıza çıkabilecek ufak aksilikleri görmezden gelmeye çalışın. Bu sayede her şeyden daha fazla keyif alabilir ve unutulmaz bir tatil yaşamayı garantileyebilirsiniz.

En doğru zamanı seçin

En doğru zamanı seçin

Tatil için zamanlama yapmak çoğu zaman bizim dışımızdaki faktörlere bağlı olsa da gideceğiniz rotaya uygun bir zaman seçmek tatilden daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır. Örneğin Avrupa için ilkbahar ve sonbahar ayları daha iyi bir seçim olabilecekken, Akdeniz'de rahat rahat denize girip güneşlenmek için yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Yanınıza yiyecek alın

Yanınıza yiyecek alın

Yanınıza alacağınız atıştırmalık şeyler tahmin ettiğinizden daha fazla hayat kurtarıcı olabilir. Ancak bu yiyecekleri seçerken mümkünse ambalajlı ve çabuk bozulmayacak türden olmalarına dikkat edin.

Yerel rehberlerden yararlanın

Yerel rehberlerden yararlanın

Gideceğiniz yerle ilgili internetten araştırma yapıp kitaplardan bilgi almak çok işinize yarayabilir ancak unutmayın ki bir yeri en iyi orada yaşayanlardan öğreneiblirsiniz. Gideceğiniz yerde olabildiğince yerel esnafla sohbet edin ve yörenin en iyi yemeklerini, görülmesi gereken yerleri ve mutlaka yapmanız gerekenleri onlardan öğrenmeye çalışın.

İnternet erişimini araştırın

İnternet erişimini araştırın

Tatile çıkmak her ne kadar modern hayattan uzaklaşmak ve dış dünyadan olabildiğince bağınızı koparmak demek olsa da internet çoğu zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Özellikle uçuş rezervasyonları, online check-in gibi ihtiyacınız olabilecek işlemler için gitmeden önce internet erişim olanaklarını araştırın ve gerekirse yanınıza ihtiyaç duyabileceğiniz anlarda kullanmak için küçük bir tablet alın.

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar