Seyahat etmeye, yeni yerler keşfetmeye, farklı seyahat trendlerini deneyimleyerek ufkunu genişletmeye kararlı bir gezginsen hayatta en stratejik davranman gereken alanlardan birinin de seyahat planı yapmak olduğunu biliyor olmalısın. Maddi anlamda zarar etmemek ya da fazla para ödememek adına gideceğin tatil için her bir satın alma işlemini o kadar planlı yapman gerekiyor ki… Bugün hazırladığım içerikte uygun fiyatlı bir tatil yapmak için dikkat edilmesi gereken tüm etmenlerden bahsedeceğim. İçeriği okuduktan sonra otel rezervasyonu yaptırmak için doğru zaman ne zaman ya da uçak biletleri hangi dönemde daha uygun fiyatlı oluyor gibi merak edebileceğin tüm soru işaretlerine cevap bulacaksın.

Henüz tatil planını yapmadıysan ve en mantıklı şekilde otelinle uçak biletini satın almak istiyorsan keşfetmeye başlayalım.

İçindekiler

Ucuz otel rezervasyonu yapma yöntemleri

Seyahat harcamalarının önemli bir bölümü otel rezervasyonu için ayrılır. Özellikle yanlış zamanlarda yapılan rezervasyonlarda fiyatlar erken rezervasyon dönemindekine göre iki kat fazla olabilir. Daha uygun fiyatlı bir tatil için öncelikle otel masraflarını azaltacak çözüm önerilerinin üzerinde durman gerekiyor. Peki, bu çözüm önerileri neler?

Erken rezervasyon dönemini kaçırma!

Her yıl kasımın sonunda başlayıp aralık ortasına kadar devam eden dönem seyahat severlerin çok sevdikleri bir dönem. Çünkü bu süreç en lüks otellerin dahi indirime girdiği erken rezervasyon dönemi. %50 oranına kadar indirimli fiyatların geçerli olduğu bu döneme kadar seyahat planını yaparsan ve bu dönemde de satın alma işlemini tamamlarsan önemli ölçüde kar etmen mümkün olacak. Otelini bu dönemde hangi tarihler için satın alacağına Resmi Tatiller sayfamız aracılığıyla karar verebilirsin. 

Enuygun’un mobil uygulamasını indir, bültenine abone ol ve sosyal medya hesaplarını takip et

Instagram takip et

Enuygun yılın belli dönemlerinde otel özelinde kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyaları da farklı iletişim kanallarıyla takipçilerine duyuruyor. Bültenine abone olanlara e-posta atıyor. Uygulamasını takip edenlere anlık bildirim gönderiyor. Sosyal medya hesaplarında yaptıkları indirimleri duyuruyor. Yani tüketicinin kampanyalardan haberdar olmasını sağlıyor. Markanın hayata geçirdiği indirimlerden anlık haberdar olmak için Enuygun’u farklı kanallar aracılığıyla takip etmeni öneriyorum.

Tatilini ara mevsimlerde planla

Antalya’daki en gösterişli ultra her şey dahil otelin fiyatlarının ilkbahar-sonbahar mevsimlerinde daha uygun fiyatlı olduğunu ve tesisin bu ara mevsimlerde de en az yaz mevsimindeki kadar keyifli olduğunu biliyor muydun? Eğer çok kalmak istediğin bir tesis seçtiysen ve bu tesis sezonda bütçeni aşıyorsa ara mevsimlerde bu otelde kalmaya bir şans vererek önemli ölçüde tasarruf edebilirsin. Hem yalnızca bu seçeneği değerlendirerek kalabalıklarla iç içe olduğun bir tatildense daha sakin bir tatil yapabilirsin.

Hafta içi bir tatil planla

Hafta içi tatil

Otellerin birçoğu hafta sonlarında dışarıdan günübirlik gelecek misafirleri de düşünerek daha çok etkinlik, konser ve eğlence düzenler. Bu nedenle de bir otel odasının hafta içi fiyatıyla hafta sonu fiyatı genelde eşit olmaz. Eğer bütçen kısıtlıysa ve yine de o otele gitmek istiyorsan yapacağın şey seyahatini hafta içinde gerçekleştirmek olmalı. Bu sayede hafta sonu faktörü nedeniyle artan fiyatlardan etkilenmeden tatilini yapabilirsin.

Yeni açılmış otellerden birini tercih et

Henüz yeni açılmış konaklama birimleri direkt pahalı fiyatlar sunmak yerine ilk etapta makul fiyatlar sunarak misafirlerinin beğenilerini kazanmak ister. Senin de her şeyin tam olduğu uygun fiyatlı bir tatil yapmak için rotanı çevirebileceğin ilk seçenekler iyi olanaklar sunan yeni açılmış otellerden biri olmalı. Böylece kaliteli hizmeti ucuza satın alabileceksin. Ayrıca çok lüks zincir otellerden birinde kalmak istiyorsan ve bütçen yetmiyorsa da yine bu markanın yeni açılmış bir tesisi varsa onu değerlendirebilirsin. Böylece o zincir otelin herkes tarafından övülen hizmetini sen de deneyimleyebilirsin.

Çocuklardan ücret almayan otellere yönel

Çocukla tatil

Eğer çocuğun varsa onun tatil masrafını artırması bir zorunluluk değil. Çünkü 0-12 yaş çocuklardan ücret almayan oteller de var. Yani kaliteli bir tesiste eşinle birlikte miniğin için para ödemediğin daha uygun fiyatlı bir tatil yapabilirsin. Hatta otellerin olanaklarını iyi bir şekilde incelersen bazı otellerin iki çocuğu bile ücretsiz kabul ettiğini göreceksin. Eğer iki çocuğun varsa bu seçeneği değerlendirmek de senin için çok avantajlı olacak. Çocuk dostu oteller arasından birinde tatil yapmak tüm aileye iyi gelecek.

“X gün kal Y gün öde” kampanyalarından yararlan

Bazı otellerde yüksek sezonda bile örneğin “5 gün kal 4 gün öde” kurgusunda kampanyalar hayata geçiriliyor. Eğer sen de aynı ücrete daha uzun süre denizin, güneşin ya da kışsa kayak keyfinin tadına doymak istersen bu özellikte kampanyalar düzenleyen otellerden birini seçebilirsin. Yalnızca bu avantajdan yararlanmayı seçerek örneğin 10.000 TL’lik güzel bir tatili 8.000 TL’ye satın alabilirsin.

Son dakika fırsatlarına göz at

Son dakika fırsatları

Eğer erken rezervasyon dönemi dışında bir tarihte gideceğin bir seyahat kurguladıysan otel fiyatları çok yüksek olabilir. Yine de endişelenmeden önce bakman gereken bir sayfa var. O da fiyat karşılaştırma sitelerindeki son dakika fırsat otelleri sayfası. Bazen öyle bir sezon oluyor ki en popüler otellerin birkaç odası bile rezerve edilmemiş oluyor. Böyle durumlarda da otel zarar etmemek için söz konusu odaları daha uygun fiyata sunuyor. Sen de seyahatin için konaklama birimi seçerken bu sayfaya bir şans verirsen rezervasyonunu indirimli fiyatlara yapabilirsin.

Transfer ücreti yoksa o oteli tercih et

Eğer Fethiye’de bir otele gideceksen ve Dalaman Havalimanı üzerinden tatil beldesine geçeceksen oteline ulaşman çok maliyetli olabilir. Çünkü havalimanı ve Fethiye arasında yaklaşık 50 kilometrelik bir mesafe var. Bu gibi örnekler artırılabilir ve tüm bu örneklerin artması da transfer hizmeti için ödenecek bedelin önem arz etmesine neden oluyor. Sen de rezervasyonunun yanı sıra tüm seyahatin için daha az bir meblağ ödemek istiyorsan transfer ücretinin alınmadığı bir konaklama biriminde kalmayı tercih edebilirsin.

Otel rezervasyonunu ucuza getirmek için dikkat edebileceğin işte bu kadar çok yol var. Tüm bu dediklerime dikkat edersen maddi anlamda önemli ölçüde kar edebileceksin. Konaklama birimi konusunu aradan çıkardıysak şimdi sıra uygun fiyatlı uçak bileti alma yöntemlerinde. Tabii bana sorarsan havaalanından oteline ulaşmak için araç kiralama hizmetinden de yararlanabilirsin. Böylece gittiğin bölgedeki tüm güzellikleri kolayca gezebilirsin.

Uçak Bileti

Ucuza uçak bileti alma yöntemleri

Konaklama birimine ayrılan bütçe gibi uçak bileti için ayrılan bütçe de seyahat masraflarının önemli başrollerinden. Bir de yanlış dönemde uçak bileti almak ödenecek tutarın çok daha fazla olmasına neden oluyor. Birkaç etmene dikkat edersen uçak biletlerini de daha uygun ücretlere satın alabilirsin. İşte dikkat etmeni önerdiklerim:

Fiyat karşılaştırma sitelerini kullan

Fiyat karşılaştırma siteleri

Farklı hava yollarının uçak bileti fiyatlarını karşılaştırabilmek için kullanabileceğin en ideal yöntem fiyat karşılaştırma siteleri. Hava yollarının uçak bilet fiyatları ikramlara göre, uçuş sınıfına göre, uçuş süresine göre ya da uçuşun aktarmalı olup olmadığına göre değişiklik gösteriyor. Tüm farklı fiyat seçeneklerini bir arada görmek ise avantajlı bir tercih yapmak için çok önemli. Fiyat karşılaştırma siteleri uçuşunu gerçekleştireceğin tarihteki fiyatları artan şekilde sıralamana yardımcı olacağı için bütçene en uygun seçeneği kolayca seçebilirsin.

Aramalarını gizli sekmeden yap

Arama motorları cookie yerleştirerek geçmiş aramalarından yola çıkıp bir uçuşu satın almak istediğini anlayabiliyor. Böyle zamanlarda da senin o uçuşu alacağından emin olduğu için bir anda söz konusu uçuşlar zamlanıyor. Sen de sürekli uçak bileti araması yapan biriysen gezinmelerini gizli sekmeden yapmanı öneririm. Bu sayede arama motorları seni takip edemeyeceği için fiyatlarda da zamansız bir artma meydana gelmemiş olacak.

Fiyat Alarmı kur

Fiyat alarmı

Hangimizin yapılacaklar listesinde bir şehri görmekle ilgili bir madde yer almıyor ki? Senin de eminim görmek istediğin bir yer vardır. O yere uçak biletini daha uygun fiyata almak için Enuygun’da Fiyat Alarmı kurma özelliğinden yararlanabilirsin. İstediğin rotaya destinasyon, tarih ve yolcu bilgilerini girip arama yaptıktan sonra sol menüdeki “Fiyat Alarmı Oluştur” butonuna tıklayarak uçuş fiyatlarındaki değişiklikleri takip edebilirsin.

Biletini satın almayı son ana bırakma

Bilet fiyatları uçuş tarihi yaklaştıkça artıyor. Bu da biletini almayı son ana bırakan kişilerin daha fazla para ödemesine neden oluyor. Eğer planını yaptıysan ve bütçen varsa uçak biletini önceden alman gerekiyor. Hatta bugüne dek yapılan açıklamalar uçak bileti almak için en doğru zamanın seyahatten yaklaşık 6 ay öncesi olduğunu gösteriyor. 6 ay öncesinde biletleri alamayacaksan da 2 ya da 3 ay önceden satın alma işlemini gerçekleştirmen de avantajlı olacak.

Direkt gidiş-dönüş uçak bileti satın alma

Daha önce seyahatin için gidiş-dönüş uçak biletlerini aynı anda aldığın oldu mu? Peki, bu satın alım esnasında biletlerin fiyatlarının aynı anda almadığında kaç para olduğunu kontrol ettin mi? Bazı destinasyonlar için uçak biletlerini gidiş-dönüş aynı anda almak mantıklıyken bazı rotalar içinse biletleri ayrı ayrı başka hava yollarından satın almak daha uygun fiyatlı oluyor. Bu nedenle de her satın alma işleminde mutlaka gidiş-dönüş bir arada fiyatlara da ayrı ayrı fiyatlara da bakarak hareket et.

Aktarmalı uçuşları tercih et

Direkt uçuşlar hem daha konforlu hem de daha hızlı. Yani ekstra konfor daha çok para ödenmesini beraberinde getiriyor. Ucuz uçak bileti satın almak istiyorsan aktarmalı bir uçuş tercih etmen daha yerinde bir tercih olacak. Yalnızca aktarmalı bir uçuş tercih ederek direkt uçuş için ödeyeceğin meblağın yarısını hatta rotaya göre üçte birini ödeyerek uçak biletini alabilirsin. Bu nedenle eğer bütçen kısıtlıysa aktarmalı uçuşlara yönelmelisin. Bu noktada en doğru aktarmalı uçuşu seçmek için Enuygun'un Akıllı Aktarma hizmetinden de yararlanabilirsin. Bu sayede en ideal güzergahtaki en uygun fiyatlı aktarmalı uçuşu satın alabilirsin. 

Önemli not: Aktarmalı uçuş satın alacaksan aktarma yapacağın ülkenin transit vize koşullarına da bakmalısın.

VPN kullan

Vpn

Uçak bileti fiyatları ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Bu nedenle de farklı ülkelerden satın alma işlemi yapmak bazı durumlarda çok daha avantajlı olabilir. Sen de VPN kullanarak arama motorlarında başka bir ülkede olduğun izlenimi yaratabilirsin. Sonrasında da bu sayede indirimli uçak bileti satın alabilirsin. Hotspot Shield VPN gibi uygulamalar sayesinde başka bir ülkedeymiş gibi farklı bir para birimi üzerinden avantajlı uçak bileti alabilirsin.

Bilet İptal Güvencesi satın al

Bazen indirimli uçak bileti olduğu sana bildirildiğinde henüz bir program yapmamış olsan dahi söz konusu avantajdan yararlanarak uçak biletini satın alabiliyorsun. Sonrasında da programını uyduramadığın için bilet deyimi yerindeyse elinde kalabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için uçak biletini Enuygun üzerinden satın alırken Bilet İptal Güvencesi de satın alabilirsin. BİG sayesinde uçak biletini uçuşuna 3 saat kalana dek iptal edebilir ve ödediğin paranın %90’ını geri alabilirsin.

Küçük ölçekteki hava yollarını tercih et

Dünyanın farklı ülkelerine uçuşlar düzenleyen köklü uçak firmaları gerçekten çok güvenilir olmalarının yanı sıra bir o kadar da pahalı olabiliyor. Hal böyle olunca uçak biletini avantajlı fiyatlara satın almak isteyen kişilerin köklü hava yolları için bütçeleri yetersiz kalabiliyor. Sen de böyle durumdaysan hiç üzülme. Gideceğin yere uçuşu bulunan küçük ölçekli hava yollarını da araştır, onlarla ilgili yorumları da oku. Daha önce bu hava yollarını kullanan kişiler herhangi bir sorun yaşamamışsa bu şirketlerden birinden biletini gönül rahatlığıyla satın alarak kar et. Değerlendirebileceğin hava yolları arasında Ryanair ya da Easyjet gibi seçenekler var.

Sezon dışında resmi tatillerle kesişmeyen bir dönemi tercih et

Sezon dışı tatil

Ramazan Bayramı ya da Kurban Bayramı eğer ki beraberinde 7-8 günlük bir tatil fırsatı getiriyorsa uçak bileti fiyatlarının bir anda yükseldiğini görmüşsündür. Ya da Antalya uçak biletlerinin nisan ayında daha uygun fiyatlı, temmuz ayında ise daha pahalı olduğu da dikkatini çekmiştir. Uçak biletlerini satın alırken daha az para harcamak istiyorsan resmi tatiller ya da yüksek sezon dışındaki bir dönemi tercih edebilirsin.  Önerimi bir örnekle de sağlamlaştırmam gerekirse Antalya uçak biletleri temmuz ya da ağustos aylarında pahalıyken sonbaharın başladığı eylül ayında ucuzlamaya başlıyor ve şehir eylül ayında da keyifli bir yaz tatili için elverişli. Yani eylül ayında Antalya’ya gitmek istersen hem bol bol yüzebilirsin hem de uçak biletini daha uygun fiyatlara satın alabilirsin.

Enuygun bülten aboneliğine üye ol

Türkiye’nin Lider Seyahat Sitesi Enuygun, uçak bileti özelinde çok sayıda kampanya yapıyor. Bu kampanyaları da bültenlerine abone olmuş kitlelere mail atarak duyuruyor. Sen de uçak biletini daha uygun fiyata almak için Enuygun’un bültenine abone olabilir ya da mobil uygulamasını indirebilirsin. Mobil uygulamadan gönderilen anlık bildirimler sayesinde de bir kampanya yapıldığında ilk haberdar olan kişilerden biri olabilir, alışverişini güvenle yapabilirsin.

Ucuz otobüs bileti alma yöntemleri

Bazı seyahat severler otobüs yolculuklarını nostaljik bulduğu için, bazıları yalnızca uçak fobileri olduğu için bazıları da değişen şehirleri kafalarını yasladıkları camdan doyasıya izlemek için otobüsle seyahat etmeyi tercih ediyor. Otobüs biletleri özelinde, uçak biletleri ya da otel odaları kadar çok kampanya yapılmasa da bu tür bir seyahati uygun fiyata gerçekleştirme yöntemleri de yok değil. Daha uygun fiyatlı otobüs bileti almak için şunlara dikkat edebilirsin:

Fiyat karşılaştırma sitelerine yine şans ver

Söz konusu otobüs yolculuğu olduğunda geniş bir koltuk ya da ikramlar senin için çok önemli olmayabilir. Ama eğer doğru bir araştırma yapmazsan hem daha çok ikramın sunulduğu hem de koltuklar arası mesafe uzak olduğu için biletin daha pahalı olduğu bir seçeneği satın almak durumunda kalabilirsin. Bu tarz bir durum yaşamamak için fiyat karşılaştırma siteleri aracılığıyla otobüs bileti fiyatlarını da karşılaştır. Aynı yöne otobüs bileti fiyatlarının hizmetler ve konfora göre nasıl değiştiğini gözlemle ve seçimini bütçene göre yap.

Zamanın bolsa rotanı böl

Otobüs

Otobüs bileti özelinde bazı dönemlerde rotayı bölerek seyahat etmek daha avantajlı olabiliyor. Şöyle ki İstanbul’dan Ayvalık’a direkt gitmektense önce Sakarya’ya geçip Sakarya üzerinden Ayvalık’a gitmek daha uygun fiyatlı olabiliyor. Eğer zaman problemin yoksa ve gideceğin noktaya geze geze varmak kulağına güzel geliyorsa bu yöntemi deneyebilirsin

Otobüsle seyahatlerini kış mevsimine denk getir

Yapılan araştırmalar aynı çıkış noktasından aynı varış noktasına otobüs biletlerinin kış mevsiminde daha uygun fiyatlı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle avantajlı fiyatlara otobüsle seyahat etmek için kış mevsimini tercih edebilirsin. Örneğin kış mevsiminde Kaz Dağları’na otobüsle gitmek ve oradaki eşsiz havayla arınmak ne güzel olur değil mi?

Ucuz bir tatil planı yapmak için benim önerilerim bu kadar. Eğer dediklerimi uygularsan aynı paraya aynı yıl içinde iki kez tatile bile çıkabilirsin. Benden söylemesi.


busraguzeller
Büşra Güzeller
174 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN