Uçakların geri gidip gidemeyeceği sorusunun aslında iki yanıtı var. Bazı uçak modelleri özellikle pervaneli uçaklar geri geri gidebilme özelliğine sahip. Peki ya diğerleri...

İçindekiler

İniş sistemi geri gidişi de sağlıyor

Uçaklarda reverse thrust sistemi denilen bir sistem var. Bu aslında uçakların iniş sırasında kullandığı bir frenleme sistemi. Reverse thrust’u açtığınızda uçak geri geri gitmeye kalkar. Bu sistemi iniş sırasında açarsanız uçak motorunun yan kapakları açılır ve ileriye hava verilir. Bu da uçağın yavaşlamasını sağlar. Hatta iniş sırasında motordan gelen sesin sebebi de budur.

Pervaneli uçakların genelde geri gitme özelliği var

Uçaklar gökyüzünde motorların gücüyle hareket ediyorlar. Turbo prof adı verilen pervaneli uçakların bir çoğunda bu geri gidiş sistemi var. Ancak diğer uçaklarda revers thrust sistemi kullanılarak pervanenin dönüş yönü tersine çevriliyor. Özetle şunu söyleyebiliriz ki uçaklar geri geri gidiş için ayarlanmış aygıtlar değildir. Ancak zorunlu haller dışında geri gidişlerini sağlayacak sisteme de sahiptirler. Uçakların itme gücünü sağlayan jet motorları uçak gövdesine yerleştirilirken bu motorların itiş mekanizmasını arka doğru itecek şekilde tasarlanır. Geri itiş sistemi yerleştirmek uçağın harcadığı yakıt miktarını arttıracağı ve ekstra bakım masrafı ekleyeceği için uçaklara konulmuyor.

Uçak Bileti


mervekilic
Merve Kılıç
34 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN