Uçak yolculuğu uzak mesafeleri çok kısa sürede almamızı sağlayan konforlu bir yolculuk türü. Ancak uçak fobisi olanlar için yolculuk bir kabusa dönüşebilir. Benim gibi uçak fobisi olan bir eşiniz varsa ve uzun yolculuklar için uçak kullanmak zorunda kalıyorsanız, fobinizi hafifletecek öneriler verebilirim. Bizde işe yaradı; denemeye değer...

İçindekiler

1- Koltuk seçimi

Kanatlarda ya da en arka sıralarda yolculuk etmek uçak fobisi olanları daha da tedirgin eder. Bu yüzden ya online rezervasyon yapın ya da havaalanına erken gidin. Check in yaparken uçak fobiniz olduğunu belirtip ona göre yer isterseniz size yardımcı olacaklardır. Ön sıralar ve cam kenarları uçak fobisi olanlar için daha doğru bir tercih olabilir.

Koltuklar

2- Uçak fobisi kursları

THY zaman zaman uçak fobisi olanlar için kurs açıyor. 3 gün süren bu kurslarda uzmanlar, psikologlar ve pilotlar ders veriyor. Son gün ise simülatör ile uygulama yapılıyor. Kursları belli bir ücret karşılığında THY Hava Akademisi düzenliyor. Hem farklı bir deneyim kazanabilir hem de uçak korkunuzu belki de tamamen gidermiş olursunuz.

kurs

Uçak Bileti

3- Uykusuz kal

Eğer yolculuk günü erken kalkıp uykusuz kalırsanız emin olun uçak yolculuğu sırasında ister istemez uyumak isteyeceksiniz. Bu da yolculuğunuzun daha rahat geçmesini sağlayacak. Böylece sürekli kafanızda bir şeyler kurmanın önüne geçer, hava muhalefeti gibi durumları görmeyip uykuya dalarsınız.

uykusuz

4- Kulaklık kullan

Uçuş sırasında motor sesi ve benzeri durumlardan uzaklaşmak için kulaklık kullanmak iyi gelebilir. Hem de rahatlatıcı müzik de dinleyebilirsiniz. Ya da film falan vs. izleyip zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.

kulaklık

5-İlk uçuşunuzu çok uzaklara yapmayın

Uçuş fobiniz varsa ve ilk kez uçacaksanız yakın mesafe bir yere gitmenizde fayda var. Adım adım yolculuğun süresini uzatabilirsiniz. Daha önceleri uzun uçsanız bile, bir süre sonra uçuş fobisine kapılıyorsanız da kısa süreli uçuşları tercih etmenizde fayda var. Uçak fobisi olan birinin birden bire 10 saatlik bir uçak yolculuğu yapmasını tavsiye etmiyoruz.

uçuş

6-Uzman desteği alın

Uzman bir psikologdan ya da tanıdığınız bildiğiniz pilot hostes gibi hava personelinden destek alabilirsiniz. Emin olun istatistiklere göre dünyanın en güvenilir yolculuğu uçak yolculuğu.

destek

7-Yanınıza kitap dergi ipad eğlenceli bir şeyler alın

Eğer uyumamakta kararlıysanız iPad, kitap, dergi gibi şeyler alın. Yapmanız gereken işleriniz varsa laptopunuzu bile kullanabilirsiniz. Son yıllarda uçakta internet kullanımı da yaygınlaştı.

uçuş

8-Havalimanına erken gidin

Havaalanında geç giderseniz uçak fobisine, bir de uçak kaçırma stresini eklemiş olursunuz. Bu da üzerinizdeki stresi daha da çok arttıracaktır. Havaalanına erken gidip insanların nasıl rahat hareket ettiğini görmek, havaalanında keyifli vakit geçirmek sıkıntınızı bir nebze olsun üzerinizden alır.

havaalanı

9-Uçuş ekibinden destek alın

Eskiden uçak kokusu olanlar kokpite girebiliyordu. Daha sonra güvenlik gerekçesiyle yasaklandı. Yine de havaalanında bir pilottan destek alabilirsiniz ya da uçuş ekibinden de destek isteyebilirsiniz. Onlara bu konularla ilgili eğitimler veriliyor.

hostes

10-Rahatlatıcı bir şeyler için

Uçuş sırasında dilerseniz ve eğer sağlık açısından bir sorun olmayacaksa sakinleştirici bir şeyler içebilirsiniz. Bu konuda doktorunuzdan ya da havaalanlarındaki doktor ve sağlık ekiplerinden de destek isteyebilirsiniz.

uçak su


mervekilic
Merve Kılıç
34 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar