Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'nin en pahalı şehirlerini sıraladık.

İstanbul

İstanbul

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi verilerini açıkladı. Buna göre fiyat düzeyi en yüksek bölge 113.1 endeks değeri ile İstanbul (TR10), en düşük bölgesi ise 94.4 ile Siirt, Batman, Mardin, Şırnak illerinden oluşan TRC3 bölgesi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre alım gücünün en yüksek olduğu il aynı zamanda en pahalı ili 113.1 puanla İstanbul oldu.

Ankara

Ankara

İstanbul’u bu sıralamada başkent Ankara izliyor. Yine aynı araştırmaya göre ulaştırma ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 106.3 ile Ankara'da (TR51) gerçekleşti.

İzmir

İzmir

En pahalı şehirler sıralamasında 3.sırada İzmir yer alıyor. İzmir aynı zamanda Türkiye’nin 3.büyük şehri.

Tekirdağ,Edirne,Kırklareli

Tekirdağ,Edirne,Kırklareli

Türkiye’nin en pahalı şehirleri arasında 5. sırayı da Trakya şehirleri Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli alıyor. Bu üç şehrin puanı 103.2.

Kocaeli-Sakarya-Düzce-Yalova

Kocaeli-Sakarya-Düzce-Yalova

Bu istatistiksel araştırmada 4. sırayı Marmara bölgesindeki Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Yalova şehirleri izliyor. Kocaeli ve Sakarya özellikle sanayi anlamında çok gelişmiş şehirler olduğu için alım gücü de yükseliyor. Bu 4 şehrin puanları 103.7.

Ordu,Giresun,Rize,Artvin

Ordu,Giresun,Rize,Artvin

Sıralamaya 6. sırada Karadeniz şehirleri Ordu, Giresun, Rize ve Artvin giriyor. Ordu, Giresun ve Artvin aynı zamanda TUİK ortalamalarına göre giysi ve ayakkabının en pahalı olduğu şehirler. Puanları 103.1

Antalya,Isparta,Burdur

Antalya,Isparta,Burdur

Akdeniz Bölgesi şehirleri Antalya, Isparta ve Burdur Türkiye’nin en pahalı şehirleri sıralamasında 7. sırada yer alıyor. Bu üç şehrin puanları ise 102.1

Balıkesir,Çanakkale

Balıkesir,Çanakkale

Marmara Bölgesi’nden listeye giren iki şehir de Balıkesir ve Çanakkale. Bu iki şehir aynı zamanda Eğlence ve kültür ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksine de sahip. İki şehrin puanı 101.8

Aydın,Denizli,Muğla

Aydın,Denizli,Muğla

Türkiye’nin en pahalı şehirleri sıralamasına Ege bölgesinden giren başka şehirler ise Aydın, Denizli ve Muğla. Bu üç şehrin puanı ise 101.2

Bursa-Eskişehir-Bilecik

Bursa-Eskişehir-Bilecik

En pahalı şehirler sıralamasında 10. sırayı Bursa, Eskişehir ve Bilecik alıyor. Bu 3 şehir de son yıllarda sanayi gelişimi ve büyümesiyle dikkat çeken iller.

Adana-Mersin

Adana-Mersin

Akdeniz bölgesinin başka iki şehri Adana ve Mersin sıralamaya 11. sıradan giriyor. Son yıllarda hızlı büyümeleri ve göç alımlarıyla dikkat çeken iki kentin puanı ise 100.5.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN