Ülkemiz dünyaca ünlü koyları ve plajlarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğruyor. Avrupa’nın ve dünyanın ünlü medya kuruluşları zaman zaman Türkiye’nin en güzel koylarını seçiyor. Enuygun.com olarak biz de Türkiye’nin denize girilebilecek en güzel plajlarını seçtik. Deniz tutkunları işte, giderseniz pişman olmayacağınız güzel koyların ve plajların listesi…

Iztuzu Plajı

Iztuzu Plajı

Caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlü bir plajdır burası. Dalyan’dan teknelerle ulaşım sağlanır. Tekneden indiğinizde büyük bir kumsal karşılar sizi. Burada plaj işletmesi var. Yeme içme, tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Plajın uzunluğu 5.400 metre.

Uçak Bileti

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı

Yerli yabancı pek çok yazara göre Türkiye’nin ve Avrupa’nın en iyi plajlarından biri. Kaş-Kalkan arasında yapılaşmanın olmadığı bir yer burası. Suyun turkuaz rengi ve şahane kumu burayı farklı kılıyor. Yolu virajlı, burada tesiste olmadığı için bakir kalabilmiş. Giderken yanınıza yiyecek bir şeyler almayı unutmayın…

Ovabükü (Datça)

Ovabükü (Datça)

İngiliz The Guardian Gazetesi’nin Türkiye’nin en iyi plajları arasına soktuğu Datça’daki Ovabükü berrak ve dingin suyuyla dikkat çekiyor. Koyda birkaç tane konaklama yapabileceğiniz pansiyon bulunuyor.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Yapılaşmanın olmadığı bir başka güzel koy da Fethiye’deki Kelebekler Vadesi. Buraya isterseniz günübirlik Fethiye’den kalkan tekneler ile de gidebilirsiniz. Bir zamanlar burada sadece kelebek kanatları ve denizin sesi duyulurmuş. Elektrik yok, çadırda konaklayabilirsiniz.

Ölüdeniz

Ölüdeniz

Türkiye’nin tartışmasız en güzel koylarından birisidir. Dünyaca ünlü Ölüdeniz, bir gölü andıran durgun suyu ve yeşilliğiyle dikkat çeker. Plaj çevresinde yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Hisarönü

Hisarönü

Marmaris-Datça yolu üzerinde özellikle teknelerin uğrak yeri Hisarönü, çam ağaçlarıyla kaplı şirin bir koy. Birkaç restoran bulunuyor, küçük pansiyonlar da var.

Bitez

Bitez

Bodrum’un çok güzel koyları var. Bu koyların tadını da en güzel tekne turu yaparak çıkartabilirsiniz. Ancak Bodrum’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Bitez ve Yahşi koyu denizi ve kumuyla ünlü.

Alaçatı

Alaçatı

Türkiye’de sörfün merkezi Alaçatı, son yıllarda etrafındaki butik otelleri ve yeme içme mekanlarıyla da ünlü oldu. Alaçatı plajından sörf yapan ya da yapmaya çalışan onlarca insanı görebilirsiniz. Denizi dalgalıdır.

Kadırga Koyu

Kadırga Koyu

Çanakkale Asos’taki Kadırga Koyu, berrak deniziyle dikkat çeken ve uçsuz bucaksız yapılaşmanın olmadığı güzel bir koy. Denizin çok açılsanız bile dibini görmeniz mümkün. Tek handikabı suyunun soğukluğu. Burada özel plaj işletmeleri bulunuyor.

Gökova – Akbük

Gökova – Akbük

Gökova Körfezi’ndeki Akbük gerek denizin rengi gerekse de yeşille kaplı doğasıyla cennetten bir köşe adeta.

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu

Bozcaada’da adanın arka ucunda en güzel denizinin yer aldığı koydur. Yüzerken balıkları görebilirsiniz. Suyu biraz soğuk gelse de berrak ve dalgasızdır.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN