Hayat köylerde güzel! Ülkemizin doğal ve tarihi güzellikleriyle ünlü harika köyleri var. Farklı özelliklere sahip köyleri keşfetmek ve doğanın keyfini çıkarmak istiyorsan bir liste hazırlayabilirsin. Günübirlik geziler veya tatiller sırasında, doğal güzellikleriyle ünlü bu köyleri ziyaret etmek iyi gelebilir. Türkiye'nin en güzel köylerine göz atmaya ne dersin?

İçindekiler

1- Birgibirgikoyu

İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi, Ege'nin sevimli köylerinden biri. Osmanlı-Türk kültürüne ait harika örnekleri içinde barındırıyor. Köydeki konaklar renkleri ve ahşap işçilikleriyle dikkat çekiyor. Türkiye'nin en iyi korunan köylerinden biri olan Birgi, ulu çınar ve kestane ağaçları altındaki huzurlu atmosferiyle meşhur. Tarihi eserler ve konaklar arasında Ulucami, Karaoğlu Camii ve Derviş Ağa Camii mutlaka görülmeli. Sokaklarında kaybolup dolaşmak bile keyif verici.

2- Şirincesirince

Şirince ülkemizin en ünlü köylerinden biri. İki katlı evleri, dar sokakları ve yerel ürünleriyle birçok yerli ve yabancı turistin favorisi. Şirince'yi gezmek için en uygun zamanı ilkbahar ve yaz ayları. Köy, Ege'ye özgü sakızlı Türk kahvesi ve sakız reçeli gibi lezzetleriyle de ünlü. İzmir'den kısa bir araba yolculuğuyla veya günübirlik turlarla ulaşmak mümkün. Şirince ayrıca dünyanın en önemli antik kalıntılarından biri olan Efes Antik Kenti'ne de çok yakın. Köyde gezindikten sonra Efes'i de görmek mümkün. Bu yaz Şirince yollarını arşınlamaya hazırsan İzmir uçak biletlerini şimdiden karşılaştırmaya başla.

Uçak Bileti

3- Cumalıkızıkcumalikazik

Bursa'nın Cumalıkızık Köyü ülkemizin güzel kırsal yerleşimlerinden. Şehir merkezini ziyaret edenler buraya da uğramadan geçmiyor. Osmanlı döneminde kurulan köy bir cuma günü kurulduğu için ya da çevre köylerden cuma namazına gelenlerden dolayı bu adı almış. Geleneksel köy evlerinde bugün halen yaşayanlar var. Köy halkının yaptığı yöresel ürünlerden alıp köyün keyfini çıkarabilirsin.

4- Kilitbahirkilitbahir

Tarihle iç içe bir köy olan Kilitbahir’in her karışında Çanakkale Zaferi’nin şanlı izlerini görmek mümkün. Çanakkale Boğazı’nın en dar noktalarından birinde konumlanan köyde Namazgah Tabyaları’nı mutlaka ziyaret etmelisin. Köyün muazzam bir boğaz manzarası var. Gelibolu’ya yakın bu köyde kalacaksan Gelibolu otellerine göz atabilirsin.

5- Kayaköykalekoy

Kayaköy ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Osmanlı zamanında Rumlar yaşıyormuş, mübadeleden sonra boşalmış. Günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir müze gibi. Köyün antik evlerinin arasında gezerken tarihe tanık olacaksın. Özellikle de gece turlarının hissiyatı bambaşka.

6- Adatepeadatepe

Kaz Dağları'nın eteklerindeki Adatepe önceleri gizli bir cennetken şimdi ülkemizin dört bir yanından ziyaretçiyi ağırlıyor. Türkiye’de ve dünya çapında en temiz havaya sahip lokasyonlardan biri. Köyde sakin ve huzurlu birkaç gün geçirdikten sonra Ege sularına kendini bırakmak için Altınoluk’a uğrayabilirsin. Yakınlardaki Yeşilyurt’a da uğramadan geçme.

7- Yanıklar Köyüyaniklar

Bu yaz Fethi’ye gideceksen Yanıklar Köyü’nü mutlaka ziyaret etmelisin. Fethiye’den kısa bir yolculukla ulaşıp narenciye bahçelerinin arasında huzurun keyfini çıkarabilirsin. Özellikle deniz tatili arayanlar için doğru adres. Bu yaz rotanı buraya kıracaksan şimdiden Dalaman uçak biletlerini karşılaştırabilirsin. Planladığın tarihte bilet bulamazsan Antalya üzerinden de Yanıklar Köyü’ne ulaşabilirsin.

8- Kaleköykalekoy11

Hem doğanın keyfini süreyim hem de denizden ve güneşten uzaklaşmayayım diyorsan Antalya köylerinden Kaleköy sana göre. Köyde antik kent kalıntıları da bulunduğu için kültür turizmi de yapmak mümkün. Yeşilin, mavinin ve köy hayatının harmanı olan Kaleköy’e mutlaka uğramalısın.

9- Uçhisaruchisarr

Dünya harikası Kapadokya’nın sınırlarında yer alan Uçhisar Köyü zamanla gelişip belde sıfatı kazanmış. Köyün tepesinde bulunan Uçhisar Kalesi’nden panoramik bir manzaraya bakabilirsin. Özellikle gün doğarken ya da batarken eşsiz kareler yakalayabilirsin. Buradan sonra rotanı Ürgüp ve Avanos’a çevirebilirsin. Avanos’taki atölyelerde çömlek yapmayı deneyimlemeden geçme.

10- Camili Köyümacahel

Yeşile hasretsen Karadeniz bölgesinde UNESCO’nun Dünya Biyosfer Rezervi’ne seçilen Camili Köyü tam aradığın adres. Doğal güzelliklerine ek olarak tarihi camisi de görülmeye değer. Cennetten bir parçayı andıran bu köye gelince Karagöl’ü de ziyaret etmelisin.


busraseymenoglu
Büşra Seymenoğlu
26 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı alanda yüksek lisansını tamamlayıp, içerik editörü olarak çalışmaya başladı. Birçok yerde seyahat yazıları yazan yazar, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyor. 2019’dan beri seyahat ve daha pek çok alanda yazmaya, araştırmaya ve keşfetmeye devam ediyor. Büşra, tiyatroya, kitaplara, müziğe ve doğaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN