İçindekiler

Hayat bu köylerde bir başka güzel! Ülkemizde hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle adından söz ettiren harika köyler var. Her biri farklı özellikler taşıyan bu köyleri keşfetmek ve doğanın tadını çıkarmak istiyorsan kendine bir liste hazırla. Günübirlik kaçamaklar yaparken ya da tatillerde, doğa harikası bu köylere uğramak insana iyi geliyor. Türkiye’nin en güzel köylerine göz atmaya ne dersin?

Birgi

Ege’nin en şirin köylerinden biri Birgi, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı ve Osmanlı-Türk kültürüne ait şahane örnekler barındıran bir yer. Köydeki konaklar renkleriyle, evlerde kullanılan ahşap işçilikleriyle şaşırtıcı şekilde güzeller. Ulu çınar ve kestane ağaçlarının gölgesindeki bu köy, Türkiye’nin de en güzel korunmuş köylerinden biri. Ulucami, Karaoğlu Camii, Derviş Ağa Camii gibi tarihi eserler ve konaklar mutlaka görülmeli. Ege’nin huzur dolu atmosferinde sokaklarında kaybolup yürümesi bile çok keyifli bir yer.

Şirince

Belki de Türkiye'nin en ünlü köyü olan Şirince bu ününü fazlasıyla hak eden bir yer. Genellikle iki katlı sevimli evleri, dar sokakları ve çarşısında satılan yöresel ürünleriyle köy, yerli-yabancı birçok gezginin gözdesi. Şirince'yi gezmek için her mevsim uygun olsa da burası özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçilerle dolup taşıyor. Köy, lezzet konusunda da çok meşhur. Şirince'de Ege'ye özgü sakızlı Türk kahvesi hatta sakızdan yapılmış reçel bile bulabilirsin. Ulaşım içinse İzmir'den kısa bir otomobil yolculuğuyla veya günübirlik turlara katılarak burayı keşfetmek mümkün. Şirince aynı zamanda dünyanın en önemli antik kalıntılarından biri olarak kabul edilen Efes Antik Kenti'ne de çok yakın. Köyde dolaştıktan sonra Efes'i de görerek yolculuğunu sonlandırabilirsin. Bu yaz Şirince yollarını arşınlamak için hazırsan, İzmir uçak biletlerini şimdiden karşılaştırmaya başla.

Cumalıkızık

Bursa'ya bağlı Cumalıkızık, Türkiye'nin en güzel köylerinden biri. Köy aynı zamanda şehre gelen turistler tarafından görülmek istenen yerlerin başında geliyor. Osmanlı döneminde kurulan köyün, civar köylerde yaşayanların cuma namazı için burada toplanması veya köyün cuma günü kurulması nedeniyle bu adı aldığı tahmin ediliyor. Köyün geleneksel evlerinde bugün de yaşayanlar var. Turistler Cumalıkızık'ta dolaşıp yörede yaşayanlar tarafından yapılan yerel ürünleri alarak birkaç saatliğine de olsa köy yaşamını deneyimleyebiliyorlar.

Kilitbahir

Tarihle iç içe bir köy Kilitbahir. Her sokağında her köşesinde anlı şanlı destanların yazıldığı Çanakkale Zaferi’nin izlerini görmek mümkün. Çanakkale Boğazı’nın en dar noktalarından birine konumlanmış bu köyde Namazgah Tabyaları’nı mutlaka ziyaret etmelisin. Çok güzel bir köy şahane bir boğaz manzarası var. Gelibolu’ya yakın bu köyde konaklama için Gelibolu otellerine göz atabilirsin.

Kayaköy

Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Kayaköy. Osmanlı döneminde Rumların yaşadığı köy, mübadele sonrası tamamen boşalmış. Bugünse daha çok turlarla gelen yerli ve yabancı turisler tarafından ziyaret edilen bir müze gibi. Köyde eski evler arasında dolaşırken yıllar önce burada yaşayanların izlerine tanık olmak, klasik tatil anlayışının çok ötesine geçen bir deneyim. Özellikle gece yapılan turlardan birine katılırsan daha önce hiç yaşamadığın türden bir maceranın kapısını aralayabilirsin.

Adatepe

Kaz Dağları'nın eteklerinde kurulan Adatepe önceleri sadece bölge halkının yaşadığı ve bildiği bir yerken, bugün Türkiye'nin dört bir köşesinden ziyaretçileri kendine çekiyor. Yemyeşil doğası ve benzersiz ortamının yanı sıra burası aynı zamanda Türkiye ve dünyada, havanın en temiz olduğu yerlerden de biri. Adatepe'de sakinlik ve huzur dolu birkaç gün geçirdikten sonra Ege'nin serin sularında yüzmek istersen rotanı Altınoluk'a çevirebilirsin. Bu bölgedeki bir başka şahane köy Yeşilyurt’u da mutlaka ziyaret etmelisin.

Yanıklar Köyü

Eğer tatil için bu yaz sen de Fethiye'yi tercih edeceksen, civarda mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Yanıklar Köyü. Fethiye'den kısa bir yolculuk sonrasında köye ulaşabilir ve narenciye bahçeleri ile çevrili manzaraların içinde kaybolabilirsin. Deniz tatili yapacaklar için de şahane bir tercih. Tatilde rotasını Fethiye'ye çevirecekler şimdiden Dalaman uçak biletlerini karşılaştırabilirler. Eğer gideceğin tarihlerde Dalaman'a uygun bilet bulamazsan, Antalya'ya uçarak da Fethiye'ye ve Yanıklar Köyü'ne ulaşabilirsin.

Kaleköy

Antalya'ya bağlı Kaleköy ise doğanın içinde yaşarken denizden ve güneşten uzaklaşmak istemeyenler için benzersiz bir alternatif. Ziyaretçilerini kartpostal gibi görünen sahiliyle karşılayan köyde antik kalıntıları görebilir, hem doğa hem de kültür turu yapabilirsin. Yeşil, mavi ve köy yaşamı... Tatil rotana bu üçlünün benzersiz bir şekilde harmanlandığı Kaleköy'ü mutlaka ekle, tüm bunları ve çok daha fazlasını kendi gözlerinle gör.

Uçhisar

Dünyanın nadide köşelerinden biri olan Kapadokya'da çok güzel köyler var. Gerçi birçoğu artık büyümüş, belde olmuş. Uçhisar da bunlardan biri. Köyü tepeden gören tarihi Uçhisar Kalesi'nden manzarayı izlemek herkesin hayatında en az bir kere yaşaması gereken bir deneyim. Kaleye özellikle gün doğarken veya batarken çıkarsan göreceğin manzara çok daha karşı konulmaz bir hal alıyor. Uçhisar'ı da gördükten sonra rotanı bölgenin diğer ünlü beldeleri Ürgüp ve Avanos'a çevirebilirsin. Avanos'un en belirgin özelliği ise topraktan yapılan kaplar. Beldedeki atölyelerde kendin de birkaç deneme yapabilir, bu konudaki yeteneğini gösterebilirsin.

Camili Köyü

Karadeniz bölgesi yeşile hasret kalanlar için şahane seçenekler sunuyor. En güzellerinden biri de UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezervi’ne seçilen Camili Köyü. Köyün doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi camisi ve içindeki işlemeleri göz alıcı. Cennetten bir köşe olarak adlandırılabilecek bu bölgede Karagöl de mutlaka görmen gereken yerler arasında.

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar