İspanya, İtalya gibi ülkelerde çok popüler festivaller ama ancak ülkemizde de bamyadan, yumurtaya, karpuzdan, turşuya kadar çok ilginç festivaller olduğunu biliyor muydunuz? Genelde o yörede yetişen ürünlere yönelik festivaller yapılıyor. İşte bölge bölge ilginç festivaller listesi.

Adana: Karpuz Şenliği: Antalya: Bal Festivali, Elma-Armut Şenliği (Korkuteli), Ayran Bayramı (Akseki), Finike Şenliği.

Uçak Bileti

Afyonkarahisar: Kiraz festivali (Sultandağı), Vişne Festivali (Çay), Geleneksel Kaymak Festivali (Bolvadin), Yumurta ve Flamingo (Başmakçı), Katmer Şenliği (Emirdağ), Gurbetçi Festivali (Emirdağ)

Amasya: Bamya Şenliği (Taşova), yayla şenlikleri

Ankara: Çubuklu Turşu (Çubuk)

Aydın: Çam Fıstığı (Koçarlı), Pamuk (Söke)

Bursa: Karagöz Gölge ve Kukla Oyunları, Gürsu Armut Festivali,

Bolu: Beyaz Et Festivali Çanakkale: Altın Sardalya Kültür ve Sanat Şenliği (Gelibolu)

 

Kars: Sarı Kamış Kar Festivali, Kuyucuk Gölü Kuş Festivali

Kırşehir: Ceviz Festivali (Kaman)

Manisa: Manisa Tarzanı ve Çevre Günleri, Çağlak Festivali, Zeytin Şenlikleri

Muğla: Altın Mandalina (Bitez-Bodrum), Deve Güreşi (Bodrum), Kiraz Şenliği (Fethiye), Boğa Güreşleri (Merkez), Yeşil Üzümlü Kuzu Göbeği (Fethiye), Bademli Pilav (Datça)

Mersin: Taşucu Çevre Festivali, Şeftali Bayramı (Toroslar), Elma-Üzüm Şenliği (Mut), İncir Festivali (Dereköyü), Limon Festivali (Erdemli), Yayla ve Bal Şenliği (Güme Köyü), Muz Şenliği (Anamur), Üzüm Bayramı (Tarsus)

Samsun: Altınpirinç (Kocaman), Armuttepesi Yayla Şenlikleri (Bafra), Amazon Festivali (Gölyazı), Karpuz Festivali ve Sele Sepet Şenlikleri (Bafra)

Sinop: Karakucak Güreşleri ve Kebap Festivali (Dikmen)

Trabzon: Beşikdüzü Deniz Festivali, Ekmek Şenliği (Vakfıkebir), Aladurbiye Deniz Şenlikleri (Akçaabat), Keşan Balıkçılık (Çarşıbaşı)


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar