Türkiye’deki en iyi kahvaltı adresleri

nihanbayram

Kahvaltı bazıları için en önemli öğünlerden birisidir. Çeşidi bol, güzel manzara eşliğinde kahvaltı keyfi yapmak da hafta sonlarının en güzel etkinliğidir. Türkiye’deki önemli kahvaltı mekanlarından derleme yaptık. Semt semt ya da mekan olarak kahvaltısıyla ünlü yerler.

Rumeli Hisarı - İstanbul

Rumeli Hisarı - İstanbul

İstanbul’un en popüler kahvaltı mekanları Bebek-Rumeli Hisarı sahil yolu üzerinde bulunur. Özellikle Hisar’daki kahvaltı mekanları oldukça ünlüdür. Buranın tek handikabı trafik sıkışıklığı ve bunların yarattığı egzoz gazı. Hafta içi daha doğru tercih olacaktır.

Emirgan - İstanbul

Emirgan - İstanbul

Boğazdaki ünlü kahvaltı yerlerinden biri de Emirgan’dır. Tarihi Çınaraltı çay bahçesi ve hemen yanındaki Sütiş, kahvaltı severlerin gözdesidir. Manzara ve esinti şahanedir. Yazın sıcaklığında çınarın gölgesi altında boğazın esintisiyle kahvaltı keyfi başka bir duygu. Ala cart kahvaltı edebilirsiniz. Bütçenizi çok sarsmaz.

Küçükyalı-Kalamış sahili - İstanbul

Küçükyalı-Kalamış sahili - İstanbul

İstanbul Anadolu yakası için net bir yer söylemedim. Kalamış sahilindeki mekanların tamamında kahvaltı edebilirsiniz. Özellikle Fenerbahçe burnu en favori yerlerden. Ancak Küçükyalı sahilinden Caddebostan’a kadar kalan geniş sahil alanında da güzel kahvaltı edebileceğiniz yerler var.

Urla - İzmir

Urla - İzmir

İzmir’in şirin ilçesi Urla şehir merkezine biraz uzak olsa da temiz havasıyla tercih edebileceğiniz bir yer. Urla’da Vera Mellissa adlı mekanın kahvaltıları meşhur. Geniş bir bahçesi ve çok güzel bir dekorasyonu var. Urla sahilinde minik bir gezinti de yapabilirsiniz.

Sapanca - Adapazarı

Sapanca - Adapazarı

İstanbul’a yakın değişik bir yerlere gitmek biraz doğayla baş başa kalmak istiyorsanız Sapanca da da çok güzel kahvaltı mekanları var. Kocaeli ve İstanbulluların hafta sonu kaçamak yerlerinden Sapanca’da ister göl kenarında kahvaltı edin isterseniz de daha içerilerdeki çiftliklere gidin. Gülizarbahçe meşhur olanlardan bir tanesi.

Çiçekliköy - İzmir

Çiçekliköy - İzmir

İzmirlilerin hafta sonu kaçamak yerli Çiçekliköy’de güzel kahvaltı mekanları var. Orman havası almak, doğayla baş başa kalmak isterseniz iyi bir tercih olacaktır. Köyüm Bahçe ve Zeytindalı gibi yerler tercih edilebilir. İzmir’de şehir içi adres arıyorsanız Bornova, Kordon ve Karşıyaka’da kafeler çok. En meşhurlarından biri de Tepe Kafe. Bornova’da şubesi var.

Gümüşlük - Bodrum

Gümüşlük - Bodrum

Bodrum Gümüşlük’teki Limon kafe, ünlü kahvaltı mekanlarından birisi. Ev yapımı reçelleri, organik sebzeleri çok lezizdir. Turgutreis marina ve Bitez’de de kahvaltı edebilecek yerler bulabilirsiniz. Bodrum merkezde Bodrum kalesi manzaralı Kafe Penguen de meşhur yerlerden birisi.

Ankara

Ankara

Ankara için Tunalı Hilmi Caddesi, Bahçelievler, Gaziosmanpaşa, Ümitköy gibi semtlerde güzel kahvaltı mekanları var. Ya da Gölbaşı da tercih edilebilir. Ancak Budakaltı ve Flamingo Pastanesi meşhur

Bak Hele Bak - Van

Bak Hele Bak - Van

Kahvaltı deyince Van şehrimizi anmadan olur mu? Çeşidi bol lezzeti bol Van kahvaltısının Van şehrindeki ünlü adresi Bak Hele bak. Onun dışında son yıllarda pek çok şehirde de Van kahvaltı salonları ünlü oldu.

Lara - Antalya

Lara - Antalya

Antalya’da gerek limanda gerekse Konyaaltı ve Lara gibi semtlerdeki kafelerde güzel kahvaltı edebileceğiniz adresler var.

Cumalıkızık - Bursa

Cumalıkızık - Bursa

Biraz nostalji kokan tamamen doğal ürünler yiyebileceğiniz değişik bir kahvaltı keyfi yapmak isterseniz Bursa’nın ünlü köyü Cumalıkızık’ı tercih edebilirsiniz. Eski konakların içinde ya da bahçesinde güzel bir kahvaltı edebilirsiniz.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar