Türkiye'de en iyi dondurma yapan 10 yer

nihanbayram

Yazın tartışılmaz lezzeti dondurmayı sevmeyeni yok gibidir. Çocuğundan gencine, yaşlısına kadar hemen herkesin vazgeçilmez yaz tatlısı dondurmayı çok daha lezzetli yapan yerler var. Bu dondurmacıların önlerinde kuyruklar oluşur, insanlar buralarda dondurma yemek için kilometrelerce yol gider. Dondurmaya düşkünseniz verdiğimiz listedeki yerlerin lezzetini mutlaka tadın. İşte Türkiye’nin en iyi 10 dondurma yapan yeri…

Ali Usta – Moda

Ali Usta – Moda

1969 yılından beri hizmet veren Ali Usta, zamanla Moda’nın simgelerinden biri haline gelmiş. Gerçek meyve kullanarak günlük üretim yapan Ali Usta’da yaz-kış en az 30 çeşit dondurma bulmak mümkün. Üstelik çeşitleri arasında diyet seçenekleri de var. Gece 02:00’a kadar açık olan mekânda dondurma yemek için yaz aylarında uzun bir sıra beklemeniz gerekebilir.

Uçak Bileti

Girandola – Arnavutköy

Girandola – Arnavutköy

Taze meyvelerden 70 çeşit dondurma yapan Girandola, İtalyan usulü dondurma yapan ilk mekanlardan biri. Eski tarz İtalyan üretimi yaptığı için kıvam arttırıcı gibi katkı maddeleri kullanmayan Girandola’nın İstanbul’un çeşitli noktalarında şubeleri var. Değişik lezzetleri dondurma olarak denemek isteyenler mojitolu, elma tarçınlı, kazandibili ve tiramisulu dondurmalarını deneyebilirler.

 

Bitez Dondurma – Bodrum

Bitez Dondurma – Bodrum

Bodrum’un en meşhur dondurmacısı olan Bitez Dondurma, beldedeki şubelerden sonra tüm Türkiye’ye açıldı. Ancak orijinal yerinde denemek isterseniz Bodrum Bitez’deki merkezi ziyaret edebilirsiniz. Doğal meyvelerden, 12 ay üretim yapan mekanda ayrıca birbirinden lezzetli tatlılar ve ferahlatıcı doğal içecekler de deneyebilirsiniz.

Balkaymak Dondurma – Bafra

Balkaymak Dondurma – Bafra

Samsun’un Bafra ilçesi özel bir tarife sahip dondurmasıyla ünlü. Manda sütü ve bal ile hazırlanan bu dondurmayı ilk tarifiyle uygulamaya devam eden tek yer ise Balkaymak Dondurma. Bafra dondurmasının sade hali kadar doğal aromalı çeşitleri de seviliyor.

Nur Pastanesi – Antalya/Korkuteli

Nur Pastanesi – Antalya/Korkuteli

Antalya Korkuteli’ne özgü olan Yanıksı Dondurma’yı yiyebileceğiniz en meşhur yer Nur Pastanesi. Keçi sütünden yapılan dondurmaya yanık tadını veren dokunuş ise sütün kaynatılma aşamasında kontrollü yakılması. Antalya merkezinde ve neredeyse tüm ilçelerinde şubesi bulunan Nur Pastanesi’nde sıra dışı bir dondurma deneyimi yaşamak için kavunda dondurma yiyebilirsiniz.

Mini Dondurma – Bebek

Mini Dondurma – Bebek

1968’den beri Bebek’te küçücük bir dükkanda hizmet veren Mini Dondurma, orijinalliğini ve tadını hiç bozmayan mekanlardan biri. Kış aylarında kapatan Mini Dondurma, havaların ısınmasıyla yeniden açılarak adeta yazın gelişini müjdeliyor. Bal badem, karamel gibi lezzetler kadar güllü lokum ve tahinli gibi dondurma çeşitleri de beğeniliyor.

Yaşar Pastanesi – Kahramanmaraş

Yaşar Pastanesi – Kahramanmaraş

Maraş dondurmasını dünyaya tanıtarak büyüyen MADO’nun ilk dükkânı olan Yaşar Pastanesi, hala aynı isimle Kahramanmaraş’ta hizmet veriyor. Ünlü dondurma çeşitleri dışında şehre özgü tatları deneyip kültürünü öğrenebileceğiniz bir mekân haline getirilmiş. Efsanevi dövme dondurma ile serinlerken bir müze gibi tasarlanmış pastanede gezebilirsiniz.

Roma Dondurma – Büyükada

Roma Dondurma – Büyükada

Büyükada İskelesi’nde indikten sonra ilk göreceğiniz dükkanlardan biri olan Roma Dondurma Adalar’ın en ünlü dondurmacısı. İstanbul’un çoğu yerinde bulabileceğiniz Roma usulü dondurma üreten mekanlardan biri olan Roma Dondurma, doğal lezzeti ve bol çeşitleriyle ilgi çekiyor.

 

Rumeli Pastanesi – İzmir/Çeşme

Rumeli Pastanesi – İzmir/Çeşme

İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan Rumeli Pastanesi, Selanik göçmeni bir aile tarafından kurulmuş. 1945 yılından bu yana dondurma üreten pastanede Türkiye’nin ilk sakızlı dondurması üretiliyor. Turistler kadar yerlisinin de bayılarak tükettiği sakızlı dondurma dışında yöresel diğer tatlı çeşitleri de çok seviliyor.

 

Sim Dondurma – Ankara

Sim Dondurma – Ankara

Dondurma deyince başkent Ankara’yı da unutmadık. Bahçelievler semtindeki Sim dondurma şehrin eski ünlü dondurmacılarından. Diyet dondurma üretimini hem formunu korumak isteyenler hem de diyabetik müşterilere uygun olarak hazırlayan Sim Dondurma’nın en meşhur lezzeti kaymaklı dondurması.

 

Not: Görseller listedeki isimlerin sosyal medya hesaplarından ve internet sitelerinden alınmıştır.

 


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN