Avrupa Kıtası ve Balkanlar’da bulunan çoğu ülkeden geçen bir nehir olan ve adına türküler de yazılmış olan Tuna Nehri, Budapeşte’nin içinden geçtiğinden dolayı şehre ayrı bir güzellik katar.

Buda ve Peşte

Buda ve Peşte

 

Tuna Nehri’nin Macaristan için ayrı bir yeri var. Nehir şehri modern ve daha çok eski yapıları bulabileceğiniz iki farklı bölgeye bölüyor.

Uçak Bileti

Turistik bir adres

Turistik bir adres

 

Tuna Nehri boyunca birçok kafe ve restoran bulabiliyorsunuz. Ayrıca Tuna Nehri’nde hem gece hem de gündüz yapılan feribot turları da var.

En büyük ikinci havza

En büyük ikinci havza

 

801.463  km2 gibi büyük bir alana yayılan Tuna Nehri her ne kadar oldukça büyük bir alanda olsa da ondan daha büyük olan Volga Nehri Avrupa’nın en büyük birinci nehir havzası.

Hangi ülkelerden geçiyor

Hangi ülkelerden geçiyor

 

Almanya’da doğup Budapeşte’den geçtikten sonra Karadeniz’e ulaşan Tuna Nehri 10 ülkeden geçiyor. Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Moldova’dan geçiyor.

Tuna Nehri’nin Kısımları

Tuna Nehri’nin Kısımları

 

Tuna Nehri 3 ana kısımda inceleniyor. Almanya Kara Orman Bölgesi’nden Devin geçidine kadar olan bölüm, Sırbistan – Romanya sınırında bulunan Demir Geçit’e kadar olan Orta Tuna ve buradan nehrin döküldüğü yer olan Karadeniz kıyısındaki Sulina’ya kadar olan bölüm de Aşağı Tuna.

Adakale

Adakale

 

Nehir üzerinde bulunan adalardan birisi olan Adakale, Macaristan sınırı içindeydi ve Osmanlı Devleti’nin turizmden geçinen ilk adası olmuştu. Sular yükselince yapılan barajla ada sular altında kaldı.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN