Tayland’ın Başkenti Bangkok’ta yer alan Büyük Saray yani The Grand Palace en önemli turizm noktalarından birisidir.

Hanedanlığın Evi

Hanedanlığın Evi

1782 yılından beri Siam Krallığı’nın hanedanları tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde de önemli devlet etkinlikleri ve çeşitli seremoniler için kullanılıyor.

Uçak Bileti

Saraylardan Oluşan Bir Kompleks

Saraylardan Oluşan Bir Kompleks

Büyük Saray 100 civarında binayı barındıran bir kompleks şeklindedir, ilk yapılan saraya ek olarak ülke tarihi açısından önemli olaylarda yeni saraylar da bu komplekse eklenmiştir.

Kral 1. Rama Tarafından Yaptırıldı

Kral 1. Rama Tarafından Yaptırıldı

Büyük Saray’ın yapımına 6 Mayıs 1782 yılında Kral Buddha Yodfa Chulaloke yani 1. Rama’nın emri ile başlanmış. Bu tarih ayrıca başkentin Thonburi’den Bangkok’a taşındığı zamanlara denk geliyor.

Nehir Manzarası

Nehir Manzarası

218 bin 400 metrekarelik dört duvar arasında yer alan Büyük Saray Chao Phraya Nehri’nin hemen yanındadır.

Büyük Saray’ın Kısımları

Büyük Saray’ın Kısımları

Saray üç kısımdan oluşuyor, bu kısımlardan dış ve orta alan ziyarete açık olsa da iç kısma ziyaretçi alınmıyor. Bunun nedeni ise iç kısmın hala önemli kraliyet aktiviteleri ve toplantılar için kullanılıyor olması.

Zümrüt Buda

Zümrüt Buda

Büyük Saray’ın en etkileyici köşelerinden biri de Zümrüt Buda Tapınağı burada zümrütten oldukça büyük bir Buda heykeli var.

Ziyaret Saatleri

Ziyaret Saatleri

Büyük Saray gün içerisinde sabah 8:00’dan akşam üstü 16:00’a kadar açık. Burası resmi bir yer olduğundan dolayı şortla, kolsuz tişörtle giremiyorsunuz.

Heykeller

Heykeller

20.yy’da yapımına başlanmış olan saray Borom Phiman, batı mimarisinin etkilerini taşıyor. Burada bulunan mitolojik heykeller de oldukça güzel.

Parklar

Parklar

Büyük Sarayı gezerken dikkatinizi çeken şeylerden birisi de park ve heykellerin sayılarının bu kompleksteki çokluğu olacaktır.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN