Tespit zamanı hangi kanalları izliyorsunuz?

dincerkeskinpala

Televizyon izleme alışkanlığı çoğaldıkça, kanal sayısı da arttı. Teknolojinin yeni nesil nimetleri HD yayın ve 3D yayın ülkemize gelince, kanal servis sağlayıcı firmaların da rekabeti arttı. Karasal yayın ve kablolu yayın çoğu yerde tarihe karışmaya başladı. Bazı evlerin balkonlarında gördüğünüz uydu alıcıları sayesinde insanlar binden fazla kanalla karşı karşıya kalabiliyor.

Bunlardan muhtemelen 20 tanesini kullanıyor olsa da, psikolojik olarak kanal sayısının fazla olması tatmin edici oluyor. Çünkü gelir düzeyi ne olursa olsun, evlerde en az LCD tv bulunmasından dolayı, içeriğe bakılmadan şu kanaldaki görüntü ne kadar hoş deniliyor.

Uydu anteni bulunan evlerde bir adet uydu alıcısı iş görmeye yetiyor. Uydu alıcınızı biraz daha fazla ücret vermeyi göze alırsanız, HD olarak da alabiliyor ve HD hizmet veren kanalları izleyebiliyorsunuz. Ancak ücretli hizmet veren televizyon kanalı sağlayıcılarının dışında fazla HD kanal seyretme şansınız olmuyor. Eğer ki HD televizyon aldım ve HD kanalları izlemek istiyorum diyorsanız, aylık veya yıllık belli bir ücret ödeyerek D-Smart ile Digitürk arasında seçim yapıyorsunuz.

İçindekiler

Dikkatli seçim yapmak zorundasınız

Eğer bütçeniz önemliyse ve gelir düzeyiniz kısıtlıysa, bu seçim sizin için ihtiyaçtan öte lükse girecektir. Her zaman söylediğim gibi; bütçenizi ihtiyaçlarınıza göre planlamanız gerekir. Lüks harcamalarınız için çok dikkatli davranmalı ve seçimleri dikkatli yapmalısınız. Uğruna vazgeçtiğiniz şey, sahip olduğunuz şeyden sizi daha mutlu edecek olmamalı.

Televizyon kanal sağlayıcısı konusunda da buna dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle çalışan bir aileyseniz, evde bulunduğunuz saatleri düşünmeniz gerekli. Eğer ki eve akşam saatlerinde geliyorsanız ve günlük TV izleme süreniz 3 saati aşmıyorsa, televizyon kanalına yapacağınız yatırım çok değersiz olacaktır.

Dizi, film veya maç izlemek için ödeyeceğiniz aylık ücreti iyi düşünmeniz lazım. Yalnızca tuttuğunuz takımın maçını izlemek için ödediğiniz aylık bedelin, bütçenizde açacağı delik nedeniyle sizi neyden vazgeçireceğinizi iyi düşünün. Haftasonları tatilinde eve bağlı kalmak için televizyona ve kanallara yatırım yapmayın. Dışarı çıkınca daha çok para harcayacağım düşüncesine kapılmayın. Daha önce de bahsettiğim gibi, bütçenize uygun yaşamanın yolları var. Kendinizi sınırlamanıza gerek yok.

Bu nedenle aylık olarak ne kadar televizyon izlediğinizi, özel olarak bir kanal seçiminiz olup olmadığını araştırın. En basit olarak uydu alıcısı veya kablolu tv ile çıkan bir kanal, işinizi görüp, o an izlemek istediğinizi size sağlıyorsa, fazlasını istemeyin. Gelir düzeyinize göre yaşama stratejisi kavramında, çok lüks sayılacak bu harcama ile gider kaleminizi yükseltmeyin.

 


Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN