Yıllardır bu satırlarda konut almanın püf noktalarını anlattık. Kredi faizlerinden söz ettik, satın alma tüyoları verdik. Yaşadığımız pandemi süreci ev arayışlarını değiştirdi. Hatta daha sade, doğayla iç içe yaşamak isteyenler için taşınabilir tiny house ya da mikro ev olarak adlandırılan evler ilgi görmeye başladı. Gelin tiny house nasıl alınır, ne kadara yapılır, nerelerde kurulabilir gibi sorulara yanıt arayalım.

İçindekiler

Nereye kurulabilir? 

Tiny house aslında taşınabilir bir ev sistemi. Altında tekerlekleri olduğu ve bir araç üzerinde ya da çekilerek taşınabildiği için her yere kurabilirsiniz. İmar izni olmayan bir arsaya veya SİT alanı ilan edilen bir yere de kurulabilir. Bu evleri cazip kılan en önemli avantaj, istediğiniz yere, belediyeden vs. onay almadan da kurabiliyor olmanız. Bu evler karavan belgeli araç olarak geçiyor ve karayolları yönetmeliği çerçevesinde üretiliyor. Araç sıfatında olduğu için İmar Kanunu’na tabi değil. İsterseniz köydeki tarlanıza, bağınıza, bahçenize, Ege'de beğendiğiniz bir arsaya kurabilirsiniz. Örneğin Bodrum’da bir mandalina bahçesi ya da Kaş’ta bir zeytinlik alan kiralayıp bir süre bu bölgede yaşayabilirsiniz.

tinyhouse22

Maliyeti ne kadar, kredi çekilebilir mi?

Birkaç şirkette tiny house fiyat araştırması yaptım, fiyatlar en az 100.000 TL’den başlıyor, büyüklüğüne göre 200.000 TL’ye kadar çıkıyor. Tabii kişisel üretim yapacaklar için fiyatlar biraz daha aşağı düşebilir. Bu tür evler için konut kredisi kullanamazsınız ancak ihtiyaç kredisi seçeneği devreye girebilir. Örneğin 36 ay vadeli 70.000 TL ihtiyaç kredisinin aylık taksitleri ortalama %1,40 faizle 2.600 TL. Bir miktar peşinatınız varsa ihtiyaç kredisi çekerek dilediğiniz yerde, doğayla baş başa kalabileceğiniz bir eve sahip olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

36 ay vadeli 70.000 TL ihtiyaç kredilerine göz atabilirsiniz

Temiz ve pis su giderleri nasıl yapılıyor?

Bir şirketten tiny house satın alacaksanız şirket genelde taşıma ve pis su giderleri bağlantılarını yapıyor. Şebeke varsa giderler ve su oraya bağlanıyor, yoksa karavan ve teknelerdeki gibi pis su tankları konulabilir ya da foseptik çukuru kazılabiliyor. Temiz su için de varsa mevcut şebekeye bağlanabilir ya da su tankları kurulabilir. Hatta kendi elektriğinizi üretmek isterseniz, güneş panel sistemi ya da lityum pil enerji depolama sistemleri kurdurabilirsiniz. Böylece mikro eviniz kendi enerjisini üretmiş olur. 

Sürekli yaşam mümkün mü?tinyhousetuba

Bu tür evlerde sürekli yaşamayı tercih edenler olduğu gibi yaz aylarında veya hafta sonu konaklamak için de değerlendirenler var.Gezdiğim modellerde klima vardı hatta küçük bir odun sobası bile kurulmuştu. Büyükşehir karmaşışından kurtulmak isteyenler, evden çalışma düzenine ayak uyduranlar, doğayla baş başa sakin bir hayat isteyenler için iyi bir çözüm. 

Büyüklükleri ne kadar?

Bu evlerin büyüklükleri 17 metrekareden başlıyor, 25-30 metrekareye kadar çıkabiliyor. Hatta iki katlı ya da yandan ve yukarıdan mekanizmalarla büyüyebilen seçenekler de var. Genellikle mutfak, banyo, yatak odası ve oturma bölümü oluyor. İki katlı olanlara bir yatak odası daha eklenebiliyor. Evinizin büyük bir bahçesi varsa bunu bir ofis ya da hobi alanı olarak da kullanabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar