• Anasayfa
  • Bilgi
  • Talihsizlik serüveni bitti: Berlin Brandenburg Havalimanı sonunda açıldı!

Talihsizlik serüveni bitti: Berlin Brandenburg Havalimanı sonunda açıldı!

setenaygokdag

Berlin’de 2006 yılında kurulacağı müjdesi verilen Brandenburg Havalimanı 31 Ekim’de nihayet hizmete açıldı. Kurulacağına dair çıkan ilk haberlerden bugüne kadar defalarca açılışı ertelenen havalimanının yılan hikayesine dönen ilginç öyküsünü meraklıları için anlatıyorum.

Belirlenen ilk açılış tarihi 3 Haziran 2011

Berlin Brandenburg Havalimanı giriş

Berlin’in büyüklüğüne karşı havalimanlarının yetersiz kalmaya başladığını fark eden yetkililer, yeni bir havalimanı inşasına 2006 yılında karar verdiler. Belirlenen ilk bütçe 2,5 Milyar Euro idi. Yapım aşamasındaki ilk planlara göre şehirdeki 3 havalimanı kapatılacak, yeni havalimanıysa kapatılan havalimanlarının yerini karşılayacak büyüklükte olacaktı. Bu yüzden 2008 yılında Tempelhof Havalimanı kapatıldı.

Ancak 2010 yılının Haziran ayında Branderburg Havalimanı’nın inşaat planlama şirketi iflasını açıkladı. İddialı bir açılış yapıp Almanya’nın en çok kullanılan havalimanlarından birine dönüşmesi beklentileri suya düştü. Aksilikler sonucunda açılış 2012 yılının Haziran ayına ertelendi.

Uçak Bileti

Sorunlarda ikinci dalga

Berlin Brandenburg Havalimanı Check-in

Berlin Belediye Başkanı’nın “Programa uygun ilerliyor” demesi üzerine neredeyse herkes sorunsuz bir açılış olacağına inanıyordu. Açık kalan iki havalimanından yalnızca birkaç günde tüm altyapı Brandenburg’e taşınacaktı. Bu sırada uçuşların birkaç saat aksaması bekleniyordu fakat bu şaşırtıcı bir durum değildi. Ancak sorunlar bitmedi.

Önce tasarlanan check-in kontuarlarının belirlenen kapasitenin neredeyse yarısı kadarını kaldırabileceği fark edildi. Buna çözüm olarak, kalıcıları inşa edilene kadar, dış alana check-in çadırları eklenmesi gündeme geldi. Buradaki çirkin detay ise bu ek check-in çadırlarındaki önceliğin Lufthansa ve Air Berlin gibi yerli uçuş şirketlerinde olmasıydı.

Sonrasındaysa açılışa bir aydan daha az süre kala, yapılan güvenlik denetiminde çok büyük bir açık tespit edildi. Acil bir yangın durumunda çalışması gereken duman egzoz sistemleri yanlış tasarlanmıştı. Bunun üzerine açılış tarihi yeniden ertelendi.

Yolsuzluk, rüşvet ve ertelemeler

Berlin Brandenburg Havalimanı 2

Son sorundan sonra Ekim 2013’e ertelenen açılış, Ocak 2013’e gelindiğinde yeniden ertelendi! Üstelik bu kez 2014’ten önce yapılamayacağı söyleniyordu. Bu sırada büyük bir personel değişikliğine gidildi ve havalimanının CEO’su gönderildi. Personel değişikliği esnasında büyük bir yolsuzluk davası da ortaya çıktı. Havalimanının eski teknik yöneticisi Jochen Grossmann’ın süreç içerisinde 680.000 dolar rüşvet aldığı belirlendi.

Bütün bu değişiklikten sonra 2014 yılında Avrupalı şirketlere planlama ve inşaat için ihale teklifi açıldı ama yararlı bir teklif gelmeyince ihale sonuçsuz kaldı. Ardından başka bir büyük rezaletle karşılaşıldı. Havalimanı yangın koruma sisteminin baş planlamacısı olan Alfredo di Mauro’nun aslında bir mühendis değil yalnızca tekniker olduğu öğrenildi. Onun yarattığı hataları düzeltmek ise yüz milyonlarca dolara mal oldu.

“Almanya’nın utanç verici şantiyesi”

Berlin Brandenburg Havalimanı 3

Artık basın ve halk Branderburg Havalimanı’nı hem utanç verici buluyor hem de alay konusu haline getiriyorlardı. Açılışın önce 2015’e ardından 2017’ye ertelenmesiyle maliyet gittikçe yükselmişti. Mayıs 2016’ya gelindiğinde havalimanı yönetimi taşıma bantları için alınması gereken resmi belgenin planlanan tarihe yetişmeyeceğini fark etti. Bu dönemde havalimanının basın sözcüsü gazetelere havalimanının kuruluşundaki sahtekarlıklar, rüşvet ve yolsuzluklar sebebiyle milyonlarca euronun boşa gittiğini açıklayınca 4 ay sonunda görevinden alındı. Ve tabii ki açılış yeniden ertelendi…

Burada bir parantez açmak gerek sanırım. Air Berlin ve Lufthansa yeni havalimanının en büyük iki kiracısı olarak görülüyordu. 2017 yılında Air Berlin iflasını açıklayıp tüm operasyonlarını durdurunca Lufthansa ondan kalan rotaların bir kısmını devralacağını açıkladı. Ancak bu rotaların merkezini Berlin’de kurmayı düşünmüyordu. Üçüncü en büyük kiracı olan EasyJet ise buraya bağlantı vermeyecekti. Bu gelişmeler havalimanı yönetimi için felaket demekti. Eğer hiçbir büyük hava yolu firması burayı kullanmazsa bu havalimanının kurulması ve işletilmesi için sebep bulunamazdı ve tüm masraf boşa giderdi.

Son gecikme

Berlin Brandenburg Havalimanı Girişi

2017’de yapılan güvenlik kontrollerinde yine acil yangın sistemleri sorunuyla karşı karşıya gelindi. Duman kontrolü, duman boşaltma ve yangın algılama sistemlerinin yeniden elden geçirilmesi gerekiyordu. Bütün süreçte toplam maliyet 7 Milyon Euro’yu aştı.

Sonunda bu sene tüm çalışmalar tamamlandı ve açılışa hazırlanıldı. Berlin Branderburg Havalimanı’nın 31 Ekim’deki açılışı pandemi döneminde olmamız sebebiyle beklendiği gibi gösterişli olamadı. Ancak bu kadar talihsizliği atlatmış yapının açılması bile bence başlı başına mucize.

İlk etapta yıllık 27 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havalimanına eski havalimanı Schönefeld’in terminali yenilenerek eklendi. Diğer eski havalimanı Tegel’in ise 8 Kasım’da kapatılması bekleniyor. Seni bilmem ama hikâyeyi bitirene kadar nefesimi tutarak okudum ben. Umarım bu talihsizliklerin ardından açılan havalimanında başka sorunlar görülmez ve mutlu kavuşmaların merkezi haline gelir.


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
51 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar