Müslümanlar için kutsal şehirlerden Mekke ve Medine’yi sınırları içerisinde bulunduran Suudi Arabistan, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Öyle ki barındırdığı kutsal yerler nedeniyle turizm, ülkenin en önemli geçim kaynaklarından biri. Ülkeyi ziyaret etmeyi düşünenler Suudi Arabistan vize gerekliliklerini merak ediyor. Eğer sen de yakın zamanda Suudi Arabistan’a gitmek istiyorsan ülkeye giriş yapabilmek için vizeyle ilgili tüm gereklilikleri anlattım. Hazırsan başlıyoruz.

İçindekiler

Suudi Arabistan Vizesi nasıl alınır?

suudi-arabistan-vizesi-nasil-alinir

Suudi Arabistan’da ziyaretçilerin alabileceği farklı vize türleri var. Bu vizelerden Ticari Vize, Aile Ziyareti Vizesi, Çalışma Vizesi tanıdıklardan ya da çalışılacak kurumdan davet ya da kabul mektubu alınarak başvurulacak vize türleri. Kabul ya da davet mektubu aldıktan sonra istenen belgeler hazırlanarak bu vize türlerine başvurulabiliyor. Gerekli evraklar doldurularak Eğitim ve Hac-Umre vizelerine de başvurulabiliyor.

Suudi Arabistan’a giriş için tercih edilebilecek vize türlerinden bir diğeri de Suudi Arabistan Turistik Vizesi. Ülkenin misafirperverliğini ziyaretçilerle buluşturmak için hayata geçmiş yeni bir uygulama olan Suudi Arabistan Turistik Vizesi, ziyaretçinin ülkede 90 gün kalmasını sağlayan ve 1 yıl geçerliliği olan bir vize türü. Bu vize, ülkeyi keşfetmek için Suudi Arabistan Konsolosluğu'ndan kolayca alınabilir.

En az 6 ay geçerliliği olan bir Schengen, İngiltere ya da Amerika vizesi olanlarsa kapıda vize alarak ülkeye giriş yapabiliyor.

Suudi Arabistan’a giriş yapabilmek için alınabilecek bir vize türü daha var. O da bazı gereklilikleri karşılayarak yalnızca 3 dakika içerisinde alınabilecek Suudi Arabistan Transit Vize. İçeriğimin sıradaki bölümünde Suudi Arabistan Transit Vize alma yollarından bahsedeceğim.

Suudi Arabistan Transit Vize nasıl alınır?

Suudi Arabistan’a gitmek için Flynas Hava Yolları’nı tercih edenler ve dönüş biletini de Flynas Hava Yolları üzerinden alanlar, Suudi Arabistan Transit Vize alabiliyor. Hem de yalnızca başvuru ücreti ödeyerek. Süreç Enuygun üzerinden gidiş-dönüş Flynas uçak biletlerini satın almakla başlıyor. Seyahat sever sonrasında havayolunun web sitesi üzerinden Manage My Booking sekmesinden Suudi Arabistan Transit Vize’ye başvurabiliyor. Başvuru işlemi yalnızca 3 dakika sürüyor. Başvurunun ardından Suudi Arabistan Transit Vize’nin e-posta adresine iletilmesiyle süreç tamamlanıyor.

Aldıktan sonra 3 ay geçerliliği olan Suudi Arabistan Turistik Vize’nin ülke sınırları içerisinde 96 saat geçerliliği var.

Sen de bu vizeyi almak istiyorsan aklında konuyla ilgili sorular oluşmuş olabilir. Transit vize ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları şöyle:

Transit vize için ödenmesi gereken ücret ne kadar?

Eğer Flynas Hava Yolları ile Suudi Arabistan’a gitmeyi tercih edersen Transit vize almak için yalnızca başvuru ücreti ödemen gerekiyor. Ülkeye giriş yapmak için bir de Seyahat Sağlık Sigortası yaptırman lazım. Sigorta için ödemen gereken meblağ tercih edeceğin şirkete göre değişiklik gösterir. Seyahat Sağlık Sigortanı Enuygun Sigorta üzerinden yaptırarak alanında uzman profesyonellerden kaliteli bir hizmet alabilir, bütçen için en ideal poliçeyi satın alabilirsin.

Transit vize ile Umre yapılabilir mi?

Kelime anlamı ziyaret olan Umre, Müslümanların Hac dönemi dışında Kabe’yi ziyaret etmesine denir. Yılın her döneminde Kabe’yi ziyaret etme şansı veren Umre’yi Suudi Arabistan Transit Vize ile yapmak da mümkün.

Transit Vize alanlar Suudi Arabistan’da araç kullanabilir mi?

Evet. Uluslararası geçerliliği olan bir ehliyete sahip kişiler Suudi Arabistan’da araç kullanabilirler.

Suudi Arabistan Transit Vize ile ilgili en çok merak edilen sorular böyleydi.

Sıradaki bölümde vizeyi aldıktan sonra ülkede keşfetmeni önerdiğim noktalardan, yapılacak aktivitelerden ve nasıl bir güzergah çizmeni önerdiğimden bahsedeceğim.

Suudi Arabistan’da ne yapılır?

İçeriğimin başından beri bahsettiğim gibi Suudi Arabistan, sınırları içerisindeki kutsal topraklarla ve yapılarla öne çıkan bir ülke. Ülkeye doğru yola çıkan tüm Müslümanların ilk görmek istediği yer Kabe oluyor. Sen de Umre yaparak Kabe’yi ziyaret etmeye ve bu kutsal mekanı keşfetmeye bir gününü ayırabilirsin.

Umre’ye gideceklere tavsiyeler

  • Transit vize almak için tercih etmen gereken Flynas Hava Yolları’nın ülkedeki tüm havalimanlarına uçuşları düzenleniyor fakat eğer Kabe’yi ziyaret edeceksen Cidde King Abdulaziz Intl. Havalimanı’nı tercih edebilirsin. Çünkü bu havalimanı Kabe’ye yalnızca 1 saat 10 dakikalık uzaklıkta. Hatta şehir Suudi Arabistan’ın en güzel şehirlerinden biri. Otel rezervasyonunu da Enuygun üzerinden Cidde otelleri arasından bütçene uygun olana yapabilirsin.
  • Umre kapsamında Kabe’ye doğru yola çıkmadan önce Umre Rehber ve Kılavuzu edinerek daha detaylı bir plan yapabilirsin.
  • Bazı dönemlerde Kabe, Hac dönemi olmasa dahi Hac dönemindeki kadar kalabalık oluyor. Sen de Umre yapmak için böyle bir zaman seçtiysen Kabe’yi günün daha sakin zamanlarında ziyaret edebilirsin. Bu zamanlar genellikle sabah namazından hemen önce ve gece 12 sonrası.
  • Suudi Arabistan çok sıcak bir ülke olduğu için Kabe ziyaretin esnasında güneş gözlüğünü taktığından ve güneş kremi sürdüğünden emin olmalısın.

Bu maddelere dikkat ederek Kabe ziyaretine doğru yola çıkarsan bu özel mekanı daha konforlu şekilde keşfedebilirsin.

Peki, Umre yapmak dışında Mekke’deyken mutlaka görmem gereken yerler nereler dersen bu sorunun cevabını da sıradaki bölümümüzde keşfedelim.

Otel

Mekke’de gezilecek yerler

mekke

Mekke’de Kabe’nin yanı sıra çok sayıda kutsal cazibe merkezi ve yapı da var. Seyahatin esnasında Arafat Dağı, Nur Dağı, Sevr Dağı ve Hira Mağarası görmeni önerdiğim diğer noktalar.

İçeriğimin başından beri bahsettiğim gibi Transit Vize ile Suudi Arabistan’da 4 gün boyunca bulunmak mümkün. Bir gününü Mekke’yi keşfederek ve Umre yaparak geçirdiğini düşünürsek geriye ülkeyi keşfetmek için tamı tamına 3 günün kalıyor. Bu 3 günün birini Cidde’yi keşfetmeye, birini parklarıyla ünlü Taif’i keşfetmeye ve bir gününü de ülkenin bir diğer öne çıkan şehri Medine’yi keşfetmeye ayırabilirsin.

Cidde’de gezilecek yerler

Ülkenin önemli şehirlerinden Cidde, Kızıldeniz’in hemen kıyısında yer alıyor. Bu sayede şehir dalış meraklıları için çok ideal bir rota. Şehrin güzelliklerini keşfetmenin yanı sıra Cidde’de ilgin varsa dalış deneyimi de yaşayabilirsin.

Şehirde mutlaka gezilmesi gereken yerler Al-Balad (Eski Şehir), Kral Fahd Çeşmesi, Red Sea Mall ve Hassan Enany Cami.

Özellikle alışveriş yapmak senin için büyük bir tutkuysa Cidde lüks alışveriş merkezleri sayesinde ülkedeki favorin olacak.

Taif’te gezilecek yerler

Taif de kendine has tarih kokan ambiyansı ve sınırları içerisindeki çok sayıda park sayesinde ülkenin en keyifli şehirlerinden biri. Yolun Taif’e düşerse fıskiye gösterileriyle güzel manzaralar sunan Arruddaf ve King Abdullah parkları, şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden Jouri Mall by Cenomi ve Tera Mall, şehrin geçmişiyle ilgili detayları bulabileceğin Shubra Palace’ı gezmelisin.

Taif, hareket noktan Cidde’ye 2 saat uzaklıkta.

Sıradaki rotamız Medine. Bu kutsal şehir Cidde’ye 4 saat uzaklıkta. Seyahatinin son gününde Medine’de konaklamanı ve evine Medine’deki Prens Muhammed Bin Abdülaziz Havalimanı’ndan dönmeni tavsiye ederim.

Medine’de gezilecek yerler

Mekke’den Medine’ye Hicret, İslam tarihinin en önemli olaylarından biri. Hal böyle olunca Medine de Suudi Arabistan’ın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri oluyor. Sen de şehre gidersen mutlaka hicret sonrası inşa edilen büyük camiyi, Mescid-i Nebevi’yi görmelisin. Çünkü hadislere göre Mescid-i Nebevi de kılınan bir namaz diğer tüm camilerde kılınan namazlardan daha hayırlı. Caminin yanı sıra şehirde ziyaret etmen gereken bir diğer nokta cemaatle namaz kılınması için inşa edilen ilk cami olan Kuba Cami olmalı. Hz. Muhammed’in Cuma hutbesi verdiği Ravza-i Mutahhara, tarih kitaplarında yazan Uhud Savaşı’nın gerçekleştiği Uhud Dağı da şehirde görmeni önerdiğim diğer noktalar.

Suudi Arabistan vize süreçlerini ve ülkede Suudi Arabistan Transit Vize ile keşfedebileceğin noktaları anlattığım içeriğimin sonuna geldik. Gördüğün gibi sadece gidiş-dönüş uçak biletlerini Flynas Hava Yolları’ndan alarak keşif dolu ve kutsal toprakları keşfettiğin bir 4 gün yaşayabilirsin. Hemen Enuygun’a gel, biletini al ve yola çık.

Uçak Bileti


busraguzeller
Büşra Güzeller
151 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar