• Anasayfa
  • Bilgi
  • Stresten uzak bir tatil için yapmanız gereken 8 şey

Stresten uzak bir tatil için yapmanız gereken 8 şey

muratekinay

Tatil demek aynı zamanda günlük koşturmadan ve stresten uzak zaman geçirmek demek. Peki, böyle olduğu halde nasıl oluyor da tatil stresi diye bir şey oluyor? Alabileceğiniz birkaç basit önlem sayesinde tatilde stresten uzak kalarak çok daha keyifli günler geçirebilirsiniz.

İçindekiler

Tüm detayları planlayın

Tatile çıkmanın en önemli nedenlerinden biri de günlük rutinden ve planlardan uzaklaşmak olsa da ilk aşamada iyi bir planlama hayat kurtarıcı olabilir. Uçak bileti detaylarından kalacağınız otele ve katılacağınız etkinliklere kadar tüm detayları planlayın.

tatil planı

Bavulunuzu doğru hazırlayın

İyi hazırlanmış bir bavul, iyi geçen bir tatil için en önemli başlangıçlardan biridir. Peki iyi bir bavul ne demek? Tabii ki seyahatiniz süresince ihtiyaçlarınıza uygun kıyafet ve diğer eşyaların bulunduğu bir bavul. Öncelikle yolculuğa çıkma amacınızı ve gideceğiniz yerde ortalama ne kadar kalacağınızı düşünün. Eğer bu süre çok uzun değilse, belki sadece bir sırt çantası bile yeterli gelebilir. Bazı havayollarının sadece el bagajı ile uçan yolcular için indirimli tarife uyguladığını düşünürsek bu sizin için çok daha kazançlı bir durum da olabilir.Bu konuda daha fazla ipucu için galerimize göz atabilirsiniz. 

Bavul

Uçak Bileti

İşi işte bırakın

Hatta mümkünse tatil dışında her şeyi geride bırakın. Tatile çıkmanın bir amacı da neredeyse her gün yaptığınız rutin işlerden uzaklaşmak. Eğer tam bir işkolikseniz ve e-postaları kontrol etmekten vazgeçemiyorsanız bile bunu belirli periyotlar halinde yapın. Mesela sadece sabahları. Günün geri kalanını yüzmek, etrafta gezmek veya bulunduğunuz tatil yerinde her ne varsa o aktivitelerle geçirmeye çalışın. Dinlenmenin performansı en çok artıran şeylerden biri olduğunu unutmayın.

iş

Zamanı iyi yönetin

Zaman yönetimi de yaşamın her alanında önemli bir konu. Sözkonusu seyahat ve tatil olduğunda da öyle. Daha evden çıkmadan havalimanına ulaşmak için ortalama ne kadar zaman gerekeceğini, muhtemel trafiği ve yol boyunca vaktinizi alabilecek diğer şeyleri iyi hesaplayın. Böylece seyahatiniz boyunca karşınıza çıkabilecek trafik sıkışıklığı gibi küçük ama stres yaratan unsurların önceden önüne geçebilirsiniz.

zaman

Rota ve otel seçimine dikkat

Eğer tatile çıkma amacınız özellikle kalabalık şehir yaşamının getirdiği stresten uzaklaşmaksa, gideceğiniz yeri ve oteli önceden iyi araştırın. Oteliniz özellikle şehrin merkezindeyse tatile çıkmanızın bu anlamda pek faydası olmayabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer şeyse yabancı turistlerin yoğunlukta olduğu oteller. Çünkü buralarda genellikle gün boyunca süren animasyonlar ve gösteriler nedeniyle sessiz ve sakin bir ortam bulunduğunu söylemek oldukça güç. Eğer tatilden beklentiniz kalabalığı ve gürültüyü geride bırakmaksa, daha küçük ama sakin tesisleri tercih etmenizde yarar var. Bu konuda daha doğru bir tercih yapmak için kalmayı düşündüğünüz tesiste daha önce konaklayanların yorumlarına bakmak da iyi bir yöntem. En uygun oteli bulmak için aramalara hemen başlayın.

otel

Yeniliğe açık olun

Seyahat etmek aynı zamanda daha önce hiç görmediğimiz farklı yerleri görmek yeni deneyimler kazanmak demektir. Yol boyunca bunu aklınızdan çıkarmayın ve karşınıza çıkan küçük aksilikleri büyütmemeye çalışın. Örneğin rezervasyon yaptırdığınız oda bir başkasına verilmişse, otel görevlileri bir süre sonra bunu telafi etmek için size daha iyi bir oda sağlayabilirler. Deniz ve güneş için tatile gittiğiniz yerde hava bozarsa zamanınızı çevrede bulunan tarihi mekanları gezerek de değerlendirebilirsiniz. Hatta bu durum tatilinizin daha önce planladığınızdan çok daha iyi geçmesini de sağlayabilir.

kadın

Cep telefonunuzdan uzaklaşın

Günümüzde cep telefonu olmadan neredeyse bir şey yapamaz haline geldik. Her anımızı fotoğraf ve video ile kaydedip sosyal medya hesaplarında paylaşmak çok olağan bir durum artık. Ancak bu durumun tatilde de devam etmesine gerek yok. Cep telefonunuz ve sosyal medya hesaplarınızla bir süreliğine vedalaşın. Gezdiğiniz yerlerde sürekli en iyi fotoğraf ve videonun peşinde koşarken buralarda görmeniz gereken farklı güzellikleri kaçırabilirsiniz.

telefon

Yanınızda nakit bulundurun  

Kredi kartları da hayatın her alanında vazgeçilmezlerimizden biri oldu. Yanımızda nakit bulunmasa da bu kartlarla ödemelerimizi kolayca gerçekleştirebiliyoruz. Ancak her zaman değil. Özellikle küçük tatil beldelerinde, alışveriş yaptığımız ve yemek yediğimiz bazı yerlerde kredi kartı geçmeyebilir. Hatta buralarda genellikle para çekebileceğimiz ATM cihazları da olmaz. Bu nedenle alışveriş yapmakta ve istediğiniz yerde yemek yemekte zorlanmamak için yanınızda mutlaka bir miktar nakit para bulundurun. Böylece kart geçmeyen yerlerde de kolayca alışveriş ve ödeme yapabilirsiniz. 

nakit

 


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN