Sonbaharda Avrupa'da Seyahat Edilebilecek 3 Ucuz Şehir

cemdisbudak
İçindekiler

Yurt dışında tatile çıkmak ile yurt içinde tatile çıkmak arasında bazen neredeyse hiçbir fiyat farkı olmuyor. Hatta yurt içine seyahat etmenin daha pahalı olduğu durumlar da var. Yaz aylarının sona ermesiyle birlikte ucuz Avrupa ülkelerine seyahat etmek için de doğru zamanlar geldi. Ulaşım, yemek ve barınma gibi ihtiyaçlarınızı zaten ucuza karşılayabileceğiniz bu ülkelerde uçak biletini önceden alarak, otel rezervasyonlarınızı da erken yaparak çok uygun fiyatlara kalabilirsiniz. Sonbaharda gidilebilecek en uygun ülkeleri gelin birlikte inceleyelim.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Avrupa’nın tarihi ve modern kentlerinden biri olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin de başkenti.  Prag’ı bu listedeki diğer ucuz şehirlerden ayıran en önemli özelliği ise en az Paris, Londra gibi Avrupa’nın önde gelen başkentleri kadar görülmeye değer tarihi eser barındırması. Özellikle Orta Çağ Avrupası Tarihi meraklıları için çok sayıda yer var. Dokuzuncu yüzyıldan kalma Prag Kalesi, onuncu yüzyıldan kalma Eski Kent Meydanı, St Vitus Katedrali, St George’s Bazilikası, on dördüncü yüzyılda inşa edilmiş Karl Köprüsü bunlardan yalnızca bazıları.

 

Prag’da hem otel fiyatları hem de yemek fiyatları turistik yerlerin dışında gayet uygundur.  1 Türk Lirası yaklaşık 10 Çek Korunası’na denk geliyor. Prag’da 4 yıldızlı otel Türkiye’deki 3 yıldız konforunda oluyor. Şehirde ucuza konaklamak için merkezden 15-20 dk uzaklıkta otelleri tercih edebilirsiniz. Metro sayesinde kolayca merkeze ulaşabiliyorsunuz. Yemek için fazla ücret ödemek istemiyorsanız, şehirde fastfood zincirleri yaygın durumda. Kıyafet alışverişi yapmayı planlıyorsanız doğru yer değil, Türkiye bu konuda daha ucuz.

Prag hakkında daha fazla bilgi almak için:Prag şehir rehberi

Dubrovnik, Hırvatistan

Hırvatistan’ın Türkiye’den en çok turist çeken bölgesi olan Dubrovnik, Adriyatik Denizi sahilinde yer alıyor.  Şehrin tarihi yapıları genelde Orta Çağdan kalma ve nüfusu 50.000 civarında.  Yerli halk kazancını turizmden sağladığından dolayı turizm son yıllarda gelişmiştir. Bunda iç savaş sırasında yıkılan tarihi eserleri restore ettiren UNESCO ve Türkiye’den sürekli olarak düzenlenen vizesiz turların da etkisi büyük. Ancak Hırvatistan’ın Avrupa Birliği üyesi olmasının ardından bu ülke ile vizesiz seyahat rafa kalktı. Yine de Dubrovnik turu yapacaklar uygun fiyatlı otellerde rezervasyon yapıp, gidiş dönüş uçak biletini aldıklarında Hırvatistan’dan kolayca vize alabiliyorlar.

Dubrovnik’te balık ve diğer deniz ürünleri uygun fiyata bulunabiliyor. Hemen hemen tüm mekanlarda kredi kartı geçiyor, ama belli bir miktarın altındaysa işyeri sahipleri nakit parayı tercih ediyor.  Şehirde su ile bira neredeyse aynı fiyata. Şişe biraları iade ederseniz, depozitosunu geri alıyorsunuz. Uygun fiyata şehir içi seyahat için otobüsü tercih edebilirsiniz. Hediyelik eşyaların fiyatları da çok yüksek değil, ama fiyatlarda pazarlık şansınız çok az.

Budapeşte, Macaristan

Buda ve Peşt şehirlerinin birleşiminden meydana gelen Budapeşte de yine Avrupa tarihinin önemli bir kısmına ev sahipliği yapmış, geçmişin izini taşıyan birçok eserin olduğu bir şehirdir. Budapeşte’yi tarihi kısım olan Buda ve biraz daha yeni yapıların bulunduğu Peşt olarak iki bölge olarak değerlendirebiliriz. Peşt olarak adlandırılan taraf her geçen yıl daha da modernize olarak iş merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

 

Budapeşte’de otel fiyatları yüksek değil, hostellerde ise geceliği 15 Euro’ya bile kalabiliyorsunuz. Büyük Park’ta bulunan ‘BATH’a gidip termal bir deneyim yaşayabilirsiniz. Günlük 10-12 Euro civarında bir ücretle girilebilen güzel bir kompleks. Macaristan’da İngilizce ile çoğu işinizi halledemeyeceğinizden dolayı yanınızda bir sözlük de bulundurmanız faydalı olacaktır. Budapeşte’de ucuz eğlence mekanları da var. Çöp bar denilen mekanlar kesinlikle adlarından bağımsız olarak güzel yerler. Buraları ucuz yapan şey dekorasyon için kullanılan malzemelerin genelde insanların kullanmak istemeyip attığı mobilyalardan oluşması. 

Budapeşte hakkında daha fazla bilgi için: Budapeşte şehir rehberi

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar