Mevlana ölümü Allah’a kavuşmak olarak görmüş ve ölüm gününün düğün günü yani Şeb-i Arus olarak anılmasını istemiş. O ‘gel, ne olursan ol yine de gel’ demiş.

Derin bir hoşgörü ve engin bir düşünceye sahip Mevlana’nın yaşadığı 13. yüzyıl Anadolu topraklarında büyük bir kargaşa hakimmiş. Ancak onun Konya’da başlattığı sevgi, saygı ve hümanist yaklaşım bugün hala hayranlıkla izleniyor. Mevlana’nın Mesnevi eseri onlarca dile çevrildi, kendisi Amerika’da en çok tanınan ve en çok satan şairlerden biri oldu. Yüzyıllar geçmesine rağmen bugün hala sözlerinden etkilenmemek mümkün mü?

Ay doğmuyorsa yüzüne, güneş vurmuyorsa pencerene,

Kabahati ne güneşte ne de ay da ara!

Gözlerindeki perdeyi arala!

İçindekiler

17 Aralık Vuslat Günü 

Mevlana felsefesinden etkileniyorsan, onu biraz daha yakından tanımak istiyorsan, Şeb-i Arus etkinliklerini kaçırma. Eskiden ölüm yıl dönümü olan 17 Aralık günü Konya’da anma etkinlikleri yapılırdı. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çok olunca, Konya Büyükşehir Belediyesi anma etkinliklerini 10 güne çıkardı. Ancak bu yıl pandemi nedeniyle etkinlikler 2 günle sınırlandırıldı. Mevlana 747. Vuslat yıldönümü töreninde salona koltuk aralarını boş bırakacak şekilde sınırlı sayıda misafir alınacak.  

"Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil.

Ne zaman bilemem.

Yeter ki o kapıda durmayı bil!"

Bu yıl pandemi nedeniyle online platformlarda Mevlana öğretilerine uygun olarak sohbetler düzenlenecek. Ya da dilersen mini bir Konya turu yapıp Mevlana Türbesi'ni yerinde görüp farklı bir deneyim de yaşayabilirsin. Bu haftalarda Mevlana’nın türbesine çok yoğun bir ziyaretçi akını olacağını da hatırlatalım. Şeb-i Arus ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler için ilgili yazımıza tıklayabilirsin. Konya'ya uçak, otobüs ve hızlı tren seferlerinde artış yapıldı. Ayrıca Konya gezilecek yerler de keşfedilmeyi bekliyor. 

İstanbul ve Ankara’da da anma törenleri var

Eğer Konya’ya gitme imkanın olmayacaksa, İstanbul'da Galata ve Edirnekapı'da bulunan Yenikapı Mevlihaneleri'ni de ziyaret edebilirsin. 

Mevlana’nın dediği gibi ‘Yarın yaparım yarın yaparım deme!

Bugün de dünün yarınıydı ne yapabildin?’

"Bizi bilen bilir,

Bilmeyen de kendi bilir"

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1545 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar