10-17 Aralık tarihinde Mevlana sizi vuslat gecesine çağırıyor. İşte Şeb-i Arus törenlerine katılacaklara öneriler.

Hz. Mevlânâ Celaleddin-i Rumî

Hz. Mevlânâ Celaleddin-i Rumî

30 Eylül 1207 tarihinde Belh’de doğdu. “Hamdım, piştim, yandım” diye özetlediği hayatını, 17 Aralık 1273’te Konya’da gözlerini yumarak veda ederken, en büyük Aşk’ı olan Rabb’ine kavuşmuştur. Öleceği günü, “Sevgiliye kavuşma günü” olarak betimlemiştir.

Uçak Bileti

Sema

Sema

66 yıllık ömür boyunca gönlüne yüzlerce okyanus sığdırmıştır. Sevgilisine kavuşmasının ardından 740 yıl geçmiş olmasına rağmen, sadece İslam âleminin değil tüm dünyadaki gönülleri fethetmiştir. Bu sebeple ömrünü sürdürdüğü ve 7 asırdır aydınlattığı ışının parladığı Konya’da her yıl olduğu gibi bu yılda Aralık ayının 10 ile 17’si arasında Sema gösterileri yapılmaktadır. Her yıl birçok yerli ve yabancı turist, devlet büyükleri, gönül dostları sema gösterilerini izlemek için büyük bir coşku ile katılırlar.

Şems-i Tebrizi

Şems-i Tebrizi

Şems-i Tebrizi veya Şemsettin Tebriz. Hz. Mevlânâ’yı anlayabilmek ve anlatabilmek için Şems-i Tebrizi bilmek gerekir. Büyük bir gizemini anlayabilmek için onun şifresi gerekmektedir. Aksi nafile bir uğraştır. Hz. Mevlânâ’nın kemale erdiği bir dönemde tüm hayatını alt üst ederek, tüm bildiklerini bir daha gözden geçirmesine sebep olan kişidir. Hz. Mevlânâ’nın ona duyduğu Aşk’ın tarifi yapabilmek çok zordur.

Hz. Mevlânâ’nın Eserleri

Hz. Mevlânâ’nın Eserleri

MESNEVÎ 2 ciltten oluşan, her biri birbiri ile uyaklı ikişerli mısralarda oluşan şiirsel eserdir. Hz. Mevlânâ, Mesnevî beyitlerini Meram’da dolaşırken, otururken, yürürken hatta semâ ederken söylermiş, Çelebi Hüsameddin de yazarmış. Hz. Mevlânâ’nın "Ömrümün özeti şu üç sözden ibarettir: Hamdım, piştim, yandım." ünlü sözü bu kitapta yer almaktadır. Diğer Büyük eserleri; Fİ Hİ MA Fİ H, MECÂLİS-İ SEB’A, DİVAN-I KEBİR, MEKTUBAT’tır.

Ne olursan ol gel

Ne olursan ol gel

Yeryüzünde hiçbir din, felsefe ve düşünce bu kadar geniş yüreklilikle, bu derece samimi, ön koşulsuz ve saf olarak anlatılmamıştır. “Gel, gel, gel! Ne olursan ol, gel! Kim olursan ol, gel! Tövbeni yüz kere bozmuş olsan da gel!” İnsanı onu yaratan Rabb’inden dolayı kutsal bilip; “Hazret-i İnsan” diyen büyük düşünür.

Gönüller Sultanı

Gönüller Sultanı

Merak edenlerin araştırdıkça, aslında kendi iç yolculuğuna çıktığı büyük bir düşünür ve İslam âlimidir. Gönüller Sultanı, Düğün Gecesine sizi de çağırıyor “gel !”, bu çağrıya siz de kulak verin.

Turlara katılın ve rezervasyon için geç kalmayın

Turlara katılın ve rezervasyon için geç kalmayın

Turla gitmeyi düşünenler için en kısa sürede sizde sınırlı sayıdaki yerler için rezervasyonunuzu yapın. Turla gitmeyecekler için uyarımız şimdiden otellerde yer ayırtmanız. Birçok otel daha bir önceki “Şeb-i Arûs” sonrasında dolmaya başlamış oluyor. Gelenler Hz. Mevlânâ’nın çağrısına tekrar gelmek için neredeyse 1 yıl önceden yer ayırtıyorlar. En isabetli tarih 17 Aralık.

Öneriler

Öneriler

Öneriler; - kalabalığa dikkat, - otelinizi Sema gösterilerine yapılacak alana yakın seçmeye çalışın, - Hz. Mevlânâ Türbesi ziyareti için erken gidin, - sıkı sıkı giyinin, - Sema gösterine giderken yanınızda içecek ve atıştırmalık şeyler bulundurun, - yoğun trafik sebebiyle 1 gün önceden gidin, 1 gün geç dönün, - uçak ile gidecekseniz şimdiden biletinizi alın. - şehirde görülmesi gereken birçok tarihi ve kutsal mekân var. - Akşehir’e yolunuz düşerse, Nasreddin Hoca’ya da bizden selamlar götürün.


nihanbayram
Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar