Schengen vizesiyle hangi ülkelere gidilir

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Pek çok Avrupa ülkesini aynı anda gezebileceğiniz Schengen vizesi, alması biraz zor ama aldıktan sonra da pek çok ülkeyi gezmenizi sağlayan bir vize türüdür. Schengen vizesiyle Avrupa Birliği'ne üye ülkeleri gezebilirsiniz.

Sınırlar kalktı

Avrupa Birliği'nde 1995 yılında yürürlüğe giren Schengen sözleşmesiyle bu sözleşmeye taraf ülkeler kendi aralarındaki sınır kontrollerini kaldırmıştır. Almanya gibi bazı Avrupa ülkelerinin Suriyeli sığınmacılar sebebiyle son haftalarda sınır kontrollerinin arttırıldığına dair haberler okuyoruz ancak Avrupa'da örneğin Fransa'dan Almanya'ya, oradan Belçika ve Hollanda'ya kadar pek çok ülkeye sınır kontrolü olmadan giriş çıkış yapabilirsiniz.

 

Schengen'e üye ülkeler

Peki Schengen'e üye ülkeler hangileridir: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Bu ülkeler arasında sınır kontrolleri olmadan rahatça gezebilirsiniz. Ancak Schengen vizesi alırken gitmek istediğiniz ülkeye giriş çıkış yapmış olmanıza dikkat ediniz. Örneğin Almanya'dan alınan bir vizeyle önce Almanya'ya giriş yapmanız gerekmektedir. Vizelerinizi ilk giriş yapacağınız ülkeden almanız çok önemli.

AB'ye üye olmayan bazı ülkelere de Schengen vizesiyle girilebiliyor

Ayrıca AB'ye üye olmayan diğer Avrupa ülkeleri İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein 'a da gidebilirsiniz. Yani bu ülkeler Schengen vizesi dahilinde değil ancak sınır kapıları olmadığı için İtalya, Fransa gibi ülkelerden giriş yapılabiliyor. Ancak bu ülkelere direkt uçacaksanız o zaman o ülkenin vizesini almanız lazım. Schengen ülkeleri ortak Schengen Information System adı verilen bir veri tabanı kullanırlar. Bu veri tabanından o kişinin bilgilerini diğer ülkeler de görebilir. İngiltere, İsviçre gibi Avrupa ülkeleri içinse ayrı vize almanız gerekir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar